Czym cechuje się współczesna architektura? Jakie rozwiązania cechują nowoczesne projekty domów? Oto lista 5 cech najczęściej pojawiających się w realizowanych dziś indywidualnych projektach domów.

  1. Dużo przestrzeni
  2. Nadprogramowy pokój
  3. Przyjazne środowisku
  4. Zintegrowany garaż
  5. Dom otwarty na ogród

Wznoszone dziś domy tylko w niewielkim stopniu przypominają te, które budowano w latach 80 i 90, a nawet na początku XXI wieku. Współczesne budownictwo stawia na funkcjonalność, minimalizm i ekologię. Jak jednak wyglądają projektowane budynki? Które cechy możemy najczęściej zauważyć przeglądając projekty nowoczesnych domów?

Dużo przestrzeni

W starszych budynkach kuchnia, salon i jadalnia były osobno wydzielonymi pomieszczeniami. Nowoczesne domy cechują się natomiast tym, że cała strefa dzienna stanowi jedną, połączoną przestrzeń. Dzięki temu wnętrze nie jest przytłaczające, a domownicy nie muszą martwić się tłokiem – niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe, poniedziałkowe popołudnie, czy też dużą, rodzinną imprezę.

Nadprogramowy pokój

Funkcjonalność budynku zależy także od tego, jak dobrze będzie on przygotowany na różne ewentualności. Dlatego wiele nowoczesnych koncepcji opracowywanych przez biuro projektowe Kraków zakłada obecność dodatkowego pokoju. Ten przyda się w momencie powiększenia rodziny lub jeśli do domu zawitają goście.

Przyjazne środowisku

Indywidualne projekty domów realizowane w duchu nowoczesnej architektury w znakomitej większości przypadków tylko w minimalnym stopniu wpływają na środowisko. Dotyczy to zarówno materiałów użytych do wzniesienia budynku, jak i energii, którą musi zużyć znajdujące się w nim gospodarstwo domowe. Można to osiągnąć między innymi dzięki specjalnym systemom izolacji zmniejszającym zapotrzebowanie na ciepło lub montując na dachu ogniwa fotowoltaiczne.

Zintegrowany garaż

Nowoczesne projekty domów realizowane przez takie pracownie jak udziela.pl bardzo często zawierają garaż znajdujący się w tej samej bryle, co pomieszczenia mieszkalne. Takie rozwiązanie ma na celu powiększenie przestrzeni na działce – ta może być wykorzystana w celach rekreacyjnych lub, po odpowiednim zaaranżowaniu, pełnić funkcje dekoracyjne. Garaż zintegrowany z domem daje też komfort podczas mrozów lub opadów deszczu – by dostać się do auta, nie musimy wychodzić z budynku.

Dom otwarty na ogród

Dom i ogród wzajemnie się uzupełniają. Pełną harmonię obu miejsc można osiągnąć montując duże przeszklenie, dzięki któremu z przestrzeni dziennej zieleń będzie doskonale widoczna. Wiele nowoczesnych projektów, które realizuje architekt Kraków można rozpoznać właśnie dzięki temu rozwiązaniu.