Zakupy wyposażenia do domu, w tym również produktów takich jak bielizna pościelowa wbrew pozorom nie są proste. To szereg decyzji, w których konsekwencji można mieć na co dzień do czynienia z artykułami dobrze dopasowanymi o wysokiej jakości, albo produktami stwarzającymi uciążliwe problemy. Prześcieradło z gumką również powinno zostać starannie wybrane, gdyż pomaga w zapewnieniu komfortu snu, estetyki sypialni. Może pełnić również inne funkcje, a odpowiednie dobrane i właściwie pielęgnowane pozwala na długie użytkowanie. Z artykułu można dowiedzieć się niezbędnych informacji pomagających w podjęciu dobrych wyborów zakupowych: ● Rodzaje prześcieradeł z gumką ● Na co zwrócić uwagę przy wyborze prześcieradła? ● Dobór kolorystyki prześcieradła z gumą ● Prześcieradło z gumką – pielęgnacja produktu ● Gdzie kupić dobre prześcieradło z gumką? ● Podsumowanie.

Rodzaje prześcieradeł z gumką

Współczesne prześcieradła z gumką to dopracowane produkty, doskonale wpisujące się w zapotrzebowania osób ceniących komfort snu. Mogą być to proste prześcieradła, które nie mają przeszywanych rogów a jedynie elastyczną taśmę wszytą na całym obwodzie, albo też modele o profilowanym kształcie, lepiej dopasowujące się do materaca. Jednak główną cechą rozróżniającą prześcieradła z gumką jest materiał, z jakiego zostały uszyte. Może być to:

  • Bawełna o różnych splotach, na przykład:
    • ○ Jersey,
    • ○ flanela,
    • ○ Frotté,
    • ○ kora,
    • ○ Satyna bawełniana,
  • Bawełna z syntetycznymi domieszkami zapewniającymi dodatkowe właściwości,
  • Bawełna z naturalnymi dodatkami, na przykład bambus, wełna,
  • Mikrofibra,
  • jedwab.

Do najpopularniejszych prześcieradeł należą te wykonane z tkanin bawełnianych o dobrych właściwościach użytkowych i atrakcyjnej cenie. Jersey cechuje się delikatnym splotem i naturalną rozciągliwością, świetnie się układa i nie zatrzymuje zagnieceń. W zależności od gramatury może być cieńszy, idealny na lato, czy też nieco grubszy, bardziej uniwersalny. Prześcieradło frotté z gumką ma również cechy naturalnej rozciągliwości i miękkości. Zapewnia optymalny przepływ powietrza, może wchłaniać wilgoć w trakcie upalnych nocy, dając lepszy komfort. Na uwagę zasługują również prześcieradła z wierzchnią warstwą bawełnianą i spodem z oddychającego, ale nie przepuszczającego wody materiału. Wyposażone w gumkę mogą chronić materace w łóżkach dziecięcych czy u osób z problemami zdrowotnymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prześcieradła?

Obok materiału, z jakiego wykonane jest prześcieradło, kluczowy jest jego rozmiar. W przypadku prześcieradeł z gumką trzeba określić rozmiar materaca, na którym będzie stosowane. Ważne są nie tylko szerokość oraz długość, ale także wysokość posłania. Producenci prześcieradeł najczęściej podają wymiary materaców, na których dane prześcieradło może zostać użyte. Jeżeli wysokość nie została podana, prześcieradło powinno pasować na standardowe 20 do 30-centymetrowe modele. Jeżeli materac jest grubszy, warto upewnić się, że wybrane prześcieradło nie okaże się za małe. Krawędzie elastyczne prześcieradła powinny znajdować się po założeniu pod materacem, a sama powierzchnia tkaniny nie może być zbyt rozciągnięta, gdyż skraca to trwałość produktu.

Równie ważnym, choć często pomijanym elementem wyboru jest gramatura tkaniny. To waga wyrażona w gramach przypadająca na powierzchnię jednego metra kwadratowego materiału. Powinna być podana w specyfikacji prześcieradła, gdyż pozwala na porównanie różnych produktów, w szczególności, gdy nie można ich dotknąć, wziąć do ręki. Odpowiada wraz z rodzajem tkaniny za jej grubość oraz trwałość. W zależności od typu materiału optymalna gramatura może być różna. Ważne, by nie była zbyt niska, bo najczęściej powoduje to szybkie zużycie prześcieradła i jego nie do końca estetyczny wygląd. Na przykład w przypadku tkaniny jersey gramatura optymalna na prześcieradło to 150-200 gramów na metr kwadratowy, a już dla frotté – 180-220.

