Jesienne skoki temperatur i zimowe mrozy rokrocznie dają Ci popalić? To najwyższy czas na zrealizowanie dawno już powstałego w głowie, lecz z jakiegoś powodu niezrealizowanego planu: kupienie grzejnika elektrycznego! Sprawdź, jakie kwestie brać pod uwagę, by wybrać najlepsze urządzenie.

Grzejnik elektryczny… ale jaki?!

Interesuje Cię grzejnik elektryczny – to mamy już ustalone. Choć na wstępnym etapie snucia marzeń i niezobowiązującego planowania tyle wystarczy, teraz, gdy ma dojść do zakupu, pojęcie okazuje się zbyt ogólne. Grzejniki elektryczne bowiem dzielą się na różne rodzaje. Podstawowe to:

  • grzejnik olejowy to model popularny, działający w wyniku podgrzewania – zgodnie z nazwą – oleju. Zazwyczaj wyposażony jest w wiatraczek, który pomaga rozprowadzić ciepło, funkcjonalny termostat, a także kółka, by łatwiej transportowało się go do innego pomieszczenia. Grzejnik olejowy nagrzewa się wolno, ale dzięki temu również wolniej stygnie – z przyjemnego ciepełka będziesz korzystał jeszcze jakiś czas po wyłączeniu,
  • grzejnik konwektorowy, czyli główny konkurent olejowego. Funkcję oleju przejmuje w nim grzałka lub płyta grzewcza z wbudowanym zabezpieczeniem przeciwko przegrzaniu. Grzejnik konwektorowy nagrzewa się szybko, prędko też powraca do temperatury wyjściowej po wyłączeniu. Znajduje zastosowanie w mieszkaniach i poza nimi, np. w warsztatach,
  • farelka, a inaczej mówiąc: termowentylator. Jej działanie jest bardzo proste, bo polega na zasysaniu powietrza, przepuszczaniu do przez spiralną grzałkę i wypuszczaniu z drugiej strony (przez wiatraczek). Farelkę zna każdy, kto bywał na kempingach. Bardzo szybko rozprowadza ciepło, jest niewielka, lekka i poręczna – idealna do zabrania na wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że ma mniejszą wydajność niż wyżej zaprezentowane grzejniki elektryczne – ogrzeje mniejszą przestrzeń, np. pojedynczy pokój lub przyczepę.

Jeżeli zainteresował Cię jeden z opisanych modeli, albo wręcz przeciwnie – nie znalazłeś urządzenia dla siebie – przejrzyj artykuł: Jak dogrzać pomieszczenie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby. Znajdziesz w nim sporo informacji wartościowych dla zmarzluchów.

Co z tą mocą?

Jak w każdym urządzeniu elektrycznym, w grzejnikach elektrycznych bardzo ważna jest moc. Od niej zależy, jak szybko i do jakiej temperatury nagrzeje się dany model, a także ile wyniesie Cię eksploatacja, zwłaszcza gdy zamierzasz korzystać z grzejnika często.

Bardzo dużo zależy od naturalnych warunków panujących w mieszkaniu, czyli m.in. od tego czy to nowe, czy stare budownictwo, czy dookoła są inne mieszkania, czy zewnętrzna ściana została ocieplona itd. Przyjmuje się jednak, że do pomieszczeń liczących 20 m2 wystarczający będzie grzejnik o mocy z przedziału 1700-2000 W. Słabsze, a bez trudu znajdziesz takie o mocy nawet 100 W!, nie spełnią swojej funkcji. Z kolei lepsze – ok. 3000 W – ogrzeją przestrzeń szybciej i lepiej, jednak ze znacząco wyższym kosztem.

Do czego służy termostat?

W dobrym grzejniku elektrycznym znajduje się termostat – raczej nie powinieneś wybierać modelu bez tego elementu. To za jego pomocą wyregulujesz moc urządzenia, by działało optymalnie, a w pokoju nie zrobiło się nagle zbyt gorąco. Ponadto w nowoczesnym grzejniku możesz ustawić opcję, by samoistnie wznawiał działanie, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej przez Ciebie. Dzięki temu rozwiązaniu zawsze będzie w domu dokładnie tak ciepło, jak chcesz.