Artykuł sponsorowany

Nawet w mieszkaniu, które zostało zaprojektowane w przemyślany sposób, może zacząć brakować miejsca. Nowe ubrania zapełniły już wszystkie półki i wieszaki? Są na to sposoby, i nie wymagają one przearanżowania przestrzeni. Jak w zaoszczędzeniu miejsca w szafie pomoże odkurzacz i gdzie przechowywać sezonowe ubrania? Wszystkiego dowiesz się za chwilę.

1.      Nie obędziesz się bez porządków

Zanim przejdziesz do stosowania tricków na powiększenie miejsca w szafie, dokładnie przejrzyj jej zawartość. Specjaliści twierdzą, że powinno się to robić co najmniej raz do roku. Przez 365 dni nie włożyłeś ani razu tego czerwonego T-shirtu? Są duże szanse, że Twój styl się zmienił i należy pozbyć się tego konkretnego ubrania. Wyjątkiem są ubrania wieczorowe, które mamy szansę założyć rzadziej.

2.      Posegreguj

Odpowiednia segregacja części garderoby jest ważna nie tylko po to, by zyskać miejsce w szafie, ale też by mieć szansę założyć każde ze swoich ubrań chociaż od czasu do czasu. Jeśli na półkach bluzki mieszają się ze spodniami, a na wieszakach razem wiszą letnie i zimowe rzeczy, większości z nich możesz po prostu nie zauważyć. Rób segregację ubrań co najmniej dwa razy do roku – wiosną i jesienią.  Przed latem schowaj swetry na wyższych półkach. Przed zimą odśwież je, a na mniej dostępne miejsca w szafie odłóż letnią garderobę.

3.      Odkurzacz to Twój pomocnik

Co zaskakujące, odkurzacz pomoże Ci nie tylko w pozbyciu się kurzu z zakamarków szafy. To dzięki niemu zyskasz ogrom miejsca w garderobie. Jak to możliwe? Dzięki wykorzystaniu worków próżniowych! Do worków możesz spakować dowolne ubranie – złożone w kostkę T-shirty, spodnie, a nawet zimowe kurtki. Następnie należy odessać z nich powietrze. Właśnie przy tym zadaniu sprawdzi się zwykły odkurzacz. Worki próżniowe pozwalają zmniejszyć objętość odzieży nawet do 75%.

4.      Przechowywanie torebek

Jak przechowywać torebki? Idealnie byłoby podzielić je ze względu na rodzaje i przeznaczyć na nie osobne miejsce w szafie. Niestety, w małych mieszkaniach najczęściej nie mamy tyle przestrzeni, by oddzielną przeznaczyć na same torebki. Gdzie więc je umieścić? Torebki warto zapakować w bawełniane torby, które zabezpieczą je przed zagnieceniami. Zamiast układać je na półkach, dużo lepiej jest je powiesić, by nie straciły kształtu. Dla zaoszczędzenia miejsca torby można przechowywać na organizerach np. na drzwiach szafy.

5.      Wieszaki czy półki?

Co pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca: wieszaki czy półki? Wszystko zależy od rodzaju ubrań. Na wieszakach najlepiej przechowywać spódnice i sukienki, spodnie, marynarki, a także okrycia wierzchnie. Na półkach mniej miejsca zajmą T-shirty, bluzki, swetry i spodnie dresowe. Jak układać ubrania w szafie? Na linii wzroku najlepiej jest ułożyć te elementy garderoby, z których korzystasz najczęściej. Jeśli zależy Ci na idealnym porządku, dobrze jest zaopatrzyć się w separatory na półki, które utrzymują ubrania w ryzach i pozwalają na jeszcze większą oszczędność miejsca.