Przed wyborem stołu, czeka nas nie lada wyzwanie. Ogromna ilość wzorów oraz modeli sprawi, że wiele osób planujących remont stanie przed trudnym wyborem.

Stoły do kuchni występują w wielu wariantach, każdy z zainteresowanych znajdzie model odpowiedni dla swojej rodziny. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby mebel spełniał swoją najważniejszą funkcję, czyli tą użytkową. Materiały, z których będzie wykonany, czy ich design, powinien zależeć tylko i wyłącznie od naszych personalnych upodobań. Warto jednak zadbać, aby stół razem z pozostałymi meblami kuchennymi tworzyły spójną całość.

Symbolika Stołu

Stół kuchenny jest jednym z najważniejszych mebli w całym domu. To tutaj w rodzinnym gronie spożywane są posiłki, prowadzone są rozmowy o codziennych problemach i radościach. Jest to mebel, przy którym zacieśnianie są więzy rodzinne. Warto wybrać odpowiedni model dopasowany zarówno do naszej kuchni, jak i rodziny. W wielu kulturach do stołu zapraszane są jedynie osoby najbliższe, rodzina i przyjaciele. Będąc zaproszonym do wspólnego posiłku z mieszkańcami, nigdy nie powinniśmy odmawiać, może być to odebrane jako obelga dla gospodarzy.

meble powinny być dopasowane do gustu rodziny

Meble powinny być dopasowane do gustu rodziny.

Wybieramy stół do małej kuchni

Niezależnie od rozmiaru, w każdym domu powinno być miejsce, gdzie wspólnie jada się posiłki.  Mając jedynie niewielką powierzchnię do zagospodarowania, warto zastanowić się nad stołami okrągłymi oraz tymi w kształcie owalu. Przy nich mamy możliwość ustawienia większej ilości krzeseł, co będzie miało znaczenie przy większej ilości domowników. Przy takich meblach nawet w małej kuchni będziemy mogli spokojnie rozkoszować się wspólnym posiłkiem, zachowując możliwość swobodnego przemieszczania się.

W małych kuchniach warto zastanowić się nad stołem, który posiada możliwość rozkładania. Na co dzień możemy używać niewielkiego blatu, w trakcie przyjęć czy odwiedzić znajomych w szybki sposób można go powiększyć o dodatkowe miejsca, które w codziennym użytkowaniu mogłyby przeszkadzać.

Stół w dużej kuchni

Decydując się na stół w dużej kuchni, która często połączona jest z jadalnią mamy niemal nieograniczony wybór. Warto zadbać o to, żeby był na tyle duży, aby pomieścił nie tylko domowników, ale również osoby odwiedzające nasz podczas świąt czy spotkań towarzyskich. W dużych pomieszczeniach powinno się stawiać na meble, które wykonane są w masywny i stabilny sposób, przez co stwarzają wrażenie centralnego miejsca.

Niezależnie od materiału, który wybierzemy, warto wybierać modele w kształcie prostokątów, posiadają ponadczasową elegancję. W łatwy i symetryczny sposób można przy nich rozłożyć krzesła i usadowić gości. Warto zadbać o to, by kupić zestaw stołu z krzesłami. Odpowiednia ilość krzeseł (przeważnie 6-8) jest konieczna, aby przy naszym stole mogła pomieścić się całą nasza rodzina. Dostępne są zestawy z 12 krzesłami, które przeznaczone są do mebli osiągających po rozłożeniu długość nawet 250 cm.

Kształt stołu – na co się zdecydować

W powyższych punktach polecane było kształty w zależności od wielkości pomieszczenia, jednak najważniejsze jest to, aby to końcowy użytkownik był zadowolony.

Dlatego niezależnie czy wybierzesz okrągły, owalny prostokątny a może niewielki kwadratowy to ty i twoi bliscy będziecie z niego korzystać na co dzień.

Okrągłe czy owalne blaty kojarzą się z większą przytulością, podkreślają rodzinną atmosferę kuchni.

Kwadratowe sprawdzą się dla rodzin, które nie posiadają więcej niż czterech członków. Przeważnie są dość kompaktowe i łatwo je przenieść.

W kształcie prostokąta, wydają się bardziej masywne, przez co uważane są za bardziej wytrzymałe. Zawsze istnieje możliwość dostawienia jego jednego boku do ściany. Nie jest to popularny zabieg, ale sprawdzi się w mniejszych kuchniach.

Jaki materiał będzie najlepszy

Do ich produkcji, popularne jest korzystanie z łączenia materiałów. Najczęściej jest to połączenie szkła z metalem lub tworzywem sztucznym. Taki design doskonale sprawdzą się w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że szkło, narażone jest na zabrudzenia i dużo trudniej jest je wyczyścić.

Drewniane blaty sprawiają wrażenie bardziej eleganckiego mebla. Wykonany w odpowiedni sposób przetrwają w rodzinie przez długi czas. Decydujmy się na stoły zabezpieczone w taki sposób, aby uwydatniły piękno naturalnych słoi i kolorów drewna. Twarde drewno bukowe i dębowe idealnie dopasowuje się do tradycyjnych kuchni.

Materiały sztuczne – Wybierając coś, co będzie trwałe i odporne na plamy oraz uszkodzenia mechaniczne, warto zdecydować się na materiały sztuczne. Często wybierane są do nowoczesnych wnętrz, ich koszt jest niższy niż przy naturalnych materiałach.

Podsumowanie

Warto dopasować wygląd stołu do aktualnie posiadanych mebli kuchennych. Kolejnym aspektem jest wielkość pomieszczenia. Do małych wybierz kwadratowe czy okrągły blaat w zależności od ilości domowników. Duże pomieszczenia pozwalają na dowolność wyboru. Jeśli ogranicza nas powierzchnia, wybierajmy niewielkie rozmiary, aby zachować swobodne przechodzenie po pomieszczeniu. Materiały, z których wytwarzane są stoły, wybieramy na podstawie własnych preferencji.

Warto zastanowić się nad funkcjonalnością, taką jak dodatkowe rozkładanie, które zwiększa powierzchnię stołu. Wybierając stoły szklane, warto pamiętać o tym, że jest to materiał, na którym widać każdą plamę, i raczej powinny wybierać osoby, które nie posiadają małych dzieci.