Kominek – urządzenie dodające przytulności oraz ciepłej atmosfery w każdym domu. Jego ciepło i wyjątkowy urok szczególnie doceniane są w chłodne jesienno-zimowe wieczory. Fotel umiejscowiony niedaleko tego źródła ciepła to idealne miejsce do odpoczynku, przemyśleń czy spędzenia chwil we dwoje lub w gronie rodzinnym. Jakie są zalety posiadania kominka i jak o niego dbać? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Zalety posiadania kominka
Posiadanie kominka w domu ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim może on służyć jako dodatkowe, a niekiedy całkowite ogrzewanie. Ponadto w przypadku awarii centralnego ogrzewania doskonale sprawdzi się jako alternatywa dla centralnego ogrzewania i zapewni nam ciepło. Kolejna zaleta tego urządzenia to nadawanie niepowtarzalnego klimatu. Blask ognia wprowadza miłą, rodzinną atmosferę, a zapach drewna wyjątkową aurę przytulności.
Kominki także idealnie nadają charakteru wnętrzu. Są dostępne w różnego typu zabudowie, a wkłady różnorodnie zdobione. Z tego względu możemy dopasować urządzenie doskonale pasujące do stylu, w jakim urządzony jest nasz dom. Obecnie największą popularność zdobyły kominki w stylu nowoczesnym i rustykalnym. Migające ogniki urzekną nie tylko miłośników starych wnętrz, ale dodają uroku nawet pomieszczeniu urządzonym wedle reguły minimalności.
Stary kominek – co z nim zrobić?
Posiadamy w domu stary kominek i zastanawiamy się co z nim zrobić? Wyburzyć? Zdecydowanie to nie jest dobry pomysł. Zamiast go wyburzać warto jedynie odnowić. Istnieje kilka możliwość przywrócenia mu blasku i dawnej elegancji.
Renowacja starych elementów budownictwa to nie zawsze łatwe zadanie. Z tego względu pamiętajmy, że warto powierzyć je fachowcom. Oczywiście pewne elementy możemy wykonać samodzielnie, chociażby malowanie. Jednak wymianą izolacji, montażem nowego wkładu czy zabudowy powinni zająć się specjaliści. Od poprawności wykonania tych czynności zależy zarówno zdrowie domowników, jak i bezpieczeństwo domu.
Malowanie kominka
Konstrukcja powyżej wkładu zazwyczaj wykonana jest z płyt gipsowo-kartonowych. Ten element łatwo można odnowić poprzez pomalowanie. To proste rozwiązanie i możliwe do wykonania samodzielnie, gdyż nie różni się bardzo od malowania ścian. Czynność tą należy rozpocząć od starannego oczyszczenia powierzchni. Najlepsze rozwiązanie to jej umycie przy użyciu roztworu z wody i mydła. Zazwyczaj jest ona mocno zanieczyszczona pyłem i sadzą.
Malowanie wymaga zastosowania właściwych, dobrej jakości materiałów. Idealnie nadają się do tego zadania farby żaroodporne, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Najlepiej nakładać je kilkukrotnie, ale cienkimi warstwami.
Zmiana obudowy kominka
Alternatywą dla malowania jest zmiana obudowy. Przykładowo można wyłożyć go tynkiem dekoracyjnym czy płytkami kamiennymi lub przypominającymi kamień. Przyklejane są one za pomocą kleju lub specjalnej zaprawy. Do tego celu można także użyć płyt kamiennych na wymiar, płytek klinkierowych, a także kafli ceramicznych. Przed zdecydowaniem się na taką renowację niezbędne jest ocenienie przez specjalistę czy podłoże wytrzyma ciężar spowodowany nową obudową. Pamiętajmy, żeby produkty używane do obudowy były odporne na wysoką temperaturę.
Nowy wkład kominkowy
Zazwyczaj wkład wymieniany jest w sytuacji uszkodzenia starego albo zmiany urządzenia na nowe składające się z płaszcza wodnego, albo z dystrybucją gorącego powietrza. Wprowadzenie dodatkowych elementów w postaci przewodów powietrznych czy rur grzewczych najczęściej uniemożliwia wykorzystanie starej obudowy. Wyjątek stanowi jedynie wymiana na wkład kominkowy o wymiarach takich samych, jak obecny. Jednak nawet przy takim przedsięwzięciu konieczne jest rozmontowanie obudowy, a to wiąże się z prawdopodobieństwem jej uszkodzenia.
Wymiana izolacji
Odpowiednia Izolacja pełni bardzo ważną funkcję, gdyż poprawia zdolność do równomiernego rozprowadzania ciepła. Przede wszystkim izolacja do kominka powinna być odporna na wysoką temperaturę. Na rynku dominują rozwiązania wykonane z folii aluminiowej i wełny mineralnej. Prawidłowa izolacja obudowy zmniejsza nie tylko ryzyko pożaru, oparzenia, straty ciepła, ale także zwiększa wydajność wkładu kominkowego.
Nowa zabudowa
Nowa zabudowa montowana jest w przypadku konieczności dostosowania do stylu pomieszczenia lub wymianie wkładu na inny kształt lub wymiar. Może ona zostać wykonana z różnych materiałów, takich jak:
- płyty gipsowo-kartonowe – odporne na wysokie temperatury, zakładana jest do nich izolacja termiczna z wełny mineralnej i aluminium. Rozwiązanie to pozwala na szybkie odświeżenie za pomocą malowania;
- płytki izolacyjne – pełnią zarówno rolę elementu konstrukcyjnego, jak i izolacji termicznej. Są łatwe w montażu;
- bloczki betonu komórkowego – nie wymagają izolacji termicznej, łatwe w montażu, cechuje je duża nośność i mogą zostać wykończone nawet ciężkim materiałem.
Postawmy na sprawdzone materiały
Do renowacji warto użyć materiałów sprawdzonych i renomowanych producentów. Pamiętajmy, że wysokiej jakości materiały to podstawa. Od prawidłowego przeprowadzenia remontu zależy nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru materiałów lub środków do renowacji urządzenia – zapytaj specjalisty. Postępując w ten sposób unikniesz nieporządanych usterek a kominek zachowa swoją funkcjonalność i wyjątkowe ciepło przez wiele lat.
Kominek w domu to nie tylko element dekoracyjny wnętrza i urządzenie dające ciepło w chłodne jesienno-zimowe dni. Palący się w nim ogień wprowadza we wnętrzu domu wyjątkowy rodzinny nastrój, wywołuje pozytywne emocje i dodaje uroku romantycznym chwilom we dwoje. Aby wszystko mogło działać tak jak należy, kominek musi być sprawny. Zadbajmy o prawidłowe jego funkcjonowanie i cieszmy się wyjątkowym ciepłem.