Co koniecznie trzeba przemyśleć przed zakupem rolety okiennej? Jak dobrać jej kolor do wnętrza? Na jakie techniczne aspekty montażu rolety warto zwrócić uwagę i których producentów lepiej odrzucić? Przedstawiamy pięć elementów, których nie możesz pominąć, gdy wybierasz rolety do mieszkania.
Dobór funkcjonalności rolety
Podstawowa kwestia przy wyborze rolety to jej typ. To, który rodzaj rolety wybrać, zależy od tego, w jakim pomieszczeniu (rodzaj oraz ekspozycja na strony świata) będziemy montować roletę i czego od niej oczekujemy.
Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni oraz tam, gdzie potrzebne jest pełne zaciemnienie nawet w środku dnia (np. pokój małego dziecka, salon telewizyjny, biuro, sala konferencyjna). Rolety dzień noc, dzięki swojej wielofunkcyjności, można stosować praktycznie wszędzie (choć warto pamiętać, że zazwyczaj nie oferują one pełnego zaciemnienia). W oknach od strony południowej, w których chcemy zredukować nasłonecznienie, sprawdzą się rolety tradycyjne bądź plisy. Plisy idealnie nadają się do mieszkań położonych na niższych kondygnacjach. Możemy zasłonić okno od dołu pozostawiając możliwość wpadania promieni słonecznych przez górną część okna.
Kolor rolet a wystrój wnętrza
Roleta, tak jak każda dekoracja okna, stanowi ostateczne wykończenie wnętrza i w bardzo mocnym stopniu wpływa na to, jak pomieszczenie będzie się w całości prezentować. Wybierając rolety nie jesteśmy skazani jedynie na tradycyjne kolory ecru. Być może do Twojego pokoju bardziej będzie pasować soczysta pomarańcz lub bardzo naturalny szary len? Sklep internetowy z roletami DecoDesign oferuje prawie 50 wersji kolorystycznych rolet dzień noc i kilkanaście odcieni rolet tradycyjnych. Poza pastelowymi i stonowanymi kolorami (beże, brązy, szarości), producent rolet oferuje również tak nietypowe kolory jak malina czy śliwka.
Przy wyborze koloru rolet warto pamiętać o tym, że kolorowa roleta zmieni barwę światła w pomieszczeniu.
Sposób montażu rolety
Bezinwazyjny czy z wierceniem otworów w oknie? Naokienny czy może ścienny? A może masz okno z wywietrznikiem? To, jak chcesz (lub jak możesz) zamontować rolety ma kluczowe znaczenie. W mieszkaniach, w których nie można ingerować w strukturę okna, najlepiej zdecydować się na rolety montowane bezinwazyjnie. W przypadku okien nietypowych, wielokwaterowych, w których montaż rolet na każdej szybie z osobna byłby drogi, można zdecydować się na montaż ścienny lub przysufitowy. Warto też zmierzyć okno i sprawdzić, czy jest typowe czy też będzie trzeba robić rolety na zamówienie. Przy oknach z wywietrznikiem, bezinwazyjny montaż będzie wymagał przedłużonych haczyków lub płytek montażowych.
Rodzaj tkaniny rolety
Czy wiesz, że od rodzaju tkaniny wykorzystanej do produkcji rolety będzie zależeć zarówno jej przepuszczalność dla światła, jak i to, w jakim stopniu będzie się brudzić i gnieść? Przy wyborze rolety warto sprawdzić gramaturę tkaniny. Tkanina do 200 g/m2 oznacza materiał dość przepuszczalny, powyżej 200 g/m2 – mocno blokujący. Pełne zablokowanie światła mają jedynie tkaniny podgumowane.
Producent rolet i dostępność dodatków oraz części zapasowych
Nawet najlepszej jakości rolety nie są w 100% odporne na trzaskanie oknem, nieumiejętną obsługę czy manipulacje małego dziecka. Łańcuszek może się zerwać, napinacz wyłamać, a przy zatrzaśnięciu okna uszkodzeniu może ulec cały mechanizm. Czy to oznacza że roleta będzie do wyrzucenia? Jeśli została zakupiona u producenta, to na szczęście nie. Wystarczy dokupić brakujący lub zniszczony element i roleta będzie jak nowa. Pewność tego, że dokupiony element będzie pasować mamy jedynie wtedy, kiedy roletę kupiliśmy od producenta.
Aby mieć pewność dostępności części oraz łatwego kontaktu z producentem, lepiej wybrać rolety produkowane w kraju, przez polskich fachowców. Sprowadzane z Azji rolety będzie zarówno ciężko reklamować, jak i dokupienie do nich akcesoriów często bywa po prostu niemożliwe.