Artykuł sponsorowany

Wiele zależy od tego, jakie wymagania mają konkretne odmiany pnączy. Niektóre z nich są odporne na mróz, natomiast wiele odmian pochodzi z cieplejszych klimatów, co powoduje, że w okresie zimowych mogą przemarzać. Dlatego też niektóre odmiany należy zabezpieczyć przed działaniem niskiej temperatury. W jaki sposób?

Pnącza to doskonałe rośliny, które nie zajmują sporo miejsca w ogrodzie – wspinają się po pergolach, wysokich drzewach, altanach. Ponadto mogą piąć się po ogrodzeniu tym samym zapewniając prywatność. Skutecznie mogą zasłaniać obskurny murek, ścianę budynku czy po prostu będą tworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie.

Pnącza zimozielone do ogrodu

Pnącza atrakcyjne również zimą

Bluszcz pospolity. Fot. ogrodowagaleria.pl

Jednym z najpopularniejszych pnączy jest łatwy w uprawie Bluszcz pospolity, który również zimą pięknie prezentuje się w ogrodzie. Doskonale sprawdzi się zarówno na altany czy pergole, jak i murki i ogrodzenia.

Na ogrodzenia czy na siatkę doskonale sprawdzi się również Wiciokrzew, czyli szybko rosnące pnącze, które dodatkowo zakwita w dekoracyjne kwiaty w kolorze czerwonym. Pnącza to także świetne rozwiązanie na balkon – zapewni nam nieco prywatności przed sąsiadami, a dodatkowo będzie ładnie prezentować się jako zielona, naturalna ściana. Na balkon, jako pnącze do donicy sprawdzi się Bluszcz pospolity oraz Wiciokrzew.

Na balkonie, ale i w ogrodzie świetnie sprawdzi się pnącze na pergoli. Najczęściej pergole porastają pnącza kwitnące w przepiękne, dekoracyjne kwiaty, jak np. Akebia pięciolistkowa, która zakwita w niewielkie, drobne kwiaty w purpurowym kolorze. Kwiaty dodatkowo wytwarzają przepiękny, kwiatowy zapach, który unosi się delikatnie w otoczeniu.

Dlaczego niektóre odmiany pnącza są odporne na mróz?

Niektóre odmiany z natury źle znoszą niskie temperatury, natomiast wiele zależy również od wymagań rośliny oraz sposobu pielęgnacji. Wiele odmian wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru oraz gleby umiarkowanie wilgotnej. W podmokłych glebach mogłoby dojść do uszkodzenia korzeni. Z kolei susza również negatywnie wpływa na rozwój roślin, w tym pnączy, niezależnie od tego, czy jest to okres zimowy, czy inny.