Zima to piękna pora roku, która niewątpliwe wiąże się z cudownym klimatem, malowniczymi widokami przemienionego krajobrazu, czy chociażby sportami charakterystycznymi właśnie dla tego okresu. Niestety po drugiej stronie medalu można wypunktować trudne warunki drogowe, niskie temperatury i śnieg zalegający na podjazdach i chodnikach. Odśnieżanie nie musi być zmorą! Osoby, które są w posiadaniu traktorków do koszenia, mogą ułatwić sobie pracę w ogrodzie również w zimie.

Zmień kosiarkę w odśnieżarkę – to możliwe!

Producenci traktorków do koszenia bardzo często dodają w zestawie do maszyn łańcuchy na koła – dlaczego? Ci bardziej uważni zapewne spostrzegli, że na przedniej części ich traktorka istnieje specjalny uchwyt mocujący. Wszystko po to, by traktorek do koszenia w łatwy sposób dało się przekształcić w mobilną odśnieżarkę. Wystarczą łańcuchy do traktorków, by urządzenie zamieniło się w pełnoprawny pług, który pomoże w odgarnianiu śniegu, co nie tylko przyspieszy pracę, ale również pozwoli przepchnąć masywne zaspy ciężkiego błota pośniegowego.

Traktorek odśnieżarka – zalety

Wykorzystanie takiej maszyny wyposażonej w łańcuchy do traktorka to w głównej mierze przyspieszenie mozolnej pracy, jaką bez wątpienia jest odśnieżanie. Takie rozwiązanie szczególnie docenią posiadacze rozległych działek, gdzie podjazd i chodniki zajmują całkiem pokaźną ilość metrów kwadratowych. Wykorzystanie pługu z napędem to także duże odciążenie w przypadku ciężkiego i mokrego śniegu, który czasami jest w stanie nawet złamać plastikową łopatę.

Łańcuchy do traktorków

Pomimo że traktorki do koszenia trawy posiadają opony przeznaczone do jazdy w terenie, czasami lód lub zmrożony śnieg może okazać się zbyt śliski. Szczególnie jeśli mówimy o terenie górzystym pełnym wzniesień. Wtedy warto skorzystać z łańcuchów do traktorków, które nakłada się bezpośrednio na opony. Te działają na tej samej zasadzie, co łańcuchy samochodowe – tworzą na kole dodatkowy bieżnik, który mocno wbija się w lód i śnieg, a co za tym idzie, zapobiega ślizganiu się! Łańcuchy do traktorków zwiększają także bezpieczeństwo prowadzenia maszyny – ta jest dużo stabilniejsza i nie wpada w poślizg nawet przy szybszej jeździe. Takie rozwiązania stosuje się również w pełnoprawnych odśnieżarkach, które są przeznaczone do odśnieżania jezdni.

Jak dobrać łańcuchy do traktorka?

Tutaj sytuacja rysuje się podobnie jak w przypadku łańcuchów samochodowych. Kupując łańcuchy do traktora, również trzeba zwrócić uwagę na rozmiar opony. Aby maksymalnie ułatwić sprawę, producenci zadbali o elastyczną rozmiarówkę. Mimo wszystko na rynku znajdziemy maszyny z różnej wielkości oponami i aby wszystko pasowało tak, jak należy, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na parametry, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dopytać pracownika technicznego, który z pewnością udzieli rzeczowej odpowiedzi.