Artykuł sponsorowany
Czym właściwie jest CO2? Ten chemiczny skrót oznacza dwutlenek węgla (inaczej zwany ditlenek węgla). Jest bezbarwnym gazem bez smaku i zapachu.
Jaką funkcję spełnia on w Państwa akwarium? Do wzrostu rośliny akwariowe potrzebują CO2 w celu przeprowadzenia procesu fotosyntezy. W odróżnieniu od przyrody woda akwariowa nie zawiera trwale aktywnego naturalnego źródła CO2. Jeśli w akwarium hodują Państwo rośliny akwariowe, to za pomocą CO2 można w wodzie zmienić wartość pH, by odpowiadała zarówno roślinom, jak i zwierzętom. Dzięki CO2 rośliny akwariowe lepiej rosną, efektywniej wykorzystują ważne pierwiastki śladowe, a CO2 częściowo zapobiega rozwojowi glonów.
Jeśli rośliny w akwarium dobrze rosną, to przede wszystkim zasługa CO2, zużywają wszystkie składniki pokarmowe zapobiegając w ten sposób rozwojowi glonów. Glony lubią bardzo niską zawartość CO2 w wodzie. Najważniejszym działaniem zapobiegającym wzrostowi glonów jest odpowiednie obsadzenie akwarium roślinami i regularne dostarczanie dwutlenku węgla.
Butle CO2
Najczęściej źródłem CO2 w akwarium jest sprężony gaz. Ten możemy dostarczać do akwarium za pomocą butli ciśnieniowych, które bywają bądź napełnione (można ponownie napełniać je w punktach napełniania) lub jednorazowe – jednorazowego użycia. W sklepach lub w wyspecjalizowanych akwarystycznych e-sklepach można również kupić zestawy CO2, które obejmują butlę CO2 (przeważnie napełnioną), zawór redukcyjny z manometrem, zawór igłowy, zawór elektromagnetyczny, łącznik, metalową złączkę na wężyk, zaworek zwrotny i wężyk ciśnieniowy. Istnieją różne zestawy, np. bez butli, którą ktoś może mieć już w domu.
Żebyśmy wiedzieli ile CO2 powinniśmy dostarczyć do akwarium, należy dokonać pomiarów. Do tego służą tzw. permanentne zestawy CO2, w których skład wchodzi fiolka. Zanurzymy ją do akwarium z zawartością płynu wskaźnikowego, który w zależności od koloru określi nam ilość CO2 w wodzie.
Istnieje również tani i prosty sposób dostarczenia Bio – CO2 na bazie stałego procesu fermentacji.
Ilość CO2 w akwarium
Zaleca się utrzymywanie zawartości CO2 w akwarium w zakresie od 20 – 25 mg/l co uniemożliwia glonom szybki rozrost. Ilość CO2 w akwarium nie jest uzależniona jedynie od jego dozowania. Niemały wpływ odgrywa tutaj np. gęstość obsadzenia roślinami akwariowymi, przepływ wody, ale również pojemność akwarium. Ponadto należy indywidualnie dostosować dawkowanie do każdego akwarium.
Dozowanie CO2 do akwarium
Niepisaną regułą ogólnego nastawienia dawkowania jest 10 bąbelków na minutę na 100 l wody w akwarium, tzn. że na 200 l akwarium policzymy 2×10 = 20 bąbelków na minutę. Jest to podstawa której się trzymamy, jednak za pomocą wyżej wspomnianego permanentnego testu CO2 możemy dozowanie zmienić.
Są to podstawowe informacje dotyczące używania CO2 w akwarium.