Artykuł sponsorowany

Plisowane rolety to jeden z najmodniejszych dodatków do nowoczesnego mieszkania, czy domu. Ta osłona okienna jest świetnym rozwiązaniem nie tylko ze względów wizualnych, ale także praktycznych.

Dzięki ich konstrukcji możliwe jest przysłonięcie okna zarówno od dołu, jak i od góry. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie założenie klasycznych rolet nie wchodzi w grę. Zamontujemy je nie tylko na typowych oknach, ale także na takich o nietypowych kształtach i rozmiarach. Ich montaż może przebiegać w sposób inwazyjny poprzez mocowanie ich na wkręty lub bezinwazyjnie przy użyciu uchwytów niewymagających wiercenia. Sprawdźmy, jak wyglądają obie te metody.

Montaż bezinwazyjny

Montaż bezinwazyjny pozwala na umieszczenie rolety w oknie bez konieczności sięgania po profesjonalne narzędzia takie jak np. wkrętarka. Dodatkową zaletą tego montażu jest to, że nie wymaga on naruszania struktury ramy okiennej. Mówiąc prościej, nie wymaga wiercenia w niej dziur. W zestawie do montażu powinny znaleźć się uchwyty (klipsy) oraz zatrzaski, na które przymocowuje się plisę. Pierwszym krokiem jest nałożenie na ramę okienną uchwytów, na które następnie nakłada się zatrzaski maskowane przy pomocy zaślepek.

Następnie zatrzaski bezinwazyjne montowane są na ramie okiennej. Tak umiejscowione zatrzaski pozwalają w kolejnym kroku na umiejscowienie mocowania plisy. W ostatnim etapie należy dokładnie wyrównać uchwyty w ten sposób, by sznurki były usytuowane równolegle do listwy i możliwa była równomierna praca plisy. Dużą zaletą metody montażu bezinwazyjnego jest fakt, że może być wykonany nawet przez osoby, które nie mają doświadczenia i zaplecza w postaci wiertarki, czy wkrętarki. Oprócz tego mamy gwarancję, że nie doprowadzimy nieumiejętnym wierceniem do uszkodzenia okna.

Rolety plisowane montowane na wkręty

Montaż inwazyjny wymaga użycia wiertarki lub wkrętarki wyposażonej w cieniutkie wiertło, które przeznaczone jest do materiałów miękkich. Oprócz tego przed przystąpieniem do montażu powinniśmy przygotować ołówek, którym wyznaczymy miejsca wierceń oraz pozostałe elementy, które wchodzą w skład zestawu rolet plisowanych. W zestawie takim powinien znaleźć się dystans, czyli element pozwalający na odmierzenie odległości pomiędzy krawędzią okna a mocowaniem, same mocowania, wkręty oraz same rolety plisowane wraz ze sznurkami sterującymi. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie miejsc, w których zostaną umocowane żaluzje.

Do tego celu używamy wspomnianego wcześniej dystansu. Miejsca te wyznaczamy po prawej i lewej stronie zarówno na górze, jak i na dole ramy okiennej. Drugim krokiem jest wykonanie nawierceń w wyznaczonych miejscach i umieszczenie w nich mocowań żaluzji. W kolejnym etapie na mocowaniach umieszczamy wsuwki, które są kompatybilne ze sznurkami sterującymi. Ważne jest, by podczas tej czynności sznurki były wyprostowane i dobrze naprężone. Zaletą montażu inwazyjnego jest to, że rolety są zdecydowanie bardziej stabilne i nie trzeba bardzo uważać na ich niekontrolowane przesuwanie się podczas użytkowania.

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/do-domu/plisy/