Fot. Dremel

Edukacyjny wąż to pomysłowa układanka, która bawiąc, ułatwia dzieciom naukę liczenia. Zabawka ta pokazuje, że naukę i zabawę można łatwo połączyć. Pokazujemy krok po kroku, jak ją samodzielnie wykonać.

Wąż może mieć rozmiar dostosowany do naszych potrzeb i składać się z dowolnej liczby segmentów, wszystko zależy od projektu i fantazji wykonawcy. Kolejne segmenty węża nie muszą być ponumerowane, można ograniczyć się do ozdobienia ich rysunkami, które pomogą dziecku rozwinąć wyobraźnię, albo oznaczone kolejnymi literami alfabetu. Można umieścić też na nich wizerunki różnych zwierząt, których nazw dziecko będzie się uczyć.

Wykonanie węża

Edukacyjny wążKrok 1

W markecie budowlanym kupujemy płytę MDF, przyciętą na wymiar 55 cm x 50 cm. Rysujemy na niej okrąg o średnicy 50 cm. Będzie to podstawowy wzór dla kolorowego węża. Następnie przygotowujemy „prowadnicę do rysowania”, która ułatwi narysowanie dwóch równoległych linii, odwzorowujących kształt węża, wpisanych w okrąg o średnicy 50 cm. Aby wykonać „prowadnicę do rysowania”, przygotowujemy kawałek drewna o szerokości 7,5 cm i długości 10 cm. Do przycięcia kawałka można użyć wyrzynarki, np. Dremel Moto-Saw. Przyklejamy taśmą dwa ołówki do dwóch boków kawałka drewna i rysujemy zwiniętego węża wewnątrz okręgu. Głowę i ogon dorysowujemy odręcznie.

Edukacyjny wążKrok 2

Za pomocą miary krawieckiej mierzymy długość węża, pomijając głowę i ogon, a wynik dzielimy na 25 równych części. Następnie rysujemy linie w kształcie puzzli, które będą służyły za wzornik. Wyrzynarką Dremel Moto-Saw i brzeszczotem do cięcia drewna MS51 wycinamy węża, prowadząc cięcia wzdłuż narysowanych przez siebie linii. Cięcia należy poprowadzić precyzyjnie wzdłuż linii wyznaczających tułów węża oraz jego głowę i ogon.

Edukacyjny wąż

 

 

Krok 3

Teraz wycinamy segmenty węża, prowadząc cięcia wzdłuż narysowanych linii w kształcie puzzli. Używamy do tego wyrzynarki stołowej, np.  Dremel Moto-Saw i brzeszczotu do cięcia drewna MS52.

 

Edukacyjny wąż

Krok 4

Delikatnie szlifujemy nierówności, ale tylko na zewnętrznych krawędziach węża, używając do tego np. narzędzia Dremel 3000 z tarczą ścierną EZ SpeedClic SC411. Boczne krawędzie segmentów można też oszlifować papierem ściernym ręcznie. Nie szlifujemy krawędzi w kształcie puzzli, gdyż spowoduje to, że poszczególne części nie będą do siebie pasowały.

Edukacyjny wąż

 

Krok 5

Na każdym segmencie malujemy jedną cyfrę lub liczbę, kolorujemy segmenty ulubionymi kolorami dzieci i dodajemy wybrane rysunki i motywy. Gotowe! Segmenty węża można ozdobić także kolejnymi literami alfabetu.

 

 

Edukacyjny wąż

Potrzebne narzędzia i materiały

  • wyrzynarka stołowa np. Dremel Moto-Saw z brzeszczotem MS51 i MS 52 do cięcia drewna
  • narzędzie Dremel 3000, trzpień i taśma do szlifowania EZ SpeedClic SC407, tarcze ścierne EZ SpeedClic SC411
  • płyta MDF, 9 mm, wymiary 55 cm x 50 cm
  • kawałek drewna o wymiarach 7,5 cm szerokości x 10 cm długości
  • dwa ołówki
  • tekstylna taśma samoprzylepna

 

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów firmy Dremel.