Artykuł sponsorowany

Markizy tarasowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wynika to głównie z faktu, że mogą być stosowane w wielu miejscach, a ich montaż możemy przeprowadzić samodzielnie. Najczęściej wykorzystywane są jako zadaszenie balkonów i tarasów, choć mogą służyć także jako ochrona dla kwiatów, czy ochrona przed słońcem drzwi wejściowych. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup markizy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury.

Markiza tarasowa nie tylko spełnia swoją praktyczną funkcję, ale także bez trudu może stać się ozdobą. Dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością może stać się uzupełnieniem dowolnej aranżacji. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy urządzamy balkon lub taras w konkretnym stylu i zależy nam na zachowaniu spójności. Warto również pamiętać, że wybierając odpowiedni produkt, możemy zdecydować nie tylko o jego kolorystyce. Poszczególne modele wyróżnia także tkanina na markizy oraz sposób jej rozwijania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

Rodzaje markiz tarasowych

Markizy tarasowe różnią się między sobą nie tylko wzorem, czy kolorem. Na rynku dostępne są także produkty o różnych rozmiarach i kształtach. Klasyczne markizy balkonowe mają kształt prostokąta i montowane są bezpośrednio do ściany budynku. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór jest znacznie większy. Ciekawe rozwiązanie oferują także markizy balkonowe dwustronne. Najczęściej widujemy je na różnego rodzaju straganach i targowiskach, co nie zmienia faktu, że bez trudu zastąpią one klasyczny parasol umieszczony nad stołem ogrodowym.

Ciekawym rozwiązaniem są także markizy balkonowe typu żagiel. Odporne na wodę oraz działanie promieni UV w skuteczny sposób chronią przed słońcem. Produkt również dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie tylko spełnia swoją funkcję praktyczną, ale także doskonale się prezentuje. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju markizy jest fakt, że montaż przebiega szybko i bez problemowo. Konstrukcja trzyma się bowiem na mocowaniach umieszczonych w ścianach, zamiast na ciężkim stojaku.

Tkanina markizy — jaka powinna być?

Tkanina na markizy powinnam być nie tylko doskonale się prezentować, ale także być odporna na działanie czynników zewnętrznych. Największą popularnością cieszą się barwne produkty oraz w ciekawe wzory, jednak to nie jedyne, co oferuje nam rynek. Jeżeli zależy nam na innowacyjnych rozwiązaniach, to tkanina na markizy o wysokiej przezroczystości będzie doskonałym wyborem. Produkt ten cieszy się szczególnym uznaniem, kiedy zależy nam nie tyle na ochronie przed słońcem, ile przed deszczem. Tkanina ta należy bowiem do kategorii wodoodpornych.

Jeżeli interesuje nas markiza rozwijana korbą, możemy wybrać kolor materiału, który doskonale będzie współgrał ze stylem balkonu lub tarasu. Tak samo duża ilość wariantów oferuje popularna markiza rozwijana taśmą czy nowoczesna markiza rozwijana na pilot. W przypadku każdego z tych wariantów możemy zdecydować nie tylko o kolorze tkaniny, ale także o jej właściwościach. Zazwyczaj wybierane są te skutecznie chroniące przed nadmiernym słońcem, jednak nie brakuje również materiałów, które sprawią, że nawet deszcz nie popsuje nam wypoczynku.

Jaki sposób rozwijania markizy wybrać?

Dobierając idealną markizę, dobrze jest się zastanowić, jaki sposób jej rozwijania będzie dla nas najwygodniejszy. Powszechnie przyjęło się, że im większa, tym na więcej udogodnień się decydujemy. Markizy koszowe świetnie sprawdzają się, jako ochrona okien lub drzwi. W większości wypadków jest to produkt, który w ogóle nie wymaga rozwijania. Markiza rozwijana taśmą zazwyczaj wybierana jest w przypadku niewielkich tarasów. Wynika to głównie z kwestii praktycznych. Stosunkowo niewielką ilość materiału bez trudu rozwiniemy przy użyciu klasycznej taśmy. Markiza rozwijana korbą doskonale sprawdzi się w przypadku większych balkonów oraz tarasów. Sposób rozwijania jest znacznie wygodniejszy niż w przypadku taśmy, głównie ze względu na powierzchnię, jaką zajmuje materiał. Z kolie markiza rozwijana na pilot jest najwygodniejsza w użyciu. Należy jednak zwrócić uwagę, że cena tego rodzaju mechanizmu jest znacznie wyższa niż w przypadku pozostałych wariantów.

Markizy tarasowe z kasetą, pół-kasetą a może bez kasety?

Wybierając markizy koszowe, nie musi zastanawiać się nad tym, jaka wersja kasetowa będzie najlepsza. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy interesuje nas markiza rozwijana taśmą lub markiza rozwijana korbą. W obydwu wypadkach należy pamiętać, że wybór mechanizmu będzie miał wpływ nie tylko na cenę, ale również na estetykę zamontowanego produktu. Markizy bez kasety cieszą się najmniejszą popularnością nie tylko ze względu na ich wygląd. Tego rodzaju rozwiązanie może mieć także wpływ na to, że materiał będzie zużywał się szybciej. Markizy tarasowe z pół-kasetą wybierane są najczęściej w przypadku rozwijania taśmą lub korbą. Markiza rozwijana na pilot zazwyczaj umieszczona jest w estetycznej kasecie, która nie tylko świetnie się prezentuje, ale również dodatkowo chroni materiał przed uszkodzeniami.