Piłę ukośnicę kojarzymy najczęściej z pracami stolarskimi, jednak znajduje ona swoje zastosowanie również przy obróbce elementów wykonanych z różnych metali. Podpowiadamy, jak wybrać ukośnicę do metalu i jakie zastosowanie znajdzie to narzędzie.
Czym jest piła ukośnica i jak wygląda?
Ukośnica, kapówka lub ukosówka to elektryczna pilarka tarczowa stacjonarna. O ile zwykła pilarka stołowa umożliwia cięcie detali wyłącznie w prosty sposób, o tyle ukośnica umożliwia cięcie pod kątem. Najprostsze modele tego narzędzia składają się z blatu roboczego oraz tarczowej piły z przykładnicą, która umożliwia ustawienie elementów pod wybranym kątem. Moduł tnący może być opuszczany i podnoszony. Standardowa piła ukośnica pozwala najczęściej na przecinanie elementów pod kątem 45-90 stopni. Dlatego wykonywanie bardziej złożonych projektów wymaga obracania detalu na stołu roboczym. Znacznie większy zakres kąta cięcia gwarantują ukosówki podwójne, dzięki którym można zwiększyć zakres kąta bez konieczności wyciągania i obracania detalu.
Czym wyróżnia się ukośnica do metalu?
Główna aspekt, który wyróżnia ukośnice do metalu, to rodzaj zastosowanej tarczy. Zwykle stosuje się w pilarkach ukośnych tarcze z węglika spiekanego, który jest materiałem uniwersalnym i dobrze sprawdza się w przecinaniu zarówno drewna, jak i metali i tworzyw sztucznych. Piła ukośnica przeznaczone typowo do cięcia elementów metalowych charakteryzuje się natomiast tarczą korundową.
Jak wybrać ukośnicę do metalu?
Ukośnice do metalu to urządzenia specjalistyczne, dlatego na ich zakup decydują się głównie profesjonaliści, którzy będą wykorzystywać je do zawodowej pracy. Dlatego też warto zadbać o to, aby wybrać narzędzie o parametrach, które pozwolą wykonać wymagające prace. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze ukosówki do metalu?
- Silnik – najwytrzymalsze i najwydajniejsze są ukośnice z silnikiem bezszczotkowym. Moc silnika nie powinna być niższa niż 1000 W, jednak do prac profesjonalnych warto sięgnąć do narzędzie o mocy około 3000 W. Prędkość obrotowa tarczy to dla urządzeń o przeznaczeniu profesjonalnym około 5500-6000 obrotów na minutę.
- Tarcze – wspomnieliśmy już o tarczach korundowych oraz o tym, że większą funkcjonalność zapewniają tarcze o dwustronnym obrocie. Im większą średnicę ma tarcza, tym większe elementy będzie można nią przecinać. Średnice większych tarcz przekraczają nawet 350 milimetrów. Funkcją, która pozwala zwiększyć zakres wielkości przecinanych elementów, jest przesuwny korpus tnący.
- Dodatkowe funkcje – im większa funkcjonalność ukosówki, tym bardziej komfortowa i efektywna praca. Warto wybrać model, który będzie posiadał m.in. regulator prędkości obrotowej, ogranicznik głębokości cięcia oraz lampkę LED.
Bardzo ważnym aspektem jest też bezpieczeństwo pracy. Dlatego zwróć uwagę również na osłony tarczy i inne zabezpieczenia, które chronią operatora przed wypadkami przy pracy.