Artykuł sponsorowany

W swoim domu spędzamy bardzo dużo czasu, jego wystrój jest więc niezwykle ważny, ponieważ ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jednak planując umeblowanie pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest to salon, kuchnia czy sypialnia, musimy być w stanie połączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. Tylko w ten sposób otrzymamy wnętrze, w którym spędzanie wolnego czasu będzie przyjemnością. O co warto zadbać, by stworzyć idealną aranżację wnętrz?

Oczywiście to, co atrakcyjne i praktyczne inaczej będzie wyglądało w zależności od naszych potrzeb, właśnie dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w wystroju należy dobrze się zastanowić czy wpłyną one pozytywnie na nasz komfort i wygodę. Jest jednak kilka rzeczy, które sprawdzą się w każdym przypadku.

Ograniczaj dodatki

Dobrze zaaranżowane pomieszczenie charakteryzuje się przede wszystkim spójnym wyglądem. Właśnie dlatego warto skupić się na podstawach i dodawać do wystroju elementy, które mają tam jakieś konkretne zadanie do spełnienia. Zbyt duża ilość mało praktycznych dodatków może stworzyć wrażenie chaosu, a nawet bałaganu. Również przedmioty codziennego użytku mogą stać się elementami dekoracyjnymi – wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości osoby projektującej wnętrze. Pięknie wykonane meble, tkaniny w wyjątkowych wzorach czy ozdobne lampy, niech każdy element projektu stanie się częścią dekoracji.

Aranżacja wnętrz

Fot. NIZIO

Nie mieszaj stylów

Kiedy wybierzemy już jeden konkretny styl, który chcemy wprowadzić do wnętrza, najlepiej ograniczyć się tylko do niego. Oczywiście eklektyzm jest popularny i przy odpowiednim projekcie może wyglądać bardzo dobre, jednak w rzeczywistości stworzenie takiego projektu jest bardzo skomplikowane i łatwo doprowadzić do chaotycznego efektu. Styl warto również dobrać do przeznaczenia pomieszczenia, inne kolory i style sprawdzą się w jadalni, a co innego w gabinecie. Wiele inspiracji można znaleźć w magazynach branżowych czy w Internecie, również strony internetowe sklepów meblowych mogą być w tej kwestii bardzo pomocne. Na przykład producent mebli dziecięcych może na swojej stronie pokazywać również możliwości aranżacji oferowanych produktów.

Inwestuj w jakość

Wybierając meble, nie musimy wybierać między tymi, które są piękne, a tymi, które są praktyczne. Decydując się na produkty od doświadczonych i sprawdzonych producentów, możemy być pewni jakości oraz trwałości naszego wystroju. Często zdecydowanie lepszą inwestycją jest kupienie droższego mebla na zamówienie wyprodukowanego z solidnych materiałów, na przykład z litego drewna dębowego, niż takiego, który w niskiej cenie znajdziemy w sklepie. Jest tak z jednego istotnego powodu – trwałe i starannie wykonane meble są inwestycją na długi czas. Dzięki temu unikniemy konieczności wydawania kolejnych pieniędzy po kilku latach.

Praktyczny wystrój pomieszczenia to taki, który spełnia swoje zadanie. A jego podstawowym zadaniem jest sprawienie, że jako jego użytkownicy dobrze czujemy się spędzając tam czas. Nie powinniśmy więc skupiać się tylko i wyłącznie na popularnych trendach, ważniejsze powinno być dla nas to, co jest nam potrzebne i co nam się podoba.