Fot. Rafał Lipski, proj. wnętrza baumillerkossowska.pl

Czy kilka wzorzystych kafli może radykalnie zmienić wygląd naszego domowego wnętrza? Jeśli zajrzymy do bogatej oferty, jaką proponują nam zarówno zagraniczni, jak i polscy producenci, szybko przekonamy się, że tak. Proces tworzenia kafli cementowych pozostaje od lat niezmienny. Jednak te wykonywane współcześnie, mają całkiem nowy charakter.

Sara Niedolaz

Tradycja łączy się w sposób płynny z oczekiwaniami współczesnego odbiorcy. Oryginalne, ręcznie robione kafle cementowe, mogą stać się niepowtarzalnym elementem każdej przestrzeni. Dzięki kreatywnym projektantom, kafle z przedwojenną tradycją zyskały nową, designerską szatę. Kiedyś były dekoracją kamienic i dworów, dziś wprowadzają intrygujący element do prywatnych mieszkań i domów, a coraz częściej także stylowych kawiarni, czy hoteli.

Kafle_cementowe_purpura

Fot. meluzyna.com, proj. wnętrza shi-pp.pl

Bogactwo modnych kolorów i wzorów pozwala dopasować idealny dla naszego wnętrza zestaw. W ten sposób sami stajemy się kreatorami barwnej kompozycji i możemy czerpać z tego dużo satysfakcji.
Jeśli chcemy pobawić się w projektantów, najpierw musimy wiedzieć, jaki efekt pragniemy osiągnąć. Kafle mogą zarówno ożywić pomieszczenie intensywnym kolorem, jak również zaznaczyć swoją obecność za pomocą mieszanki czarno – białych, kontrastowych wzorów. Szukającym mniej radykalnych rozwiązań, spodobałaby się natomiast wersja z kafelkami niewielkich rozmiarów w pastelowych odcieniach.

Kafle_cementowe_purpura

Fot. purpura.eu

Kafle sprawdzą się zarówno w tradycyjnym wnętrzu, jak też bardzo nowoczesnym, minimalistycznym. Mogą być uzupełnieniem danego stylu albo elementem przełamującym, kontrastowym dla niego. Eleganckim, równym wzorem lub zabawnym miszmaszem. Mogą wypełniać szczelnie całą podłogę lub tworzyć niewielki akcent na ścianie.

Kafle_cementowe_purpura

Fot. purpura.eu, proj. wnętrza Dominika Libiszowska

Warto zaznaczyć, że nie jest to tani produkt (u polskiego producenta cena za 1 m² to około 330 zł), jednak należy pamiętać o tym, że jest on wykonywany od początku do końca ręcznie. Barwiony pigmentami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych, przechodzi następnie przez  kilka etapów, m. in: suszenie i prasowanie, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się na tle płytek, uzyskiwanych drogą mechaniczną.
To sprawia także, że kafle mogą różnić się od siebie nieznacznie grubością lub odcieniem i zawierać minimalne niedoskonałości, które jednak pozwalają zachować pokrytej nimi powierzchni, niepowtarzalny charakter.

Układanie kafli cementowych

Samo układanie kafli nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Wymaga przede wszystkim dużej dokładności oraz idealnie suchego i płaskiego podłoża.

Kafle_cementowe_prpura

Fot. purpura.eu

Na kilka godzin przed przystąpieniem do układania trzeba zanurzyć płytki na chwilę w wiadrze z wodą. Dzięki temu, nie będą one zbyt szybko wchłaniać wilgoci z kleju. Warto ułożyć także najpierw całą kompozycję ”na sucho”. Pomocny będzie tutaj specjalny sznur do układania płytek, który pomoże wyrównać kratownicę. Kafle można przycinać za pomocą przecinarki do cięcia na mokro z tarczą diamentową.

Do przyklejenia płytek cementowych używamy białego kleju na bazie cementu. Najlepiej markowego, wysokiej jakości. Pokrywamy nim niewielki fragment podłogi, ponieważ w przeciwnym razie może zbyt szybko wyschnąć i stracić siłę przywierania. Bardzo ważne jest staranne ułożenie kafli, jednego obok drugiego, z możliwie jak najmniejszym odstępem, który powinien wynosić od 1 do 1,5 mm.

Kafle_cementowe_purpura.eu_2

Fot. purpura.eu

Klejem pokrywamy zarówno podłoże, jak i dolną stronę każdego kafla. Układamy płytki precyzyjnie w wyznaczonym miejscu i dociskamy dłonią. By uniknąć uszkodzeń, nie używamy żadnych dodatkowych narzędzi. Musimy zwracać uwagę na zabrudzenia, powstające od kleju – należy je natychmiast usuwać.

Gdy klej zwiąże, powierzchnię kafli powlekamy specjalnym preparatem wykończeniowym i czekamy aż wyschnie. Wtedy ponownie zwilżamy płytki i przystępujemy do spoinowania.
Po spoinowaniu dokładnie oczyszczone i osuszone kafle warto pokryć impregnatem. Czynność można powtórzyć nie wcześniej niż po 24 godzinach.

 

Do zilustrowania artykułu zostały wykorzystane zdjęcia kafli  i aranżacji producenta unikalnych, wzorzystych kafli cementowych – manufaktury Purpura.