Nowoczesna kuchnia powinna wyróżniać się nie tylko wysoką elegancją, ale również być praktyczna i funkcjonalna pod każdym względem. Dlatego też podczas jej urządzania warto zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze elementy wyposażenia – powinny być dobre jakościowo, trwałe, ale i estetycznie się prezentować.

Minimalistyczna czy efektowna – jaka powinna być nowoczesna kuchnia?

Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych zapotrzebowań każdego z nas. Dla jednych wyznacznikiem nowoczesności będzie minimalizm i połączenie stonowanych kolorów, dla innych zaś zestawienie intensywnych barw i odważnych dodatków zadecyduje o wystroju modernistycznej kuchni. Oba rozwiązania będą dobre, jeśli postawimy na umiar, zachowanie odpowiednich proporcji oraz geometrycznych linii. Warto wybierać gładkie blaty i fronty mebli. Ich wykończenie może być matowe lub błyszczące – oba pasują do współczesnych trendów. Tym, co powinno bezwzględnie wyróżniać każdą nowoczesną kuchnię jest jej maksymalna funkcjonalność i zorientowanie na wygodę użytkownika.

nowoczesnakuchnia-jakjawyposazyc2

Wyposażenie nowoczesnej kuchni

Rzecz jasna w nowoczesnej kuchni powinny się znaleźć niezbędne urządzenia małego i dużego AGD – kuchenka, zmywarka, duża lodówka, mikrofalówka czy ekspres do kawy. Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków i sprzątanie bez tych sprzętów, jednak ważne, aby nie zaburzały one ustalonej koncepcji wystroju otoczenia. Dlatego też obecnie ogromną popularnością cieszą się kuchnie w zabudowie – każde urządzenie jest odpowiednio wkomponowane w zestaw mebli, przez co całość jest wyjątkowo spójna, a przez to elegancka. Dużą rolę będzie grało też właściwe dopasowanie kafelków podłogowych i ściennych do kolorystyki mebli. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy skazani na tradycyjną ceramikę – obecnie w kuchniach królują innowacyjne rozwiązania, jak farby przystosowane do warunków panujących w wilgotnych pomieszczeniach czy trwałe tapety winylowe.

Detale, które robią różnicę

Mogłoby się wydawać, że wybór zlewozmywaka czy baterii są kwestiami drugorzędnymi, ale często to właśnie one decydują o ostatecznym charakterze kuchni. Do nowoczesnych aranżacji warto wybrać eleganckie i trwałe zlewozmywaki granitowe, które dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i w wielu kształtach do wyboru. Dobierając do nich baterię z tego samego materiału i w podobnym odcieniu, możemy osiągnąć efekt, który nas zadziwi – tak drobne szczegóły będą przyciągały uwagę i podkreślą elegancję otoczenia.

nowoczesnakuchnia-jakjawyposazyc3

Wyspa w kuchni – nowoczesna i funkcjonalna

Jeśli pozwala nam na to metraż kuchni, powinniśmy również zastanowić się nad wstawieniem do kuchni wyspy – ta dodatkowa przestrzeń będzie nieoceniona przy przygotowywaniu codziennych posiłków, jak i większych imprez. Posłuży również do oddzielenia różnych stref mieszkania, np. jeśli kuchnia połączona jest z salonem. Dodatkowo wyspa prezentuje się niebanalnie i daje większe możliwości przechowywania, a zatem w pomieszczeniu łatwiej zachowamy porządek – a przecież o to chodzi, aby nasza nowoczesna kuchnia była maksymalnie schludna i prosta w swoim wyglądzie!