Artykuł sponsorowany
Spawarki wykorzystywane są przy wielu pracach związanych z obróbką metali zarówno w przydomowych warsztatach, jak i wielkich firmach produkcyjnych. Jako że przed tymi narzędziami stawia się różne zadania, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń spawalniczych. Poznaj ich cechy oraz zastosowanie.
Półautomaty spawalnicze MIG / MAG
Półautomaty spawalnicze migomat (MIG /MAG) wykorzystywane są do spawania w osnowie różnych gazów spawalniczych. Chętnie korzystają z nich właściciele warsztatów motoryzacyjnych czy naprawczych, bowiem ten typ spawarek zdaje egzamin przy spajaniu ze sobą niewielkich elementów metalowych. Dają operatorowi duże możliwości, takie jak między innymi:
- regulacja prędkości podawania drutu,
- testy gazu,
- testy drutu,
- przełączniki spawania punktowego.
Metoda spawania MIG / MAG polega na wykorzystaniu do spawania gazów obojętnych (MIG) lub gazów aktywnych (MAG). Dzięki obecności gazu wokół drutu jawi się łuk, który stanowi ochronę dla ciekłego metalu. Możliwość spawania poszczególnych metali zależy od doboru gazów.
Spawarki TIG
Spawanie metodą TIG polega na tym, że łuk elektryczny wytwarzany jest przez nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazu obojęnego. Obrabiany metal topi właśnie łuk spawalniczy, a do spawania nie jest potrzebny żaden dodatkowy materiał, ponieważ spawane elementy można łączyć poprzez przetopienie rowka spawalniczego. Uchwyt spawalniczy w tej metodzie spawania ma zupełnie inną konstrukcję niż przy metodzie MIG / MAG.
Spawanie w procesie TIG odbywa się w towarzystwie gazu obojętnego chemicznie, najczęściej argonu lub helu. Gazy te pełnią funkcję ochronną dla spoiny i elektrody, zapobiegając jej utlenieniu.
Spawarki MMA
Jest to najbardziej rozpowszechniony typ spawarek wśród użytkowników amatorskich, tj, w warsztatach przydomowych, wśród majsterkowiczów itp. Ich działanie opiera się o przewód masowy z zaciskiem, przewód z uchwytem elektrodowym oraz źródło prądu stałego lub przemiennego. Wśród spawarek MMA wyróżniamy:
- spawarki transformatorowe – są tańsze i nieskomplikowane, przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników, którzy korzystają z niej okazjonalnie i nie wykonują zaawansowanych prac;
- spawarki inwertorowe – spawarka inwertorowa pobiera znacznie mniej prądu niż transformatorowa, bardzo wszechstronna, nadająca się do pracy z wieloma rodzajami elektrody otulonej, dlatego chętnie wykorzystują je profesjonaliści.
Podczas wyboru spawarek należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie i zwrócić uwagę również na jej parametry, czyli amperaż, sprawność, mobilność, rodzaj zasilania oraz średnicę elektrody.