Płytki parkietowe Scale z kolekcji Neverland. Fot. dudzisz wood and floor

Aranżacja wnętrza, które będzie niepowtarzalne i pełne wyjątkowych detali, nie jest łatwym zadaniem. O ile w przypadku wykończenia ścian, doboru odpowiedniego oświetlenia czy designerskich mebli stale pojawiają się nowe, inspirujące trendy i produkty, o tyle wybór sposobu wykonania podłogi to spore wyzwanie. Drewno czy żywice? Parkiet, mozaika, panele, a może deski? Jak stworzyć niebanalną podłogę?

Desing i funkcjonalność

Podłoga to element pomieszczenia, który dotychczas miał głównie użytkową funkcję. Rzadko zwracano uwagę na to, że sama w sobie może nadawać wnętrzu wyjątkowy charakter. Obecnie co raz częściej stosuje się jednak do wykonania podłóg oryginalne, nieoczywiste materiały np. żywicę, kauczuk czy nawet skórę. Ponadto na nowo odkrywa się możliwości jakie daje drewno. – Drewniane podłogi nie muszą już kojarzyć z prostymi deskami czy panelami. Odpowiednie komponowanie rodzajów drewna, które samo w sobie jest niejednorodne, z właściwie dobranymi środkami wykończenia, pozwala na nadanie mu oryginalnych barw i faktur – tłumaczy Michał Dudzisz, architekt wnętrz z firmy dudzisz wood and floor.

Z fabryki do salonu

Ze względu na wysoką wytrzymałość, posadzki z żywic były tradycyjnie częścią pomieszczeń przemysłowych. Obecnie robią nową karierę i coraz częściej można je spotkać w biurach i mieszkaniach. Wynika to z faktu, że pozwalają zrealizować każdą architektoniczną wizję. Właściwości żywic pozwalają na wykonanie na podłodze niemal każdego wzoru. Może być ona matowa lub błyszcząca, w jednolitym kolorze lub z grafiką. Szczególnie ciekawy efekt tworzą żywicowe powłoki bezbarwne, gdyż widać przez nie to, co jest w nich zatopione lub ułożone pod nimi, co daje nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz.

Podłoga z wyobraźnią

Podłoga pokryta klepkami parkietowymi Pattern z kolekcji Neverland. Fot. dudzisz wood and floor

Podłoga ze skóry?

Do najbardziej awangardowych rozwiązań należy obecnie pokrycie podłogi skórą – nie tylko ze względu na jego nietypowość ale i wysoką cenę – 1 m2 podłogi skórzanej to koszt ok. 500 zł. Na taka podłogę składają się trzy warstwy. Spód to gwarantujący stabilność i izolację akustyczną korek, warstwa środkowa to drewno, a powierzchnia to uzyskiwana z recyklingu i zabezpieczona lakierem skóra. Takie rozwiązanie jest nie tylko oryginalne, lecz także, wbrew pierwszym skojarzeniom, ułatwia utrzymanie podłogi w czystości.

Podłogi z wyobraźnią

Płytki parkietowe Pavement z kolekcji Reality. Fot. dudzisz wood and floor

Nieśmiertelne drewno

Niezależnie od tego jak wiele kreatywności można włożyć w dobór materiałów do wykonania podłogi, najpopularniejszym z nich pozostaje drewno. Oczywiście najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są laminowane panele imitujące jego wygląd. Bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami są drewniane panele, deski lub parkiet. – Te rozwiązania mają wiele zalet, wynikających głównie z trwałości takich podłóg i ich łatwego montażu. Poza tym podłogi drewniane wpisały się w swego rodzaju zwyczaj wykańczania pomieszczeń – tłumaczy Dudzisz. Inspirując się m.in. skandynawskimi sposobami wykorzystania naturalnych materiałów, można się jednak przekonać, że drewniana podłoga również może być kreatywna.

Podłoga z wyobraźnią

Płytki parkietowe Robber z kolekcji Neverland. Fot. dudzisz wood and floor

Niebanalny parkiet

Najpopularniejszy wśród drewnianych podłóg cały jest czas parkiet. Po pierwsze jest praktyczny – w przypadku zniszczenia bez problemu można go poddać renowacji, cyklinowaniu oraz ponownemu lakierowaniu. Po drugie sposób jego montażu – układanie kompozycji klepek, daje nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnych wzorów. Zwłaszcza, gdy klepki parkietowe są tworzone z wyobraźnią.

Podłoga z wyobraźnią

Płytki parkietowe Square z kolekcji Reality. Fot. dudzisz wood and floor

Natchnieniem mogą być geometryczne formy otaczającej nas współcześnie przestrzeni – rzeczywistej oraz wirtualnej, na przykład komputerowy pixel, ale też miękkie kształty występujące w naturze. – Właśnie takie formy zainspirowały twórców kolekcji klepek parkietowych Reality i Neverland firmy dudzisz wood and floor. Oryginalne, a nawet nieco egzotyczne kształty oraz możliwość dowolnego ich układania, umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych podłogowych mozaik. Kolekcje te są dowodem, że drewno idzie w parze z nowoczesnym podejściem do aranżacji wnętrz i kreuje niepowtarzalne przestrzenie. – podsumowuje Michał Dudzisz.

Podłogi mogą być tworzone z wyobraźnią zarówno dzięki użyciu nietypowych materiałów, jak i oryginalnym wykorzystaniu tych, które już znajdują się w większości pomieszczeń. Dzięki kreatywności połączonej z innowacyjnym podejściem do technologii, powierzchnia, która kiedyś miała być jednie trwała i funkcjonalna, staje się detalem tworzącym oryginalne wnętrze.

Podłoga z wyobraźnią

Płytki parkietowe Brick z kolekcji Reality. Fot. dudzisz wood and floor