Niemiecka firma produkująca wysokiej klasy sprzęt zmechanizowany do pielęgnacji ogrodu, sadu oraz prac leśnych. Przedsiębiorstwo powstało w 1926 r., gdy Andreas Stihl założył w Stuttgarcie Fabrykę Maszyn A. Stihl. Początkowo produkowano w niej przedpaleniska i pralki. W 1929 r. Andreas Stihl wprowadził na rynek swoją pierwszą pilarkę z silnikiem spalinowym. Urządzenie miało moc 6 KM, ważyło 46 kg, musiały je obsługiwać 2 osoby.
W 1930 r. Andreas Stihl zaprezentował na targach w Lipsku swoją przenośną spalinową pilarkę łańcuchową. W następnych latach te wydajne urządzenia do powalania drzew były eksportowane m.in. do Rosji i Stanów Zjednoczonych. W 1932 r. Stihl opatentował pierwszą 3-ogniwową piłę łańcuchową z zębami tnącymi i oczyszczającymi, zapewniającą lepsze oczyszczanie rzazu z wiórów. W 1934 r. w produktach Stihl wprowadzono system ciśnieniowego smarowania olejowego w uchwycie, zapewniający w pełni automatyczne smarowanie piły łańcuchowej i prowadnicy. W 1938 r. na rynku pojawiła się dwuosobowa pilarka łańcuchowa BDKH wyposażona w aluminiowy cylinder o chromowanej powierzchni. Urządzenie miało moc 7 KM i ważyło już „tylko” 37 kg. Wprowadzony w 1943 r. kolejny model – KS 43 – miał już moc 8 KM i ważył 36 kg.
W 1949 r. Stihl zaczął produkcję wielofunkcyjnych ciągników typu 140. Były one wyposażone w chłodzony powietrzem dwusuwowy silnik diesla. Rok później na rynku pojawiła się pierwsza na świecie jednoosobowa, spalinowa pilarka łańcuchowa – model Stihl BL. Maszyna o ciężarze 16 kg była wyposażona w przestawny ręcznie wychylny gaźnik. Dzięki temu można jej było używać nie tylko do przycinania drewna na długość, lecz także do ścinki drzew.

Pilarki Stihl

Fot. Stihl

W 1954 r. na rynek trafiła pierwsza prawdziwie lekka, ważąca 11 kg pilarka łańcuchowa Stihl – model BLK. Przełomem mechanizacji prac leśnych na całym świecie było jednak dopiero wprowadzenie w roku 1959 spalinowej pilarki łańcuchowej Stihl Contra. Maszyna miała moc 6 KM i ważyła 12 kg. W 1964 r. Stihl zaczął wyposażać swoje pilarki łańcuchowe w uchwyt antywibracyjny, amortyzujący drgania przenoszone z silnika i znajdującej się w ruchu piły łańcuchowej w specjalnie wyliczonych strefach przed przeniesieniem ich na operatora pilarki. W 1966 r. firma wprowadziła na rynek pilarkę łańcuchową Stihl 040 wyposażoną w wyjątkowe rozwiązania techniczne. Maszyna o mocy 3,7 KM ważyła zaledwie 6,8 kg – po raz pierwszy udało się zredukować stosunek ciężaru do mocy poniżej poziomu 2 kg/KM. 2 lata później w pilarkach Stihl 041 AV wprowadzono elektroniczny układ zapłonowy, zapewniający bezproblemowy rozruch i optymalne spalanie. Kolejne lata przynosiły następne wynalazki i innowacyjne rozwiązania, w produktach Stihl pojawiły się m.in.: montowana seryjnie blokada dźwigni gazu do pilarek łańcuchowych (1971), hamulec piły łańcuchowej QuickStop (1972), ogrzewany uchwyt pilarek łańcuchowych (1973), wielofunkcyjny przełącznik do pilarek łańcuchowych (1976), boczny napinacz łańcucha (1984). W roku 1974 Stihl wprowadził na rynek pierwszą pilarkę łańcuchową dla użytkowników okazjonalnych – model 015. W ofercie pojawiły się także nożyce do żywopłotu, opryskiwacze, kosy mechaniczne, ręczne dmuchawy ogrodowe, kompaktowe pilarki łańcuchowe dla użytkowników okazjonalnych, przecinarki, podkrzesywarki i nożyce do żywopłotu na wysięgniku.

Firma Stihl obecnie jest obecna w około 160 krajach. Prowadzi prace badawcze i rozwojowe we własnych laboratoriach i stanowiskach kontrolnych, zatrudnia najlepszych specjalistów od rozwiązywania problemów. Podczas projektowania nowych narzędzi projektanci firmy zwracają szczególną uwagę na potrzeby użytkowników. Dzięki temu od kilku dekad pilarki Stihl zajmują pierwsze miejsce w rankingu najczęściej sprzedawanych pilarek łańcuchowych na całym świecie.
Do firmy Stihl należy także marka Viking, której asortyment obejmuje urządzenia do koszenia trawników, wertykulacji trawy, kultywacji gleby i rozdrabniania gałęzi.
W Polsce firma Stihl jest reprezentowana przez filię Andreas Stihl Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie Podgórnym.

Stihl - marka wyskiej klasy narzędzi ogrodowychSTIHL Niemiecka marka wysokiej klasy urządzeń zmechanizowanych do pielęgnacji ogrodu, sadu oraz prac leśnych. Sztandarowym produktem marki są spalinowe pilarki łańcuchowe, które zajmują pierwsze miejsce w rankingu najczęściej sprzedawanych pilarek łańcuchowych na całym świecie. Marka Stihl kojarzy się na całym świecie z wysoką jakością, niezawodnością i innowacyjnością.