Fot. Fiskars

Kosiarki bębnowe jak dotąd nie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Większość właścicieli trawników używa mechanicznych kosiarek rotacyjnych, bo tak jest im po prostu wygodniej. Gdy zaczniemy cenić także perfekcyjny wygląd i stan trawnika, na pewno zmienimy preferencje.

Kosiarki bębnowe,

zwane także wrzecionowymi, ścinając trawę w najmniejszym stopniu uszkadzają źdźbła trawy. Używanie tych narzędzi pozwala także uzyskać zdecydowanie najlepsze efekty. To efekt zastosowanej w tego rodzaju kosiarkach optymalnej techniki cięcia. Głównym elementem urządzenia jest wyposażony w osadzone spiralnie ostrza tnące nóż wrzecionowy. Nóż ten, przesuwając się tuż przy nieruchomym nożu dolnym, ścina źdźbła trawy tak delikatnie jak nożyce. Taka metoda cięcia jest znacznie bardziej precyzyjna, a cięcia czystsze niż w przypadku kosiarek rotacyjnych. Wirujące noże lub zestawy ostrzy, zwłaszcza gdy nie są idealnie ostre, po prostu urywają lub łamią źdźbła samą siłą uderzenia. Urwane i wystrzępione końcówki źdźbeł trawy bieleją, po pewnym czasie robią się brunatne. Miejsca te są bardzie narażone na infekcje, trawa staje się mniej odporna na choroby.

Kosiarki bębnowe, wrzecionowe - dzięki bezkontaktowej technice cięcia zastosowanej w ręcznej kosiarce bębnowej, w której nóż bębnowy i nóż dolny nie dotykają się, koszenie przebiega wyjątkowo cicho. Fot. Gardena

Dzięki bezkontaktowej technice cięcia, w której nóż bębnowy i nóż dolny nie dotykają się, koszenie przebiega delikatnie i wyjątkowo cicho. Fot. Gardena

Małe wymiary, duże zalety

Kosiarki wrzecionowe to idealne narzędzia do pielęgnacji wszelkiego rodzaju trawników dekoracyjnych. Fachowcy cenią je m.in. za to, że mogą kosić bardzo nisko, nawet na wysokości 10 mm. Wysokość koszenia ustawia się ręcznie za pomocą regulatora, z reguły bezstopniowo.

Ręczne kosiarki bębnowe uważa się za najbardziej ekologiczne z wszystkich rodzajów kosiarek. Do napędzania nie potrzebują ani prądu ani benzyny, nie mamy problemu ze szkodliwymi spalinami czy hałasem. Ich wielką zaletą są także niskie koszty, zarówno zakupu jak i eksploatacji. Ponieważ kosiarka jest napędzana wyłącznie siłą mięśni, gdy pchamy urządzenie, koszenie jest równocześnie zdrowym wysiłkiem fizycznym dla użytkownika. Kosiarki bębnowe z reguły są niewielkie, więc łatwo się je przewozi i nie zajmują dużo miejsca w schowku.

Liczy się wysoka jakość

Podczas zakupu ręcznej kosiarki bębnowej należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanych części i materiałów. Urządzenia wysokiej jakości mają nóż wrzecionowy z łożyskami kulkowymi. Noże tnące powinny być wykonane ze stali wysokiej jakości, zahartowane i dodatkowo pokryte powłoką antyadhezyjną. Nóż dolny, który ma duży wpływ na czystość i precyzję cięcia, musi być starannie oszlifowany. Jeśli chcemy zbierać skoszoną trawę, powinniśmy spytać sprzedawcę czy możliwe jest dodatkowe wyposażenie kosiarki w kosz. Warto sprawdzić także czy kosiarka ma składany uchwyt – bardzo ułatwia on przewożenie i przechowywanie urządzenia.

Ręczne kosiarki bębnowe

Fot. Fiskars

Ograniczenia

Niestety kosiarki bębnowe mają także wady. Nie nadają się do koszenia na nierównych powierzchniach. Nóż wrzecionowy jest napędzane wyłącznie przez obracające się koła, więc te muszą stale stabilnie toczyć się po podłożu. Kosiarką bębnową trudno kosi się wysoką trawę, dlatego trawnik musi być koszony bardzo regularnie i stosunkowo często (co najmniej raz w tygodniu, w okresach intensywnego wzrostu częściej). Ze względu na niewielką wydajność ręczne kosiarki bębnowe nadają się wyłącznie do pielęgnacji niewielkich trawników przydomowych, o powierzchni nie większej nić 250 m². Kosiarka bębnowa z napędem elektrycznym pozwala na regularne koszenie trawnika o powierzchni do 500 m². Do pielęgnacji dużych trawników używa się modeli z silnikiem spalinowym.

Ręczne kosiarki bębnowe

Ręczna kosiarka bębnowa może być wyposażona w kosz na ścinaną trawę. Fot. Gardena

Zasady obsługi

Jakość cięcia kosiarką bębnową jest uzależniona od stałego, minimalnego odstępu między nożem wrzecionowym a nożem dolnym. Należy unikać wszelkich sytuacji, w których między noże mogłyby się dostać twarde przedmioty (np. kamienie, szkło, kawałki drewna czy ziemia), ponieważ  może dojść do ich uszkodzenia lub wygięcia i kosiarka straci precyzję cięcia. Nóż wrzecionowy może się stępić fragmentarycznie albo całkowicie. Do jego ostrzenia używa się specjalnego urządzenia. Dlatego przy zakupie kosiarki bębnowej warto spytać sprzedawcę o  najbliższy serwis.

Kosiarką bębnową trzeba kosić trawnik co najmniej raz w tygodniu, w okresach najbardziej intensywnego wzrostu jeszcze częściej. Najlepiej kosić rano, gdy trawę pokrywa jeszcze rosa.

Pomimo swoich zalet kosiarki bębnowe nie są bardzo rozpowszechnione w Polsce. Poniekąd wynika to z małej ilości typowo dekoracyjnych trawników, a dużych przestrzeni trawników rekreacyjnych, często na nierównym terenie. Jeśli jednak chcemy uzyskać piękny wygląd trawy bez naruszania jej kondycji, a dysponujemy właśnie trawnikiem typowo dekoracyjnym i regularnie pielęgnowanym, urządzenie bębnowe jest najlepszym wyborem. Jego zalety przeważają nad wadami, które wiążą się głównie z koniecznością uważnej obsługi sprzętu.

Artykuły pokrewne:

Rotacyjne kosiarki elektryczne

Wydajne kosiarki spalinowe