Balkony to miejsca, które dają odrobinę wytchnienia, pozwalają bez wychodzenia z domu spędzać czas na zewnątrz i są integralną częścią fasad. Odpowiednio wykonane balkony i tarasy stają się ozdobą budynku i nie wymuszają konieczności wykonywania ich prac remontowych. Dlatego, dziś piszemy o tym, jak zabezpieczyć balkon przed wodą oraz o tym, jakie materiały wybrać, aby samodzielne zabezpieczenie balkonu było skuteczne i pozwalało się cieszyć nim przez lata.

Przeciekający balkon oraz inne skutki niepoprawnej hydroizolacji

Za przeciekający balkon odpowiedzialna jest przede wszystkim źle wykonana hydroizolacja jego powierzchni lub jej całkowity brak. Bardzo często zdarza się, że balkony wykończone są poprzez wykonanie posadzki ceramicznej na zaprawie klejowej, bez żadnej hydroizolacji, co w konsekwencji doprowadza do takich problemów, jak tworzenie się zastoisk wodnych, niszczących posadzkę. Dodatkowo doprowadzając do zawilgocenia powierzchni posadzkowej oraz sąsiadujących z nią ścian, co w efekcie przyczynia się do rozwoju pleśni oraz grzybów. Brak hydroizolacji może także w najgorszym wypadku doprowadzić do pękania płytek i ich odpadania, zwłaszcza zimą wskutek zamarzania zastoisk wodnych.

Jak zabezpieczyć balkon przed deszczem i przeciekaniem

Zabezpieczenie balkonu przed wilgocią, wymaga użycia w tym celu odpowiednich materiałów, przystosowanych do posadzek ceramicznych na zaprawie klejonej. Warto wiedzieć jak zabezpieczyć balkon, gdyż same ułożone na jego powierzchni płytki ceramiczne są nieodporne w żaden sposób na działanie czynników atmosferycznych, a także rozprężenia wynikające z różnicy temperatury na tarasie lub balkonie, a temperatury wewnątrz budynków, która może dochodzić do nawet kilkudziesięciu stopni, zwłaszcza w okresie zimowym. Samodzielne zabezpieczenie balkonu wymaga wykonania wpierw odpowiedniego podłoża o właściwym spadku, a następnie wykonania warstwy hydroizolacyjnej oraz poprawnego wykonania strefy okapowej. Tylko te trzy czynniki, w połączeniu zagwarantują brak problemów z tarasem lub balkonem w przyszłości.

Zabezpieczenie balkonu przed wilgocią- jakie materiały wybrać

Zabezpieczenie tarasu przed zimą czy też powierzchni balkonu wymaga nie tylko poprawnego wykonania hydroizolacji, ale także wybrania materiałów, które ułatwiają przebieg prac remontowych oraz zagwarantują ich trwałość i niezawodność przez wiele lat.

Właściwe profile okapowe

Pierwszą kwestią pozwalająca wykonać zabezpieczenie balkonu przed deszczem jest dobranie odpowiednich profili okapowych. Doskonałym wyborem będą w tym przypadku https://balkony-tarasy24.pl/14-profile-okapowe, które produkowane są przez renomowaną markę Renoplast z aluminium, zabezpieczonego dodatkowo warstwą poliestrową, dzięki czemu są one odporne na działanie korozji i innych czynników atmosferycznych. Dobierając je, należy postawić na modele dedykowane do posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej, które posiadają odpowiednie parametry oraz kształt, ułatwiający ich układanie w strefie okapowej.

Hydroizolacja

Kolejną kwestią jest dobranie odpowiednich materiałów pozwalających wykonać poprawnie warstwę hydroizolacyjną. W tym przypadku niezbędna będzie geowłóknina, która zabezpieczy układaną na niej membranę PVC lub EPDM, przed uszkodzeniami. Do wykonywania warstwy hydroizolacyjnej nie należy używać papy, gdyż nie posiada ona odpowiednich właściwości rozprężających, jak w przypadku przystosowanych do tego celu membran. Dlatego, pomimo że papa wydaje się ekonomiczniejszym rozwiązaniem, tylko membrana EPDM lub PVC zapewni szczelność hydroizolacji i ułatwi spływanie wody z powierzchni balkonu, lub tarasu.

Właściwe wykończenie, czyli płytki

Na sam koniec pozostaje dobór płytek, które zostaną ułożone na warstwie hydroizolacyjnej. Jeśli chodzi o ich wymiary czy kolor, nie trzeba się niczym ograniczać. Ważne jest jedynie to, aby były one w pełni przystosowane do warunków zewnętrznych, czyli posiadały wysoki parametr mrozodproności, zabezpieczający je przed ich pękaniem, cechowały się parametrem antypoślizgowości na poziomie R10 lub wyżej, a także były odporne na ścieranie. Dobierając materiały pod to, jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem należy także pamiętać, aby klej, na którym montowane będą płytki, posiadał klasę S1 (odkształcalny, ugięcie 2,5-5 mm) lub S2(wysoka odkształcalność, ugięcie powyżej 5 mm).

Jak uszczelnić przeciekający balkon-prace właściwe

Po dobraniu odpowiednich materiałów i wiedząc już jak zabezpieczyć balkon przed deszczem, można przejść do prac właściwych. Przed przystąpieniem od nich należy przede wszystkim odpowiednio przygotować podłoże, usuwając z niego wszystkie warstwy starej posadzki. Po tej czynności należy wykonać nową warstwę cementową, pamiętając o spadku 1-2%, skierowanym w stronę okapu balkonu, dzięki któremu woda będzie mogła odpływać swobodnie.

Jak zamontować profile okapowe

Po wykonaniu podkładu cementowego i jego zastygnięciu można przejść do montażu profili okapowych, odpowiedzialnych za odprowadzanie wody. Prace rozpoczyna się od przykręcenia narożników, a następnie odcinków prostych. Pamiętając jednak przy tym o pozostawieniu przerwy dylatacyjnej o szerokości 2 mm między poszczególnymi elementami, którą należy następnie wypełnić masą uszczelniającą.

Samodzielne zabezpieczenie tarasu warstwą hydroizolacyjną

Na tym etapie prac potrzebna jest membrana PVC lub EPDM, którą należy rozłożyć na powierzchni posadzki, pamiętając o tym, aby szczelnie połączyć ją poprzez zgrzanie z kołnierzami przy profilach okapowych, a także ścianach sąsiadujących z balkonem.

Układanie płytek

Kiedy zarówno warstwa okapowa, jak i warstwa hydroizolacyjna zostaną wykonane, można przejść do układania płytek. Przy czym należy pamiętać, aby szerokość spoiny między nimi wynosiła 6 mm i była wypełniona przystosowanym do stosowania zewnętrznego materiałem.

Zabezpieczenie tarasu przed wodą nie jest trudne

Tak wykonane zabezpieczenie balkonu lub tarasu przed wodą, gwarantuje jego długoletnie użytkowanie bez szwanku. Wykończenie w ten sposób posadzki ceramicznej na zaprawie klejowej jest całkowicie odporne na działanie mrozów, opadów atmosferycznych i różnice temperatur oraz nie wymaga ponoszenia wbrew pozorom dużych nakładów finansowych, a także specjalistycznych umiejętności. Dzięki czemu każdy może wykonać całkowicie samodzielne zabezpieczenie balkonu.