Fot. Ryobi
Zwykłe wiertarki jednobiegowe należą do najpopularniejszych elektronarzędzi, używanych niemal w każdym domu. Wybór optymalnego modelu nie jest jednak łatwy, ponieważ oferta producentów jest bardzo bogata, a różnice między wiertarkami na pozór minimalne.
Marian Kozłowski
Plusy
Ten rodzaj elektronarzędzi może zadowalać:
- najmniej zaawansowanych amatorów wykonujących bardzo rzadko stosunkowo niewielkie i proste prace w swym gospodarstwie domowym,
- najaktywniejszych hobbystów prowadzących różne rodzaje robót związanych z seryjnym wierceniem dowolnych otworów w metalu i drewnie, a także niewielkich w murach.
Minusy
Przy zakrojonych na szerszą skalę pracach instalatorskich i ciesielskich moment obrotowy wiertarki jednobiegowej okazuje się często niewystarczający, co bardzo zmniejsza jej trwałość i utrudnia użytkowanie.
Kryteria wyboru
Dla sporadycznych użytkowników najważniejszą zaletą jest niska cena zakupu, ponieważ pozostałe właściwości nawet w najtańszych modelach znacznie przekraczają praktyczne potrzeby.
Majsterkowicz bardziej wymagający powinien natomiast interesować się głównie modelami, których:
- masa własna nie przekracza 2 kg,
- moc mieści się w zakresie od 500 do 750 W,
- dostępną funkcją jest mechanizm udarowy,
- regulowana elektronicznie prędkość obrotowa wynosić może od 0 do ponad 3000 obr./min,
- przekładnie umożliwiają zmianę kierunku obrotów,
- silniki są chronione przed przeciążeniem bezpiecznikami termicznymi.
Przy robotach o większej skali ważne jest także, by maksymalne średnice wiercenia wynosiły co najmniej:
- dla drewna 30 mm,
- dla stali 13 mm,
- dla betonu 16 mm.
Wybór rodzaju uchwytu wierteł jest już kwestią indywidualną, ponieważ te tradycyjne, obsługiwane kluczykiem są od samozaciskowych bardziej pracochłonne w obsłudze, ale też równocześnie od nich bezpieczniejsze.
Zaletą bezdyskusyjną są silniki o konstrukcji bezszczotkowej, w porównaniu z komutatorowymi bardziej żywotne i prostsze w obsłudze serwisowej.
Warto też zainteresować się sposobem łożyskowania obrotowych części mechanizmu. Najtrwalsze są konstrukcje z łożyskami tocznymi, wyposażonymi w zapas smaru na cały okres eksploatacji.
Zasady użytkowania
Stabilne prowadzenie narzędzia wymaga równoczesnego korzystania z dwóch uchwytów: tylnego, wyposażonego w elementy sterujące, oraz bocznego, dającego się ustawiać w dowolnej pozycji kątowej i zintegrowanego z prętowym ogranicznikiem głębokości wiercenia.
Wiertła mocowane w uchwycie wrzeciona muszą być zawsze dobrze naostrzone, a pod względem rodzaju i rozmiaru odpowiadać danym technicznym wiertarki. Podczas wiercenia prędkość obrotowa wiertła powinna być odwrotnie proporcjonalna do jego średnicy, a do kompensowania oporu stawianego przez szczególnie twarde materiały wykorzystywać należy nie tylko samoczynne reakcje silnika i jego elektronicznej regulacji, lecz także odpowiednie osłabienie ręcznego docisku narzędzia.
W przypadku twardych materiałów metalowych, betonowych lub ceramicznych miejsce wiercenia powinno być zaznaczone punktakiem. Większe otwory należy wykonywać w kilku kolejnych etapach wiertłami o coraz większych średnicach. Mechanizm udarowy może być stosowany tylko podczas wiercenia w murze i betonie.
Przegląd rynku:
Jednobiegowe wiertarki udarowe