Fot. AKB-Poland

Na pierwszy rzut oka taśmy LED wyglądają bardzo podobnie. Sprzedawcy często przedstawiają bardzo mało informacji o produkcie albo tyle, że nie sposób się w nich połapać. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 5 najczęściej popełnianych przy zakupie taśm LED błędów.

Jak wybrać taśmę LED

Fot. AKB-Poland

Błąd 1. Brak informacji o produkcie

Często zdarza się, że klienci nie mają pojęcia, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jedynym kryterium, jakie stosują jest wtedy cena. Dużej grupie sprzedawców taki stan rzeczy odpowiada – nie podają klientowi żadnych informacji o produkcie (albo bardzo mało), aby nie był on w stanie porównać potencjalnego zakupu z ofertą konkurencji. Na efekty nie trzeba niestety długo czekać – taśma okazuje się dawać mało światła, świecić nierówno i przepalać się.

Jak wybrać taśmę LED

 

 

Błąd 2. Parametry tradycyjnej żarówki

Niektórzy poszukując oświetlenia LED zwracają uwagę na to, na co zwracali uwagę w przypadku żarówek starego typu – mierzoną w watach moc. Niestety, nijak może się ona mieć do światła, jakie daje taśma LED. Kierując się tylko tym kryterium, możemy doprowadzić do sytuacji, w której wybierzemy sprzęt pobierający najwięcej energii elektrycznej. Zamiast jasnego światła możemy mieć więc wysokie rachunki.

 

 

Jak wybrać taśmę LED

Fot. AKB-Poland

Błąd 3. Liczba/rozmiar diod

Kolejny błąd powiązany jest ściśle z poprzednim. Skupienie się na gęstości diod na taśmie nie musi wcale spowodować wyboru sprzętu dającego najwięcej światła. Tak samo jest z wielkością diody. Na przykład taśma z diodami SMD2835 (2,8 x 3,5 mm) mimo mniejszego rozmiaru diody świeci jaśniej niż ta z diodami SMD5050 (5 x 5 mm). Parametrem, który informuje nas o jasności diod jest mierzony w lumenach strumień świetlny.

 

Jak wybrać taśmę LED

Fot. Meanwell

Błąd 4. Tylko taśma

Przy zakupie oświetlenia LED warto pamiętać, że taśma jest jego istotnym, ale nie jedynym elementem. Warto zwrócić uwagę na jakość zasilacza, od którego zależy, nie tylko żywotność diody, ale i jakość światła, które otrzymamy. Istotne znaczenie ma również montaż. Nie przez przypadek taśmy LED sprzedawane są zwykle w pięciometrowych rolkach. Zwiększenie ich długości wiązałoby się ze spadkiem jakości światła w diodach najbardziej oddalonych od zasilacza wskutek spadku napięcia płynącego tam prądu.

 

Jak wybrać taśmę LED

Fot. AKB-Poland

Błąd 5. Lekceważenie gwarancji

Jedną z zalet oświetlenia LED jest jego trwałość. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na szczegóły gwarancji, jaką otrzymujemy. Standardowy okres gwarancyjny w branży to dwa lata. Warto jednak sprawdzić, ile istnieje firma, która nam tę gwarancję oferuje. Niestety, na rynku pojawiają się firmy, które utrzymują się na nim tylko kilka miesięcy. Oferowane przez nie gwarancie po zniknięciu firmy są nic nie warte. Niekiedy firmy zapewniają gwarancję tylko, kiedy dioda świeci nie więcej niż 3–4 godziny dziennie.

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy AKB-Poland.