Żarówki LED są dzisiaj coraz bardziej popularne. Zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych, które umieszczone są w specjalnej oprawie, są tak skonstruowane, żeby można było je zamontować w miejscach, w których wcześniej znajdowały się tradycyjne świetlówki. Niby technologia jest już dość znana, ale czy na pewno? Czy wiemy, jaką żarówkę LED wybrać, aby spełniała swoją funkcję jak najlepiej? Co należy sprawdzić przed zakupem?

Moc żarówki

Bardzo ważne, aby nie kierować się mocą, która podana jest na opakowaniu, a jak już, to traktować ją jako wartość orientacyjną. Lampy LED tak naprawdę pobierają niewiele prądu, przez co są najbardziej energooszczędne na rynku, a więc spotkać się można z wartościami jak 10 czy 15 W. To może zdziwić i sprawić, że ciężko dobrać odpowiednik tradycyjnej żarówki, no bo jak rozumieć 10 W? Ile to jest normalnie, “po staremu”? W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kierować się z jednej strony deklaracjami producentów, z drugiej zaleceniami, jakie przygotowała Unia Europejska.

Barwa światła

Producenci podają ją w Kelwinach, a im wyższa wartość, tym emitowane jest zimniejsze światło. LED-y rzadko mają mniej niż 3000 K, a więc łatwo to porównać z tradycyjnymi świetlówkami, w których to waha się od 2500 do 2700 K. Oczywiście wszystko zależy od modelu, ale trzeba przyznać, że do zimniejszego światła trzeba się przyzwyczaić, a nie zawsze jest to na początku łatwe. Warto wiedzieć, że ciepłe światło najlepiej pasuje do takich miejsc, jak salon czy sypialnia, zimne zaś znajdzie zastosowanie w kuchni czy biurze.

Kwestia chłodzenia

Choć producenci zapewniają, że diody LED się nie nagrzewają, to nie jest to do końca prawda. Wydzielają dużo ciepła, a więc nieunikniony jest wzrost temperatury. Jaka jest na to recepta? Kupować żarówki led z zamontowanych chłodzeniem, które są wyposażone w radiatory. To szczególnie ważne, gdy kupujemy świetlówkę led do urządzeń podręcznych, jak lampka nocna.

Żywotność

Przed zakupem warto też zwracać uwagę, jaką żywotność ma żarówka led. Taką informację znajdziemy na opakowaniu, a jest podana w godzinach. Nie ma tu zaskoczenia – im wyższa wartość, tym lepiej. Oczywiście, żarówka nie przepali się nagle, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych świetlówek, lecz zacznie coraz słabiej świecić.

Przeznaczenie

Przed kupnem warto też się zastanowić, do jakich zadań będą służyć, a wyróżnić tu można kilka opcji. Mogą być wykorzystywane jako światło główne, a więc diody PowerLED zapewniające wysoki poziom emitowanego światła. Jako światło pomocnicze, czyli uzupełnienie popularnych świetlówek. Doskonale rozjaśniają obszar, w którym jest za ciemno. Led to też światło dekoracyjne, które można używać do doświetlenia obrazów, półek czy nawet blatu w kuchni. Nie emitują dużo światła, ale nie o to tu chodzi, najważniejszy jest efekt aranżacyjny, który dzięki temu można uzyskać.

Bez wątpienia warto zdecydować się na zakup żarówek LED, jednocześnie dobrze przeanalizować wymienione w artykule kwestie, by zakup był dopasowany idealnie do konkretnego pomieszczenia.