Drogocenne obicia ścian i jedwabne zasłony. Złocenia i rzeźbienia. Wszystko zgodne z duchem epoki i historycznym dopasowaniem. Tak wygląda odnowiona sypialnia króla Stanisława Augusta. Warto dla tego widoku odwiedzić Pałac na Wyspie.

Niezwykła sypialnia królewska

Zgodnie z XVIII wiecznymi wzorami zrekonstruowano wszystkie detale królewskiej sypialni.
Łóżka tapicerowane do sypialni w osiemnastowiecznych pałacach były robione na zamówienie przez najprzedniejszych mistrzów. Miały one charakterystyczną budowę. Choć pojedyncze elementy kompozycji ściany, przy której stoi królewskie łoże wydają się niepasujące do siebie, całość z niejakiego oddalenia sprawia solidne wrażenie.
Sypialnia przypomina salę tronową, a samo łoże siedzisko monarchy. Posłanie usytuowane jest w poprzek w stosunku do smukłego baldachimu. Dlatego wydaje się zbyt małym, przez co niekorespondującym z wymiarami dorosłego człowieka. Wrażenie pogłębiają dwa wałki umieszczone po obu stronach. U wezgłowia i wprost przeciwnie.

Współczesne łóżka tapicerowane kupisz w sklepie AIS MEBLE

Łoża z baldachimem

Baldachim bogato tapicerowanego łoża sprawia wrażenie, elementu będącego inspiracją dla twórców pierwszych automobili. Jest wyniosły i dzięki temu proporcje całego założenia stają się przyjemne w odbiorze. Mimo ciężkiej podstawy posłania.

Dla odnawianego łoża materiały tekstylne wykonała lyońska manufaktura. Adamaszek na bazie jedwabiu ozdobiony jest w dwubarwny motyw stylistyczny w formie drzewa gęsto pokrytego kwieciem.
Wzorzysty adamaszek ozdobiony złotym rysunkiem uszlachetnia nie tylko łoże. Pokryte są nim panele ścienne i upięte na oknach zasłony.

Na podstawie archiwaliów zrekonstruowano również pozostałe niezachowane elementy wystroju sypialni. Wiele dociekań i starań wymagała rekonstrukcja niezwykle efektownych pasmanterii. Wykonane były one ówcześnie, w popularnej wśród magnaterii wytwórni Declercq. Misternie plecione wstęgi pasmanterii uzupełniają chwościki i bogate galony.

Król esteta miał iście cesarski wystrój sypialni. Dzięki kompleksowym pracom rekonstrukcyjnym udało się udostępnić zwiedzającym przestronny sypialny salon już w 2016 roku.