Dobór kolorystyki prześcieradła z gumą

Klasyczne prześcieradła, zwykle uważane również za standard hotelowy to tkaniny białe, z ewentualną lamówką w określonym kolorze. Jako nieco bardziej praktyczne uważane są natomiast prześcieradła w odcieniu écru, kremowym, beżowym czy szarym. W sprzedaży znajdują się jednak prześcieradła z gumką w wielu zróżnicowanych jednolitych kolorach, które pozwalają na dopasowanie ich do pościeli, wystroju sypialni czy indywidualnego gustu. Niektóre osoby decydują się także na wybór prześcieradeł ze wzorem lub wielokolorowych, na przykład w pasy. Choć jest to mało popularne i dość odważne podejście, może w ciekawy sposób dopełniać aranżację sypialni.

Prześcieradła w ciemnych odcieniach – czarne, grafitowe, granatowe czy burgundowe świetnie komponują się z jaśniejszą pościelą i ciemniejszym akcentem na niej. Monochromatyczna sypialnia w jednym kolorze w różnych odcieniach to stale przewijający się trend, w którym również prześcieradła w nie do końca typowych kolorach się sprawdzają. Mogą również korespondować z kolorystyką wystroju okien, elementów dekoracji ściennych czy mebli. Wiele osób decyduje się na ciemny kolor ze względu na większą praktyczność i teoretycznie łatwiejszą pielęgnację. Ostatecznie kolor prześcieradła nie musi bezpośrednio nawiązywać do sypialni, może być na przykład ulubionym kolorem jej użytkownika, gdyż i tak jest zakryty przez pościel, a w ciągu dnia – narzutę.

Prześcieradło z gumką – pielęgnacja produktu

Warto kupując prześcieradło zwrócić uwagę na zalecany przez producenta sposób pielęgnacji. Obecność elastycznej taśmy w produkcie wymaga zwykle nieco inne traktowanie niż klasycznych prześcieradeł czy innych produktów tekstylnych. Dotyczy to temperatury prania, prędkości wirowania, a także możliwości suszenia w suszarce bębnowej. Tkaniny bawełniane zwykle można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a nawet wyższej. Nie ma też zwykle problemu z ich suszeniem w suszarce. Natomiast dla bawełnianych prześcieradeł z gumką zwykle temperatura ta jest niższa – 40°C, a suszenie w suszarce bębnowej jedynie na programach delikatnych. Kwestia wirowania zależna jest również od rodzaju tkaniny. Prześcieradła z gumką raczej nie powinny być wybielane. Do prania warto stosować delikatne środki piorące i zweryfikować, czy zmiękczacze do tkaniny są zalecane przy danym typie gumki.

Przed pierwszym użyciem nowego prześcieradła warto wyprać je zgodnie z zaleceniami. W zależności od typu materiału, prześcieradła z gumką zwykle nie wymagają prasowania. Dzięki dobremu dopasowaniu do materaca są stale naciągnięte, a tkaniny takie jak jersey czy frotté pozwalają na samodzielne prostowanie się zagnieceń. Składanie prześcieradeł z gumką oraz ich przechowywanie również nie stanowi większego problemu. Mogą być złożone na płasko, albo też zwinięte w wygodny w przechowywaniu rulon.

Gdzie kupić dobre prześcieradło z gumką?

Miejsce zakupu prześcieradła nie odgrywa większego znaczenia, ważniejszy jest natomiast komplet informacji o produkcie. To on pomaga upewnić się, że prześcieradło jest dobrej jakości i nie będzie jednorazowego użytku. Dobre miejsce to sklep oferujący również inne produkty tekstylne, na przykład sklep z pościelą czy artykułami domowymi. Dzięki temu nie tylko oferta będzie sprawdzona, ale także w razie konieczności można skorzystać z fachowej pomocy przy wyborze odpowiedniego produktu w razie wątpliwości. Dobrym miejscem na zakup są również sklepy online. Zapewniają szeroki wybór, atrakcyjne ceny, a przy okazji w razie błędnego doboru produktu konsument może bez podania przyczyny zwrócić zamówiony towar w ciągu 14 dni od zakupu.

Podsumowanie

Na rynku produktów tekstylnych wybór prześcieradeł z gumką jest bardzo szeroki. Warto poświęcić kilka chwil w trakcie zakupu, aby produkt odpowiadał wszystkim oczekiwaniom i był wygodny w użytkowaniu. Komfort snu jest niezwykle istotny, aby wypoczynek był efektywny. Dobranie prześcieradła z dobrego jakościowo materiału, w pasującym kolorze i łatwego w pielęgnacji pozwoli korzystać z niego bez przeszkód przez długi czas.