Artykuł sponsorowany
Sterowniki do kotłów z podajnikiem i sterowniki do kotłów zasypowych umożliwiają optymalne i ekonomiczne wykorzystanie opału oraz wygodną regulację parametrów spalania. W efekcie komfort grzewczy i łatwa obsługa paleniska jest na wyciągnięcie ręki. Które sterowniki tego typu są warte uwagi? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem oraz co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na tego typu inwestycję?
Rodzaje sterowników do pieca
Sterowniki do kotłów zsypowych są urządzeniami służącymi do zarządzania zasypowym kotłem CO wyposażonym w nadmuch i pompę obiegu wody CO. Przy pomocy sterownika ustawiona temperatura jest utrzymywana za pośrednictwem wentylatora. Na rynku w tym momencie istnieje sporo urządzeń tego typu, więc dobór odpowiedniego urządzenia do dowolnego typu kotła zasypowego nie powinien być problemem. W dalszej części artykułu zaprezentujemy naszym zdaniem jedne z lepszych modeli sterowników do zarządzania opisanym rodzajem kotła grzewczego.
Sterowniki do kotłów z podajnikiem, są urządzeniami zarządzającymi pracą wentylatora, który doprowadza powietrze do komory spalania pompami i podajnikiem. Sterownik pieca z podajnikiem umożliwia łatwą obsługę systemu grzewczego oraz pomaga w optymalizacji pracy całego układu. Dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest zarządzanie procesem wytwarzania ciepła oraz jego rozprowadzanie po całym systemie grzewczym.
Sterownik do pieca z podajnikiem – efektywność pracy instalacji
Sterownik do pieca z podajnikiem to w obecnych czasach urządzenie bardzo popularne. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia kotły grzewcze mogą pracować bardziej ekonomiczne. Sterownik pozwala na dobór takich parametrów, które umożliwiają oszczędne spalanie materiału opałowego oraz zapewnienie użytkownikom komfortu cieplnego. Sterowniki do pieca z podajnikiem zarządzają pracą pompy CO oraz wentylatorem, a to znacznie wpływa na tempo spalania oraz temperaturę osiąganą w pomieszczeniach. Sterowniki mogą i są kompatybilne z regulatorami temperatury, które montowane są wewnątrz budynku – najczęściej w głównym pomieszczeniu domu, czyli salonie. Sterowniki mają zastosowanie w obsłudze kotła CO wyposażonego w podajnik ślimakowy lub tłokowy.
Warto wiedzieć!
Montaż sterownika wysokiej jakości do pieca z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym i ustawienie w nim odpowiednich parametrów pozwala oszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent paliwa!
Sterowniki do kotłów z podajnikiem – modele proste i zaawansowane
Dobór sterownika podstawowego lub zaawansowanego zależy oczywiście od typu kotła oraz potrzeb konkretnego użytkownika. Modele podstawowe (o podstawowej budowie) przeznaczone są do zarządzania wentylatorem, podajnikiem i dwiema pompami. Te bardziej zaawansowanej przygotowane są do obsługi zaworu mieszającego i pomp dodatkowych. Najbardziej zaawansowane sterowniki do pieca z podajnikiem umożliwiają podłączenie dodatkowych zaworów mieszających, a te, które wyposażone są w możliwość komunikacji bezprzewodowej RS można obsługiwać przez internet. Każdy użytkownik indywidualny czy inwestor, który ma dylemat odnośnie wyboru sterownika do pieca z podajnikiem, powinien wstępnie zastanowić się nad swoimi preferencjami odnośnie urządzenia, aby dobrać takie, które będzie dopasowane do konkretnych potrzeb.
Polecane modele sterowników
Modeli sterowników do opisywanych rodzajów kotłów jest naprawdę sporo, więc szukanie tego odpowiedniego może przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli szukacie modelu bardziej zaawansowanego to polecamy najtańszy sterownik, który posiada możliwość komunikacji RS. Dzięki wykorzystaniu komunikacji RS w sterownik U St-37nrs firmy Tech można sterować temperaturą zdalnie poprzez moduł WIFI RS. Funkcje jakie realizuje ten model sterownika to: sterowanie wentylatorem i podajnikiem ślimakowym, sterowanie pompą CWU, sterowanie pompą CO, możliwość sterowania dwoma zaworami za pomocą dodatkowych modułów ST-61 v4 lub ST-431N, możliwość podłączenia modułu ST-65 GSM, możliwość podłączenia modułu ST-505 Ethernet, możliwość podłączenia regulatora pokojowego z komunikacją RS lub tradycyjną oraz sterowanie tygodniowe (opcjonalnie). Sterownik ten wyposażony jest w: wyświetlacz LCD. czujnik temperatury CWU, CO i podajnika (funkcja zabezpieczająca). Dodatkowo posiada zabezpieczenie termiczne (termik) oraz obudowę panelową pod zabudowę kotła.
Jeżeli chodzi o sterowniki do kotłów zasypowych to warte uwagi są dwa modele. Pierwszy z nich to sterownik kotła zasypowego ST-81. Przeznaczony jest do zasypowych kotłów CO. Steruje on pompą obiegu CO, pompą ciepłej wody użytkowej CWU oraz wentylatorem. Ma do wyboru cztery tryby pracy pomp: priorytet bojlera, pompy równoległe, tryb letni i oczywiście ogrzewanie domu. Funkcje realizowane przez sterownik zostały wymienione powyżej, dodatkowo posiada on możliwość podłączenia regulatora pokojowego. Sterownik wyposażony jest w wyświetlacz LED, czujnik temperatury CWU, czujnik temperatury CO, zabezpieczenie temperaturowe (termik).
Drugim sterownikiem, który jest warty uwagi jest sterownik do kotła zasypowego ST-28. Jest nieco tańszy niż sterownik powyżej, a posiada bardzo podobne funkcje. Jedna różnica to brak czujnika temperatury CWU.