Majsterkowanie to świetne hobby, ale i sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy. Majsterkowanie daje także dużą przyjemność i pozwala się odstresować oraz spędzić kreatywnie czas. Oczywiście musicie pamiętać, że niezależnie, jak wygląda Wasz warsztat, to bardzo ważne jest jego wyposażenie. Dzisiaj przedstawimy Wam także, jakie narzędzia wydają się niezbędne, jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tym hobby.

Podstawowe zasady – o czym musisz pamiętać?

Jak możecie się domyślić najważniejsze jest bezpieczeństwo, a więc należy warsztat urządzić tak, aby je zapewnić. Pamiętajcie choćby o zastosowaniu bryzgoszczelnych kontaktów. Bardzo ważna jest także sama funkcjonalność i wygoda korzystania. Na samym końcu trzeba pomyśleć o odpowiedniej organizacji przestrzeni. Z kolei sama estetyka nie ma dużego znaczenia, chyba że zależy nam aby i warsztat zachwycał swoją aranżacją. Niezależnie jakiej kubatury jest Twój warsztat, możesz urządzić go bardzo praktycznie. Najważniejszy tutaj jest blat. Powinien on być duży i mocny. Następnie należy znaleźć odpowiednie siedzisko, a więc dostosowane do wysokości blatu, a także zapewniające wygodę. Trzeba również pomyśleć o właściwym oświetleniu. W tym przypadku możecie postawić na światła neutralne, ale ważne aby moc oświetlenia była dość duża. Jednocześnie przyda się także organizer, który możesz zawiesić na ścianie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie zachować porządek. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie warto na podłodze zastosować płytki techniczne, które są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także kwasoodporne.

Wyposażenie ma znaczenie

Bardzo ważne jest także samo wyposażenie, czyli narzędzia. Tutaj warto postawić na te wszechstronne, dzięki którym naprawisz mebel, ale i samodzielnie go wykonasz. Bardzo ważnym elementem są na pewno narzędzia, takie jak młotek. Polecamy Wam wybranie modelu ślusarskiego, który można wykorzystać do wielu prac, wszak jest bardzo uniwersalny. Niezawodne są również obcęgi, którymi można nawet wyjmować śruby czy gwoździe. Niewątpliwie zapewniają wygodę pracy, ale i precyzję. Polecamy także zakup kluczy nasadowych z różnymi nasadkami czy śrubokrętów z grotem płaskim bądź krzyżowym. Oczywiście bezpieczeństwo jest najważniejsze, a więc musimy wspomnieć także o imadle. Kolejnymi ważnymi elementami są choćby dłuta, czy też kleszcze. W każdym warsztacie powinien znaleźć się także klej do gumy, a także pistolet do klejenia na gorąco.

Precyzja ma znaczenie

Wykonując konkretne prace, koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu największej możliwej precyzji. A więc niezbędne są narzędzia miernicze, które ową precyzję zapewnią. Polecamy Wam zakup miarki, czyli inaczej calówki. Możecie także wybrać suwmiarkę z podziałką centymetrową. Niezbędna jest także poziomica, dzięki temu dokładnie wskażecie poziom i pion. Oczywiście musimy także wspomnieć o kątowniku stolarskim, który jest szczególnie przydatny, gdy np. chcemy powiesić półki, czy też obrazy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

O ile zakup narzędzi nie jest kosztowny dla portfela, tak zakup elektronarzędzi już nieco bardziej może nadszarpnąć budżet. Oczywiście totalnym must have jest wiertarka. Najlepiej wybrać udarową, która poradzi sobie nawet z twardym materiałem. Jednak, jeżeli czekają Cię naprawdę skomplikowane prace, to zdecydowanie lepiej postawić na młotowiertarkę bądź wiertarkę z udarem pneumatycznym. Aby przyspieszyć pracę przyda się także wkrętarka. Do wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych odpowiednia będzie szlifierka, przy pomocy której można także usuwać rdzę czy zaschniętą starą farbę. Do cięcia drewna niezbędna z kolei jest pilarka, a jeżeli chcesz łączyć i naprawiać nawet bardzo drobne elementy, to przyda się również lutownica i spawarka. Klejenie klejem do gumy Ataszek jest także często wykonywaną czynnością w prywatnych warsztatach, dlatego jeżeli coś pójdzie nie tak, to nadmiar środka możecie usunąć nawet papierem ściernym, który także powinien znaleźć się na wyposażeniu.

Pamiętajcie, że nie musicie mieć wcale dużego warsztatu, aby spędzać czas na majsterkowaniu. Wystarczy naprawdę mała przestrzeń.