Nie ważne czy za oknem rozciąga się olbrzymi park, czy może niewielki ogródek – teren wokół domu to idealne miejsce do letnich rekreacji i każdy gospodarz powinien dobrze go zorganizować. Altanki ogrodowe to bardzo wdzięczne budowle, cieszą oko i są bardzo funkcjonalne. Małe altanki z drewna nie wymagają pozwoleń na budowę, ciężkiego sprzętu do montażu itd. – są doskonałe, by szybko odmienić ogród na lepsze. Dziś zdecydowaliśmy się zebrać kilka podpowiedzi, jak zrobić altanę ogrodową w stylu summer, idealnym na letni wypoczynek w cieniu!
Ogród z altanką – co należy kupić?
W pierwszej kolejności wybierzmy się do sklepu lub na wirtualną wycieczkę po katalogach. Ceny altany ogrodowej mogą znacząco się różnić, w zależności od wielkości obiektu, rodzaju zadaszenia i jego pokrycia, wykorzystanych materiałów, zdobień, wyposażenia itd. Najtańsze i najłatwiejsze w montażu są altanki z drewna. Postawimy taką w zaledwie jedno przedpołudnie, w dowolnej części ogrodu. Jak zbudować altanę ogrodową? Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, kilka prostych narzędzi i para rąk do pomocy.
Gdy już mamy altanę ogrodową na swoim miejscu, trzeba pomyśleć o jej wyposażeniu. W pierwszej kolejności są to meble ogrodowe. Do wyboru macie altanki drewniane z zestawem mebli – wygodna opcja, ale trochę ograniczająca kreatywne rozwiązania. Hitem ostatnich lat są meble rattanowe, niezwykle stylowe i wygodne. Ważne są także poduszki i koce, oraz dziesiątki bibelotów, które upiększą wnętrze altany ogrodowej. Ceny nie muszą być duże, czasem warto zajrzeć do garażu lub piwnicy i odkopać kilka zakurzonych drobiazgów – dać im drugie życie i wnieść nieco koloru do ogrodu.
Fot. Altany ogrodowe producenta Bdburchex
Altana ogrodowa – jak zrobić oświetlenie?
W aranżacji altanki drewnianej sporą rolę odgrywa światło. Wewnątrz jest zdecydowanie bardziej przytulnie, jeśli zadbamy o odpowiedni klimat. Jest jeden problem, jak zbudować altanę ogrodową z dostępem do prądu? Zwykle budowla ta stoi w pewnym oddaleniu od domu. Otóż część oświetlenia nie musi być zasilana z sieci. Przykładem są pylony ogrodowe, które możemy gęsto rozstawić wokół altany ogrodowej. Posiadają one mini ogniwa, które ładują się energią słoneczną w dzień i świecą w nocy. Część girland i lampionów LED może być zasilana przez akumulatory w postaci baterii. Kolorowe lampki robią oszałamiające wrażenie, niczym z bajkowego ogrodu – zdecydowanie polecamy rozwiesić je np. wzdłuż linii dachu altany drewnianej, albo przepleść przez ażurową konstrukcję ścian bocznych.
Jak zaprojektować altanę ogrodową?
Do projektu swojej wymarzonej altany ogrodowej drewnianej podejdź przede wszystkim na luzie. To nic, jeśli w jeden lub dwa dni po montażu nie będzie ona gotowa – kupowanie dodatków, oświetlenia, mebli i akcesoriów ogrodowych w pośpiechu może tylko zwiększyć koszta, a wcale nie gwarantuje najlepszego efektu. Postaw na spontaniczność, zerknij do starych gratów, popytaj znajomych – tchnij w projekt altanki drewnianej nieco swojej inwencji. Polecamy własnoręcznie wykonane meble z europalet i wizyty na targach staroci, w poszukiwaniu perełek, które można odrestaurować i wstawić do altany ogrodowej. Ceny w takich miejscach potrafią być prawdziwie okazyjne, a bibeloty oryginalne i z „duszą”, co czasem trudno znaleźć w sieciówkach z produktami ogrodowymi.