Salon jest wizytówką domu. To w nim podejmujesz najczęściej gości, w nim najwięcej czasu spędzasz z rodziną, to tu odpoczywasz, relaksujesz się i to tu chcesz, by było najładniej. Jak więc urządzić to pomieszczenie z głową?

Przykładowe aranżacje salonu

Pomysłów na salon jest bez liku. Zastanów się, co lubisz i co chcesz najbardziej wyeksponować. Pomyśl też, czemu Twój salon ma służyć. Poniżej kilka propozycji. Znajdziesz tu opcję modną obecnie wabi-sabi, sprawdzony minimalizm, luksusowy glamour czy klasyczne retro. Bo salon to nie tylko dwa fotele, stół i telewizor. Choć i o telewizorze będzie słów kilka.

Niedoskonałości, czyli wabi-sabi

Styl wabi-sabi dopiero wchodzi na salony. Jest pochwałą niedoskonałości i cechuje się tym, że jest naturalny i autentyczny. Co to znaczy? Wabi-sabi stawia na prostotę i piękno wynikające z upływu czasu. Znajdziesz tu więc drewno z jego pęknięciami i wgnieceniami, ceramikę, szkło i kamień, rzeźbienia i przetarcia, naturalne tkaniny, plecionki, kosze z wikliny i bambusa, robione ręcznie wazony o nieregularnych kształtach i dużo ciepłego światła.

Salon minimalisty

Marzy Ci się pomieszczenie zachowane w duchu minimalistycznym? Wystarczy Ci więc kilka niewielkich i prostych w kompozycji mebli, kanapa i stolik. Pójdziesz najprawdopodobniej w biel lub beże. Większość przedmiotów wyniesiesz do innych pomieszczeń, a te salonowe skrzętnie upchniesz w zamykane szafki. Takie wnętrza mają sugerować, że ważne jest wszystko to, co niematerialne. To prawda.

Przepych i powaga, czyli salon w stylu glamour

To stylistyka łącząca w sobie luksus i lekkość. Połączenie współczesnego designu z barokowymi meblami. Najczęściej kojarzona z purpurą czy różem i elementami złota lub brązu. W takim salonie z pewnością znajdzie się kryształowy żyrandol, atłasowe poszewki na poduszki i obita miękkim pluszem, szeroka kanapa.

Powrót do przeszłości, czyli salon retro

Styl retro to powrót do przeszłości. Jest dostojny i elegancki. Taki salon to przede wszystkim drewniane meble, fotele i krzesła obite prążkowaną lub kwiecistą tapicerką, aksamitne zasłony w oknach, a na ścianach obrazy w prostych ramach korespondujące kolorystycznie z meblami. Retro to klasyczna prostota.

Miejsce na telewizor

Salon to miejsce, w którym najczęściej relaksujemy się całą rodziną. I bardzo często dzieje się to przy udziale telewizora. Gdzie go postawić? Jaki jego model wybrać? Po pierwsze – zależy, czy Twoje pomieszczenie jest duże, czy małe. W małym pokoju można zdecydować się na telewizor podwieszany, przy dużych metrażach można pokusić się o odpowiedni stolik pod spód. Jeśli Twój salon ma przypominać salę kinową zainwestuj w dobre głośniki, duży ekran i wygodne fotele. Jeśli marzy Ci się przestrzeń pełna książek i miękkich puf, a telewizor służyć ma za dodatek, wybierz coś mniejszego. Jaki telewizor 32 cale wybrać? Przedstawiamy najlepsze modele.