Artykuł sponsorowany
Tradycja tworzenia dywanów sięga aż drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Turcja, Persja, Indie i Chiny mogą się pochwalić najstarszą tradycją w tej materii. Produkcja dywanów najwyższej jakości odbywa się ręcznie i jest bardzo pracochłonna, dlatego dywany orientalne zdecydowanie należy zaliczyć do towarów ekskluzywnych. Najlepiej kupić je od profesjonalnych dostawców.
Jednak czy warto zainwestować w ręcznie tkane modele? Spójrzmy jakie, bardziej i mniej popularne, rodzaje dywanów mamy do wyboru.
Dywany klasyczne
Ten rodzaj dywanów doda elegancji każdemu wnętrzu – idealnie współgra z naturalnymi elementami wystroju wnętrza: drewnem, metalem czy szkłem. Dzięki orientalnym wzorom i pięknym kolorom, dodają wnętrzom elegancki, wyszukany i luksusowy charakter, ale również ocieplają pomieszczenie. Wykonuje się je z najwyższej jakości naturalnych materiałów, przyjaznych dla użytkowników, jak i środowiska – wełny i jedwabiu. Wysoka precyzja i gęstość tkaniny sprawiają, że wzór jest wyrazisty, a dywany należą do bardzo trwałych. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom dywanów klasycznych, dostępnych na rynku.
Dywany perskie
Sztuka tkania dywanów w Persji rozkwitła dużo później niż w Turcji czy Egipcie, jednak to właśnie dywany perskie są uznawane za najcenniejsze na wschodzie. To właśnie tam zaczęto traktować dywany, nie tylko jako element wystroju wnętrza, ale również jako dzieła sztuki. Perscy artyści włączyli do wzornictwa formy zdobnicze z dzieł z kości słoniowej, srebra i złota, a później to wzory z dywanów zaczęły przenikać do innych gałęzi sztuki. Dywany perskie idealnie dopasują się do wnętrz klasycznych oraz tych stylizowanych na orientalne. Nadają one wnętrzom unikalnego, luksusowego i reprezentacyjnego wyglądu. Wzory przyciągają wzrok, a splot tkaniny ociepla wizerunek pokoju. Wykonywane są z wełny oraz jedwabiu, w różnych wariantach.
Dywany jedwabne
Aby uzyskać kilogram czystego jedwabiu potrzeba aż siedmiu kilogramów kokonów jedwabników. Kokony są tworzone przez jedwabniki morwowe w czasie przeobrażania w poczwarkę. Po odpowiedniej obróbce, kokony rozwija się na pojedyncze włókna i skręca w grubsze nici. Mała wydajność tego surowca sprawia, że dywany jedwabne są cennym i ekskluzywnym towarem. Warto jednak w nie zainwestować pomimo wysokiej ceny, ponieważ są niezwykle odporne na rozciąganie, a sam jedwab rozświetla gamę kolorów kompozycji i nadaje jej blasku. Dywany z jedwabiu są miękkie, lekkie, ale odporne na zniszczenia oraz ataki moli i innych owadów.
Dywany chińskie
Chińskie kobiernictwo datuje się na początek XVII wieku. Źródła podają, że wiele wieków temu, Mongołowie przybywający do Chin nauczyli chińskich rzemieślników tej fascynującej sztuki. Wyspecjalizowały się w niej regiony północne i zachodnie: Ningxia, Mandżuria, Shangdong, Ganu, Shanxi, oraz Mongolia wewnętrzna. Dywanu chińskego z pewnością nie powinno zabraknąć w eleganckim wnętrzu – wzbogaci je o niezwykły wzór i teksturę.
Dywany wełniane Gabbeh
Dywan wełniany Gabbeh jest produkowany z surowej, naturalnej przędzy wełnianej. Warto zwrócić uwagę, że dzięki temu, dywany typu Gabbeh, wyjątkowo się prezentują oraz korzystnie wpływają na zdrowie. Dywany z surowej przędzy mają naturalne kolory, bądź są barwione barwnikami pochodzenia roślinnego. Szczególnie korzystne będą więc dla osób, którym szkodzą chemiczne składniki dywanów produkowanych maszynowo. Z racji ponadprzeciętnej wysokości runa, zapewniają niezwykły komfort użytkowania – są miękkie i lejące się. Dywany wełniane znajdą zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.
Dywany pakistańskie
Ten rodzaj dywanów również jest produkowany z wełny. Ma niskie runo i łatwo go rozpoznać po charakterystycznym wzorze, który potocznie jest nazywany stopami słonia (kolory tego dywanu to: czerwień, bordo, zieleń, beż). Część ma również delikatniejsze wzory, będące kopiami dywanów perskich, a ich dominujące kolory to: złoto, brąz, beż i bordo. Można je łatwo pomylić z dywanami jedwabnymi, ponieważ przypominają je w dotyku i wyglądzie. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach z antycznymi elementami. Dywany pakistańskie łączą w sobie piękno i ekskluzywność z wysoką odpornością na zabrudzenia oraz wieloletnią trwałością.
Dywany indyjskie
Początki sztuki tkania dywanów w Indiach sięgają XVI wieku. Są to dywany z wełny oraz jedwabiu, najczęściej wykorzystujące we wzornictwie motywy roślinne. Bogata kolorystyka oraz różnorodne wzornictwo sprawiają, że takie dywany świetnie sprawdzą się zarówno jako dekoracje ścienne, jak i podłogowe, nadając wnętrzu indywidualnego, orientalnego charakteru.
Dywany nowoczesne i na zamówienie
Przeglądając oferty sprzedażowe dywanów, warto pamiętać również o dywanach nowoczesnych. Łączą one w sobie zarówno tradycyjne zasady sztuki tkania dywanów, jak i nowoczesne kolory i wzornictwo. Takie dywany są dostosowane do panujących trendów i świetnie sprawdzą się w każdym ekskluzywnym wnętrzu. Dopasują się zarówno do minimalistycznego apartamentu, jak i nowoczesnego biura czy kontrastowo do klasycznego wnętrza. Fantazyjne barwy i nietuzinkowe wzory idealnie dopełnią wnętrze nadając mu świeży, nowoczesny i luksusowy wygląd. Takie dywany są bardzo odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego prezentują się świetnie nawet po latach użytkowania. Wysokiej jakości materiały i ręczne wykonanie gwarantują wspaniałą jakość.
Jeśli ciężko jest nam się zdecydować, który dywan wybrać, zawsze możemy się skusić na zaprojektowanie własnego wzoru, co daje nam praktycznie nieograniczone możliwości. Taki dywan będzie jedyny w swoim rodzaju i może być prawdziwym dziełem sztuki i ozdobą naszego wnętrza.
Ręcznie tkane dywany, wykonane z najwyższej jakości włókien, sprawiają, że piękne wnętrza stają się bardziej przytulne, a wykorzystanie orientalnych wzorów dodaje im niepowtarzalnego uroku. Umiejętnie dobrany materiał i spot dywanu stanowią o elegancji i ekskluzywności wnętrza, dlatego śmiało można zainwestować w taki zakup. Wełna i jedwab, mimo iż wiele kosztują, to rewelacyjnie sprawdzą się w każdym domu o niebagatelnym stylu.