Fot. Bosch
Ze względu na estetyczny efekt końcowy często lepiej jest kleić niż łączyć na wkręty. Jednak gdy kleimy w tradycyjny sposób, proces klejenia trwa długo, bo trzeba czekać aż klej dobrze zwiąże. Znaczne przyspieszenie można uzyskać, gdy użyjemy kleju termotopliwego dozowanego specjalnym pistoletem.
Kluczem do szybkiego klejenia jest użycie odpowiedniego kleju termotopliwego, który szybko i sprawnie aplikuje się specjalnym pistoletem. Podgrzewany w pistolecie klej staje się płynny, dzięki czemu łatwo się go nakłada, a po ostygnięciu natychmiast wiąże. Dostępne w sprzedaży różne kleje mają formę wkładów w kształcie cienkiego walca. W hermetycznie zamkniętej komorze topienia końcówka wkładu topi się i rozgrzewa do temperatury ok. 200ºC, przybiera postać płynną, co pozwala łatwo wypchnąć porcję kleju przez dyszę.
Najtańsze pistolety klejące z reguły charakteryzują się niewystarczającą mocą grzewczą. Ma to ten przykry skutek, że urządzenie musi długo się rozgrzewać, nim będzie gotowe do pracy. Gdy pistolet ma niewystarczającą moc grzewczą nie da się nim sprawnie kleić dużych elementów, bo nie nadąża z podgrzewaniem kolejnych porcji kleju. By pistolet gwarantował przyzwoitą wydajność powinien mieć moc grzewczą 200 W lub większą. Najlepiej gdy układ grzewczy jest wyposażony w elektroniczny system utrzymywania stałej temperatury, dzięki czemu – w trakcie większych prac – urządzenie zaczyna szybko działać, by dogrzać kolejną dawkę kleju.
Bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco
Ze względu na komfort obsługi najbardziej praktyczne są pistolety bezprzewodowe pozwalające na nieskrępowaną pracę. Aby klej osiągnął temperaturę roboczą, pistolet odkładamy do stacji dokującej (ładowarki), co uruchamia podgrzewanie. Po upływie kilku minut klej topi się i osiąga temperaturę roboczą, po czym można nim kleić przez ok. 2 minuty bez użycia kabla, zanim znów trzeba będzie ulokować pistolet w stacji. Jeszcze bardziej wygodne są pistolety klejowe z zasilaniem akumulatorowym, pozwalające na bezprzewodową pracę przez dłuższy czas. Z reguły mają one jednak mniejszą moc grzewczą i charakteryzują się mniejszą wydajnością. W przypadku większych prac niektórych pistoletów ze stacją dokującą można używać w trybie pracy ciągłej – gdy są bezpośrednio podłączone do kabla zasilającego mogą stale wytwarzać duże ilości gorącego kleju. Musimy jednak mieć na uwadze, że klej termotopliwy szybko stygnie, więc nie nadaje się do klejenia elementów o dużych powierzchniach styku.
Do stacji dokującej bezpiecznie odstawiamy pistolet, gdy już go nie używamy, a wbudowany w stację zbiorniczek-ociekacz zbiera spływające krople kleju. Jeśli używamy pistoletu klejowego bez stacji-ładowarki, wyposażonego tylko w pałąk druciany, musimy dodatkowo znaleźć odporną na wysoką temperaturę podstawkę, na którą będą mogły spływać ściekające z dyszy krople gorącego kleju.
Bardzo niewygodne jest, gdy pistolet nie ma funkcji mechanicznego przesuwania wkładów klejących i użytkownik musi podczas pracy dociskać pręt kleju, np. kciukiem. To bolączka niektórych tanich pistoletów. W modelach wyposażonych w funkcję przesuwania, klej dozuje się nie tylko wygodniej, lecz także dokładniej. Ponadto dźwignia spustowa powinna być ukształtowana tak, by palec nie ześlizgiwał się ku górze i nie dotykał nagrzewającej się obudowy układu grzewczego. Jeśli dźwignia spustu jest niedopracowana można się oparzyć.
Większość pistoletów klejowych jest dostosowana do obsługi wkładów klejowych średnicy ok. 11 mm. Są one dostępne w różnych długościach i kolorach. Standardowy jest klej mlecznobiały. Dostępne są także kleje przezroczyste, brązowe i czarne. Wadą standardowej technologii klejenia, opartej na klejach termotopliwych, jest ich mała odporność na wilgoć. Dlatego zwykle nie sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz. W trudnych warunkach sprawdza się innowacyjny system PurGlue firmy Steinel ze specjalnym klejem poliuretanowym w kartuszach. Klej ten jest nie tylko odporny na wilgoć, lecz także znacznie mocniejszy od zwykłego kleju termotopliwego. Można nim kleić różne tworzywa sztuczne, skórę i materiały włókiennicze, ceramikę, szkło, marmur i metal. Niestety do jego zastosowania potrzebny jest pistolet szczególnego typu – PurGlue 50 – a napoczęte kartusze mają dość ograniczoną trwałość, podczas gdy zwykłe pręty klejowe, nawet po złamaniu, mogą być przechowywane bardzo długo.
Wiele pistoletów klejowych ma wymienne dysze, których można używać wymiennie. W zależności od producenta dysze są dostępne w zestawach lub jako akcesoria dodatkowe. Szczególnie przydatne są długie dysze. Pozwalają na przykład aplikować klej do wywierconych otworów na kołki.
Osobną kategorię stanowią pistolety klejowe niskotemperaturowe. Używa się w nich owalnych wkładów klejowych, topiących się już w temperaturze 100ºC. Pozwalają one kleić i ozdabiać materiały wrażliwe na wysoką temperaturę, np. styropian, a nawet baloniki. Poza tym do urządzeń niskotemperaturowych oferuje się wiele kolorowych wkładów klejowych, a dla uzyskania specjalnych efektów nawet kleje błyszczące.
By praca pistoletem do klejenia na gorąco była bezpieczna, trzeba go utrzymywać w czystości. Przed czyszczeniem pistoletu należy koniecznie wyjąć wtyczkę sieciową z gniazda. Włączonego pistoletu klejowego nie wolno zostawiać bez nadzoru. Pistoletu do klejenia na gorąco nie należy udostępniać dzieciom.