Fot. Vento/beds.pl

Przestrzeń mała lub przestronna, wąska bądź kanciasta. Podczas planowania aranżacji wnętrz, zawsze stajemy przed trudnym zadaniem – dopasować umeblowanie do panującego metrażu. Jest to szczególnie ważne, gdy urządzamy przestrzenie, takie jak jadalnia, które mają pełnić funkcje nie tylko estetyczne, ale i bardzo praktyczne. W dzisiejszym artykule pokażemy w 5 krokach, jak wykonać to zadanie bez błędów.

Czym się kierować wybierając stół?

Osobna jadalnia jest miejscem, którym pochwalić mogą się zapewne nieliczni. Odrębne pomieszczenie, z pięknym oświetleniem naturalnym i solidnym, masywnym stołem – to marzenie często nieosiągalne dla wielu z nas. Zwykle na wydzielenie jadalni mogą pozwolić sobie osoby mieszkające w domach jednorodzinnych lub apartamentach o metrażu ponadprzeciętnym. W większości salon łączymy z kuchnią, gdzie przestrzeń jadalnianą planujemy właśnie w pokoju dziennym. Jednak pierwsze problemy zaczynają się, gdy rozmiar tego pomieszczenia jest ograniczony, a musimy urządzić w nim także strefę relaksu, a niekiedy i pracy.

Urządzamy jadalnię

Fot. Vento/beds.pl

Jak sobie z tym poradzić? Podstawą są… odpowiednie pomiary i wielofunkcyjne meble! Tę tezę udowadnia chociażby znana polska projektantka – Dorota Szelągowska – która niejednokrotnie z przestrzeni o kilkunastu metrach kwadratowych czyniła miejsce spełniające funkcję sypialni, salonu, jadalni i kuchni. Jak to możliwe? Zasada jest prosta – wymiary mebli są niezwykle ważne. Musimy dobrać je tak, by zapewniały potrzeby domowników, ale jednocześnie nie zabierały niepotrzebnego miejsca. Przykładowo: modelowa rodzina 2+2 powinna zastanowić się nad wyborem stołu rozkładanego, który zajmuje mało miejsca, a jest bardzo funkcjonalny, jak stół z wkładkami chowanymi w szufladach Vento z kolekcji The Beds. A co w przypadku większej rodziny lub mocno ograniczonej przestrzeni, gdzie nie mamy miejsca na rozłożenie stołu? Zobaczcie nasze wskazówki.

1. Mierzymy przestrzeń

Urządzamy jadalnięPomiary przestrzeni i jej planowanie możemy zlecić architektowi, jednak zadanie to możemy wykonać z powodzeniem samodzielnie. Musimy dokładnie zmierzyć każdą ścianę i wykonać szkic odwzorowujący pomieszczenie. W Sieci coraz częściej udostępnia się darmowe programy do planowania przestrzeni, co znacznie ułatwi nam pracę. Istnieją także aplikacje, które dokonają pomiaru wnętrza za nas. Po wykonaniu tego etapu musimy rozrysować na szkicu wnętrza co najmniej 3 warianty umeblowania, pamiętając, by na początku umieszczać w nim tylko niezbędne elementy wyposażenia. Wariant, który zapewni nam najlepszą komunikację i najwięcej otwartej przestrzeni, będzie najlepszym wyborem. Przed planowaniem, warto wykonać przegląd poszczególnych mebli, w poszukiwaniu takich, które mogą jednocześnie spełnić kilka funkcji, na przykład kanapa wyposażona w schowek na wina czy składane krzesła, które możemy schować za inne meble.

2. Wybieramy kolory i materiały wyposażenia

urządzamy jadalnię

Fot. shutterstock

Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, najlepszym wyborem będą meble z litego drewna, które już od kilku lat niezmiennie cieszą się popularnością. Nie bez powodu – drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami i wieloma kolorami, a co najważniejsze – pasuje właściwie do każdej aranżacji. W urządzaniu jadalni zasada ta jest aż nadto widoczna, bowiem stół z drewna służy domownikom przez wiele pokoleń, pozostając w nienaruszonym stanie. Jednak by taki stół wpisywał się w kolejne zmiany, musi mieć odpowiedni kolor. Najbardziej uniwersalny będzie buk lub dąb, ponieważ cechują się one delikatnymi barwami.

Jeżeli chcemy nieco przestrzeń, możemy wybrać drewniany stół z metalowymi elementami, jednak decydując się na taki zabieg, musimy pamiętać, że nowoczesne detale nie zawsze będą pasować do innych aranżacji.

3. Stół kwadratowy czy prostokątny?

Stół kwadratowy powinno wybierać się tylko wtedy, gdy wymiary pomieszczenia, w którym znajdzie się mebel, są podobne do tej figury geometrycznej. Dlaczego? We wnętrzu kwadratowym prostokątny stół wywoła wrażenie przytłoczenia i dysproporcji – podobnie jak kwadratowy w pomieszczeniu prostokątnym. Ważne są zatem proporcje wnętrza – stosunek długości do szerokości. Przykładowo, w wąskich i długich pomieszczeniach najlepiej umieścić stół odwzorowujący proporcje tego wnętrza, czyli stół prostokątny. Podobnie, gdy kącik jadalniany urządzamy w salonie, jak na poniższej aranżacji. Wykorzystany tutaj drewniany stół o neutralnej kolorystyce, ustawiony krótszym bokiem w stronę kuchni, oddziela tę strefę od przestrzeni dziennej. W tym miejscu kwadratowy bądź okrągły stół nie spełniłyby swojej roli estetycznej i funkcjonalnej. Zajęłyby bowiem zbyt dużo przestrzeni.

Urządzamy jadalnie

Fot. Vento/beds.pl

4. Jak wybrać rozmiar siedzeń?

Przy stole okrągłym bądź prostokątnym, rozmiar siedzeń nie ma większego znaczenia. W przypadku stołu prostokątnego, gdzie na jednym – dłuższym – boku muszą znaleźć się dwa siedziska, jest zadaniem trudniejszym. Przy wyborze krzeseł musimy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy nimi w taki sposób, by goście mieli zapewnioną swobodną przestrzeń do poruszania rękoma podczas posiłku. Najprostszym sposobem będzie dobranie krzeseł proponowanych przez producenta stołu, który zakupiliśmy. Warto mieć też na uwadze zasadę, że pomiędzy nakryciami powinno zachowywać się minimum 60 cm odległości.

Stosując powyższe zasady aranżacja nawet najmniejszego wnętrza będzie bardzo łatwa. Nie musimy zatrudniać architekta – sami dokonajmy pomiarów korzystając z dostępnych aplikacji, a następnie zaplanujmy przestrzeń z wykorzystaniem darmowych programów do projektowania. Szukajmy wyposażenia wnętrz w sklepach on-line po to, by móc wybrać meble jak najbardziej funkcjonalne. Tym sposobem uzyskamy zaskakujące efekty przestrzenne nawet w kilkunastometrowej kawalerce.

Urządzamy jadalnię

Fot. Vento/beds.pl