Lawenda, nieodparcie kojarząca się z malowniczymi krajobrazami Prowansji, zachwyca intensywnym zapachem i oryginalnym kolorem kwiatów. Uprawiana na balkonie pozwoli przemycić do Twojego domu odrobinę śródziemnomorskiego klimatu. Sprawdź, jakie warunki jej zapewnić.

Lawenda nie jest rośliną trudną w uprawie. Warto pamiętać jednak, że w swoim naturalnym środowisku rośnie w ciepłych regionach świata, dlatego należy dobrze przygotować się do jej posadzenia na balkonie. Specjaliści z firmy Ziemovit radzą, o czym pamiętać, by cieszyć się pięknem lawendy przez cały sezon.

Lawenda w doniczce – niezwykła ozdoba balkonu

W polskim klimacie najlepiej czuje się lawenda wąskolistna, która kwitnie od czerwca do października i osiąga wysokość około 50 cm. Należy posadzić ją w dość dużym pojemniku, wypełnionym podłożem przepuszczalnym, żyznym i bogatym w wapń. Roślina najlepiej czuje się na nasłonecznionym stanowisku (a więc na balkonie południowym lub zachodnim).

Pielęgnacja lawendy – podlewanie i nawożenie

Lawenda na balkonie

Fot. Forest & Kim Starr [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Lawendę należy systematycznie podlewać, pamiętając przy tym, że roślina lepiej znosi lekkie przesuszenie niż nadmiar wody. Bardzo ważny jest również odpowiedni drenaż na dnie doniczki – woda zalegająca w okolicy korzeni może powodować obumieranie rośliny.

Lawenda wąskolistna ma niewielkie wymagania pokarmowe, dlatego niewskazane jest stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych. Doskonale sprawdzą się natomiast preparaty wolnodziałające w niewielkim stężeniu.

Lawenda na balkonie – jak zabezpieczyć ją zimą?

Późną jesienią (po przekwitnięciu) lawendę uprawianą w doniczce należy przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia. Lawenda, nawet zabezpieczona słomianą matą, może bowiem nie przetrwać zimowych chłodów. Co istotne – w czasie zimowania roślina także powinna być podlewana, ale mniej intensywnie niż w okresie wegetacji.

Przed zabraniem lawendy z balkonu można lekko ją przyciąć, usuwając przekwitłe kwiatostany (sprawdzą się jako odświeżacz do szafy lub środek odstraszający mole, komary i mrówki). Bardziej radykalne cięcie warto przeprowadzić na wiosnę – pędy można skrócić nawet o połowę. Dzięki temu pędy lawendy uzyskają ładny pokrój.

Chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie roślin? Sprawdź poradnik Ziemovit.