Legenda kwiatów, które stały się symbolem Holandii sięga Starożytnej Persji. Otóż jak głosi książę Farhad dowiedziawszy się o śmierci swojej ukochanej, galopując konno, rzucił się w przepaść. Żeby było jeszcze bardziej gorzko, abstrahując od tego, że jego koń niekoniecznie chciał umierać, to okazało się, że został okłamany, gdyż dziewczyna żyła. W tym miejscu miał wyrosnąć pierwszy kwiat, który później stał się tak popularnym elementem ogrodów. Jak sadzić „turbany” i na jakie odmiany postawić?
O „turbanie” słów kilka
Jeśli jeszcze nie zorientowałeś się o jaki kwiat chodzi, to jest to oczywiście tulipan. Z perskiego jego nazwa to dulband, co oznacza „turban”. Skąd wzięła się taka nazwa? Jeśli spojrzy się na kwiat, to można powiedzieć, że tulipany są nieco podobne do tego charakterystycznego nakrycia głowy w krajach arabskich. Te piękne kwiaty należą do rodziny liliowatych i można znaleźć ponad 5000 gatunków i odmian, zatem jest w czym wybierać.
Czym różnią się tulipany i na jakie odmiany warto postawić?
Mamy bardzo wiele odmian tulipanów. Różnią się między sobą wysokością, bowiem mogą mieć od 10 do nawet 70 cm. Kwitną w różnych terminach, bowiem mamy gatunki, które kwitną w marcu, a także te, które kwitną w maju. Kształt kwiatów także jest zróżnicowany. Mamy bowiem ciekawy gatunek Papuzi, o pofałdowanych płatkach, czy Strzępiasty, który ma postrzępione płatki, a także takie o pełnych zaokrąglonych kwiatach jak Triumph, czy rozchyloną koronę, jak Tulipan Liliokształtny. Kształt i wielkość liści w przypadku poszczególnych gatunków i odmian także się różni. Oczywiście mają rozmaite kolory, a wśród ciekawych gatunków można wymienić chociażby Tulipana Czarnego. Warto postawić też na tulipany wielobarwne dwukolorowe lub trójkolorowe. Warto podkreślić, że pomimo różnic ich potrzeby są zbliżone, o czym przekonacie się w dalszej części naszego poradnika.
Jakie jest najlepsze stanowisko dla tulipanów?
Tak naprawdę tulipany najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym. Lubią glebę przepuszczalną i pulchną, jednak nie może być ona zbyt wilgotna, bo wtedy cebulki tulipanów mają tendencję do gnicia. Trzeba zatem nie tylko wybrać odpowiednie stanowisko, ale pamiętać, by tych kwiatów nadgorliwie nie podlewać. Większość gatunków tulipanów najlepiej czuje się na rabatach, ale są i takie, które można wybrać nawet do ogródka skalnego – głównie gatunki dziko rosnące. Warto co trzy lata zmieniać stanowisko dla tych kwiatów, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych.
Poznaj warunki i najlepszy sposób sadzenia
Warto wiedzieć, kiedy zaplanować sadzenie tulipanów, a także, jaki jest najlepszy sposób, by umieścić cebulki kwiatowe w glebie. Najlepszy termin to wrzesień i październik, jednak w przypadku ciepłej jesieni cebulki można sadzić nawet do listopada. Tutaj istotne znaczenie ma fakt, że gleba powinna mieć temperaturę od 10 do 12 stopni. Zatem przed planowanym sadzeniem warto to skontrolować. Dzięki temu będą mogły wytworzyć silny system korzeniowy. Naturalnym wrogiem tulipanów są gryzonie, a zwłaszcza nornice. Aby nie wyjadały cebulek, warto sadzić je w koszyczkach z tworzywa sztucznego. Taki sposób sadzenia ułatwia również wykopywanie cebul wtedy, gdy jest to konieczne. Oprócz tego trzeba pamiętać, że odczyn gleby powinien być zasadowy, najlepszy odczyn dla tych kwiatów to 7 PH. Jeśli podłoże jest gliniaste trzeba dodać do niego piasek, natomiast gdy jest zbyt suche przyda się kompostowanie. Sadzimy w małych dołkach, w 15 cm odstępach. Głębokość sadzenia to 15-20 cm, a w glebie piaszczystej do 30 cm. Cebulki w dołkach należy ulokować wierzchołkiem do góry. Przed sadzeniem tulipanów należy sprawdzić jakość cebulek. Rekomendujemy zakup w sklepie cebulki-kwiatowe.pl, gdzie dostępnych jest wiele wysokiej jakości gatunków i odmian.
Jak pielęgnować tulipany, aby wyrosły piękne i dorodne?
Tulipany należy również nawozić i najlepiej wykorzystać do tego celu nawozy organiczne. Warto zasilić glebę w nawóz przed sadzeniem. Ponadto kwiaty nawozi się w marcu, co dwa tygodnie podając dawkę nawozu organicznego i wzruszenie ziemi motyką. Od końca kwietnia do jesieni nie stosuje się nawozów. Jesienią warto użyć kompostu. Dzięki takim zabiegom kwiaty wyrosną piękne i dorodne. Po każdym nawożeniu trzeba pamiętać o podlewaniu, ale nie nazbyt obfitym.
Niewątpliwie tulipany są świetnym wyborem na rabaty ogrodowe. Warto uzupełnić je o kwiaty, które kwitną w innych terminach, a także byliny.