Artykuł sponsorowany
Ogrzewanie domu czy mieszkania oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej to bardzo ważne zagadnienie. Od wyboru źródła ciepła będą zależeć późniejsze koszty eksploatacji. Odpowiednio wybrane ogrzewanie może przyczynić się do sporych oszczędności już na etapie projektowania domu.
Nawet jeśli dom jest już wybudowany, warto zainwestować w taki sposób ogrzewania domu, który da Ci największe korzyści zarówno pod względem finansowym, jak i komfortu użytkowania ogrzewanych pomieszczeń. Co zatem sprawdzi się zarówno w domach jaki i w mieszkaniu? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się kilku ciekawych rzeczy na temat kotłów gazowych.
Gdzie sprawdzi się piec gazowy dwufunkcyjny?
Taki piec będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zarówna ciepła woda jak i ciepło potrzebne do ogrzewania domu przy pomocy kaloryferów albo ogrzewania podłogowego. Odpowiednia instalacja grzewcza zapewni ciepło w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcesz mieć spory zapas gorącej wody możesz zdecydować się na model z zasobnikiem. Dzięki temu zaraz po odkręceniu kranu w kuchni czy łazience popłynie ciepła woda. Wielkość zasobnika trzeba dostosować do prognozowanego zużycia wody. Zależy ono od ilości osób, które zamieszkują dom. Istotne jest też to czy w budynku jest jedna czy też może dwie łazienki oraz to w jaki sposób domownicy korzystają z ciepłej wody. Piec gazowy dwufunkcyjny jest bardzo popularnym rozwiązaniem ogrzewania budynku. Warto zwrócić uwagę na kotły kondensacyjne, których zaletą jest system odzyskiwania ciepła z pary wodnej, która powstaje w rezultacie spalania gazu ziemnego. Taki kocioł jest oszczędniejszy i ma wyższą sprawność w porównaniu do zwykłego kotła. Dlatego taki kocioł jest korzystnym rozwiązaniem zarówno pod względem ceny, jak i wydajności.
Jakie kotły gazowe dwufunkcyjne będą najlepsze do Twojego domu?
Jeśli chcesz zakupić kocioł gazowy to dobrym wyborem będzie kocioł kondensacyjny. Oferuje on większą sprawność niż kotły z otwartą komorą spalania. Jakie wybrać parametry kotła? Ważną cechą jest jego moc oraz zużycie gazu. Moc powinna być dopasowana do wielkości ogrzewanych pomieszczeń oraz do energooszczędności całego budynku. Jeśli przegrody zewnętrzne zbudowane są z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej to potrzeba będzie mniej energii do ogrzania takiego budynku, a co za tym idzie kocioł gazowy będzie mógł mieć mniejszą moc niż w przypadku budynku, który ma gorszą izolacyjność cieplną. Warto zakupić taki model, który będzie posiadał automatykę sterującą pracą kotła. W niektórych wypadkach można połączyć ją ze stacją pogodową albo zewnętrznym czujnikiem temperatury. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie gazu, bo będzie ono bardziej dopasowane do warunków atmosferycznych.
Jakie zalety ma kocioł gazowy dwufunkcyjny?
Już sama nazwa wskazuje, że taki kocioł jest zaprojektowany w taki sposób, żeby móc spełniać dwie funkcje. Kocioł jednofunkcyjny ma to do siebie, że spełnia wyłącznie jedną funkcję. Może być to podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do takiej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej. Może też być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń za pomocą instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście taki kocioł nie może wykonywać tych zadań zamiennie. Jest zaprojektowany albo do jednego albo do drugiego. Natomiast kotły dwufunkcyjne mogą zapewniać zarówno ciepłą wodę użytkową jak i ogrzewanie w domu czy w mieszkaniu. Palnik takiego kotła – w zależności od ustawień zaworu trójdrożnego, który zapewnia obieg wody w instalacji – może podgrzewać wodę użytkową albo wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować koszty energii potrzebnej do uzyskania ciepłej wody w okresie grzewczym.
Jak podłączyć kocioł do instalacji centralnego ogrzewania?
Kocioł gazowy musi być w pomieszczeniu, które jest wyposażone w komin. Musi być też w miejscu, w którym może być podłączony do sieci gazowej, w celu dostarczania odpowiednich ilości paliwa niezbędnego w procesie spalania. Jeśli jest to kocioł dwufunkcyjny to często może być połączony z zasobnikiem na ciepłą wodę, na który też trzeba wygospodarować odpowiednie miejsce. Taki zasobnik może być zainstalowany bezpośrednio pod piecem, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. Montując kocioł warto zastosować odpowiednie filtry, które będą go chronić przed osadzaniem się kamienia kotłowego, który pogarsza sprawność kotła grzewczego. Najlepiej jeśli będą w miejscu, do którego jest dobry dostęp, tak aby w razie potrzeby móc je łatwo wymienić. Ponieważ taki kocioł współpracuje z instalacją zamkniętą to w większości przypadków potrzebne są wydajne pompy, które zapewnią właściwe krążenie czynnika grzewczego w instalacji. Do podłączenia kotła najlepiej jest wynająć fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli tego nie zrobisz to możesz się narazić na utratę gwarancji. W takim wypadku potencjalna awaria to niepotrzebny wydatek, który nie będzie mógł być zrealizowany w ramach gwarancji jaką daje producent.