Artykuł sponsorowany
W dzisiejszym projektowaniu kuchni odchodzi się od stosowania kafelków jako materiału podłogowego. Zamiast tego w kuchennych aranżacjach coraz częściej wykorzystuje się panele kuchenne. Czy to dobry pomysł? Czy panele w kuchni są w stanie wytrzymać oddziaływanie czynników takich jak woda czy wilgoć?
Dane techniczne paneli kuchennych
Panele do kuchni muszą sprostać wyższym wymaganiom niż te, które przeznaczone są do zastosowania w innym pomieszczeniu. Jednym z koniecznych warunków, które panele kuchenne muszą spełnić jest posiadanie przynajmniej dobrej klasy ścieralności oznaczonej jako AC3. Kolejnym ważnym parametrem jest klasa używalności. Do kuchni zaleca się wybór paneli o klasie 23. Cyfra 2 oznacza, że przeznaczone są one do pomieszczeń mieszkalnych, zaś cyfra 3 wskazuje, że świetnie odnajdą się we wnętrzach o dużym nasileniu ruchu. Istotna jest również twardość drewna.
Przykładowo orzech czy dąb lepiej sprawdzą się jako materiał na panele do kuchni niż brzoza lub sosna. W kuchni podczas gotowania wytwarza się para, co może podwyższać poziom wilgotności. Z tego powodu panele kuchenne powinny cechować się odpornością na wilgoć. Koniecznie muszą być one również wodoodporne. Przed uszkodzeniem paneli w przypadku rozlania płynów chroni właściwa pęczliwość paneli. Panele kuchenne powinny posiadać pęczliwość w wysokości co najwyżej 5%. Współczynnik o takiej wartości wskazuje, że w przypadku zanurzenia paneli przez dobę w wodzie rozszerzą się one maksymalnie o 5%. Natomiast ze względów bezpieczeństwa warto, żeby panele były antypoślizgowe.
Modne panele kuchenne
Panele kuchenne są obecnie stosowane nie tylko jako materiał podłogowy, ale również jako materiał ścienny. Wciąż bardzo popularne są panele imitujące drewno, także do zastosowania w kuchni. Wzór ten pozwala uzyskać piękny i szlachetny wygląd wnętrza. Dodatkowo takie panele są tańsze od prawdziwego drewna, a w kuchni sprawdzą się znacznie lepiej od drewnianej podłogi. Inną propozycją są panele laminowane. Są trwałe, odporne na uszkodzenia, a także przyciągają mniej brudu i kurzu.
Ponadto są niezwykle praktyczne i dostępne w szerokiej gamie wzorów od standardowych począwszy, a na mozaikowych kończąc. Ciekawą inspiracją są szklane panele do kuchni. Świetnie sprawdzą się one jako panele ścienne. Są dostępne w przezroczystej odsłonie lub o delikatnym zabarwieniu a nawet w wersji 3D. Nawiązanie do stylu industrialnego umożliwi zastosowanie paneli imitujących beton. Dzięki temu pomieszczenie stanie się nowocześniejsze i bardziej uporządkowane.
Zalety paneli kuchennych
Panele kuchenne pod wieloma względami wykazują przewagę nad płytkami kuchennymi. Sprawiają one wrażenie dużo cieplejszych niż kafelki, przez co chodzenie po nich jest przyjemniejsze. Panele kuchenne łatwiej jest również dopasować do aranżacji pozostałych wnętrz, przez co całe mieszkanie zyskuje na spójności. Wybór odpowiedniego wzoru umożliwia stworzenie niebanalnej kompozycji i dopełnienia wystroju kuchni. Równie ważnym atutem jest to, że są one łatwe do utrzymania w czystości. Nie trzeba się również obawiać, że nie sprostają trudnym wymaganiom.