Piękny i modny ogród to nie tylko bujna trawa, kolorowe kwiaty i idealnie przycięte krzewy. Równie ważne są dodatki, które stanowią kropkę nad „i” oraz sprawiają, że ogród przykuwa wzrok. Sprawdź najlepsze pomysły na zaczarowanie ogrodu i uczynienie go wyjątkowym.

Nawet najpiękniejszy i najlepiej wypielęgnowany ogród nie stanie się szczególny, jeśli nie będzie miał „tego czegoś”, co przykuje wzrok. Dopiero uzupełniona detalami przestrzeń skłania do zatrzymania się i docenienia całości. To tak, jak z damskimi stylizacjami. Czasem niewielka torebka czy buty wystarczą, by kobieta dostała dziesiątki komplementów odnośnie całego ubioru.

Woda – naturalna ozdoba ogrodu

Świetną dekoracją terenów zielonych jest woda. Nie tylko ładnie wygląda – wiosną i latem odbija promienie słońca i pięknie się mieni, w zimie zaś zamarza, tworząc naturalny witraż – ale również nawilża rośliny. Im więcej miejsca zajmuje, tym większe pole do popisu.

Jeśli woda w ogrodzie pojawia się w formie oczka wodnego, warto rozważyć zarybienie zbiornika. Różnokolorowe ryby dodają ogrodowi magii i ożywiają go – dosłownie! Należy jednak pamiętać, że hodowla ryb wiąże się z koniecznością zabezpieczenia terenu przed dzikimi zwierzętami oraz zapewnieniem rybom odpowiednich warunków do życia.

Woda w ogrodzie może również stanowić kluczowy element fontanny. Wybór rodzaju to kwestia gustu i potrzeb. Jedni zdecydują się na wysoką posągową fontannę, inni uczynią z niej element oczka wodnego, stawiając na miniaturowy wodospad. Wszystko zależy od tego, co bardziej pasuje do danego ogrodu i jak wiele ziemi jesteś w stanie rozkopać, by przygotować grunt pod fontannę oraz zbiornik wodny.

Donice nie tylko do domu

Mimo iż doniczki kojarzą się przede wszystkim z hodowaniem roślin dekoracyjnych w domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je również na dworze. Należy jednak upewnić się, że zostały wykonane z odpowiedniego materiału – grubego i odpornego zarówno na niskie temperatury oraz promienie słoneczne, jak i kontakt z wilgocią: deszczem, śniegiem, gradem.

Aby odejść od standardowych sposobów ozdabiania przestrzeni, warto poszukać ciekawych i nietypowych inspiracji w internecie. Weźmy na przykład ogrodowe donice z terakoty, które pięknie wyglądają… zbite! Jeśli nie chcesz specjalnie uszkadzać donic, możesz poeksperymentować z takimi, które stłukły się same. Połóż je, częściowo ukrywając w trawie bądź krzaku, i przysyp ziemią. Jeśli z czasem obrośnie mchem lub bluszczem, będzie jeszcze ciekawsza i stanie się głównym bohaterem skalniaka.

Najpiękniejszą ozdobą przestrzeni jest światło

Odpowiednio dobrane światła nie tylko nadają przestrzeni domowej czy ogrodowej magii, ale również optycznie ją powiększają i podkreślają elementy, na których zaakcentowaniu Ci zależy.

Światła w ogrodzie to stojące latarnie i latarenki, a także płaskie LED-y niewystające ponad ziemię. W lecie świetnym rozwiązaniem są płonące pochodnie, które wystarczy wkopać w grunt w dowolnym miejscu. Można również skusić się na łańcuchy z lampkami okręcone dookoła drzew czy krzewów. Wszystko zależy od tego, czy chcesz daną część ogrodu dokładnie oświetlić i zagwarantować osobom na niej przebywającym czyste pole widzenia oraz bezpieczeństwo (lampy), czy jedynie podkreślić ścieżkę (LED-y) bądź przykuć uwagę gości (lampki na koronie drzewa).