Fot. Gardena

Pielęgnowany ogród cieszy oko każdego ogrodnika. Zdrowo rozwijające się rośliny napawają dumą, a soczyście zielony trawnik wzbudza zazdrość sąsiadów. Jednak niekiedy ciężko utrzymać rośliny w zdrowiu, nie opryskując ich środkami ochronnymi. Przed podjęciem prac opryskowych należy wszystko odpowiednio zaplanować. Gardena radzi, jak przeprowadzić prace opryskowe bezpiecznie dla roślin i użytkowników ogrodu.

Bezpieczne prace opryskowe

Opryskiwacz ciśnieniowy na wózku Gerdena pozwala na łatwy transport 5 l preparatu bez obciążania kręgosłupa. Fot. Gardena

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin w ogrodzie i mieszkaniu musimy pamiętać o dwóch sprawach – bezpieczeństwie domowników, w tym również zwierząt domowych oraz bezpieczeństwie samych roślin. Jeżeli przeprowadzimy opryski w trakcie silnego wiatru, możemy przez przypadek przenieść środek na rośliny lub zwierzęta, którym dany preparat może zaszkodzić. W efekcie wyrządzimy więcej szkody niż pożytku.

Kiedy najlepiej dokonać oprysku roślin?

Wybór odpowiedniego czasu na przeprowadzenie oprysku roślin to podstawowy punkt naszego planu. Ważne są również warunki atmosferyczne panujące w trakcie tej pracy. Wszystkie warunki, które powinny zostać spełnione w trakcie zabiegów opryskowych są z reguły określone na etykiecie preparatu. Warto więc dokładnie przeczytać opis przed przystąpieniem do pracy. Wysoka temperatura w ogrodzie może spowodować szybkie ulatnianie się substancji aktywnych ze środka, co przełoży się na mniejszą skuteczność oprysków. Warto zatem przed opryskaniem roślin – zwłaszcza latem – spojrzeć na termometr ogrodowy. Podobnie nie należy wykonywać oprysku po opadach deszczu lub w momencie, w którym rośliny pokryte są rosą. Jeżeli deszcz spadł po opryskiwaniu roślin i spłukał preparat z liści, zabieg należy przeprowadzić ponownie – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena.

Pora dnia, w której planujemy przeprowadzić oprysk roślin również jest bardzo istotna. Najlepszy czas na tego typu prace to poranek i wieczór. Wówczas wiatr zwykle wieje delikatnie, temperatura jest najniższa, wilgotność wysoka, a brak bezpośredniego oddziaływania promieni UV sprzyja preparatom, które są na nie mało odporne. W efekcie tworzy to idealne warunki do opryskiwania roślin. Środek ochronny pozostaje na roślinie i zostaje wchłonięty w całości.

Bezpieczne prace opryskowe

Opryskiwacz ciśnieniowy Gardena Comfort o pojemności 3 l jest idealnie dostosowany do rozpylania środków ochrony roślin i nawozów oraz do delikatnego nawadniania np. sadzonek.

Jaki preparat wybrać?

Warto inwestować w preparaty organiczne. Należy pamiętać, że środki z olejkami mineralnymi zabijają insekty, a z dodatkiem siarki i miedzi – wyniszczają grzyby. Jeżeli planujemy opryski z zastosowaniem obu preparatów należy wykonać je z co najmniej jednomiesięcznym odstępem. Dobór i częstotliwość oprysków są uzależnione od problemów z jakimi zmagają się rośliny. Pierwsze opryski z użyciem środków bez olejków mineralnych należy przeprowadzić już zimą. Kolejny oprysk należy przeprowadzić zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki. W trakcie kwitnienia rośliny nie należy przeprowadzać oprysków z uwagi na pracę pszczół, którym opryski mogą zaszkodzić.

Opryskiwacz ręczny Gardena Comfort o pojemności 1 l jest łatwy i wygodny w użyciu. Nadaje się doskonale do pielęgnacji  mniejszych powierzchni w domu i w ogrodzie. Fot. Gardena

Opryskiwacz ręczny Gardena Comfort o pojemności 1 l jest łatwy i wygodny w użyciu. Nadaje się doskonale do pielęgnacji mniejszych powierzchni w domu i w ogrodzie. Fot. Gardena

Komfortowe opryskiwacze

Narzędzia, którymi będziemy przeprowadzać opryskiwanie są równie ważne jak wybór odpowiednich preparatów. Wybór bezpiecznego opryskiwacza, który przyda się w domu i ogrodzie to priorytet. Miłośnikom ogrodów przypadnie do gustu ręczny opryskiwacz Gardena Comfort. Dzięki niemu w prosty sposób zwiększymy wilgotność w pomieszczeniu, co wpłynie korzystnie na rozwój roślin. Biorąc pod uwagę, że niemal 98% wody wyparowuje przez powierzchnię liści, ich opryskiwanie jest bardzo istotne. Opryskiwacz ciśnieniowy Gardena na wózku pozwala na łatwy transport 5-litrowego opryskiwacza. Dzięki niemu bardzo łatwo dotrzemy z preparatem do każdej rośliny w ogrodzie. Wymagającym ogrodnikom można polecić opryskiwacz plecakowy Gardena Comfort, który sprawdzi się w dużych ogrodach. Pozwala na wygodne opryskiwanie krzewów owocowych oraz winorośli. Został wyposażony w teleskopową lancę zraszającą z regulowaną metalową dyszą, która zapewnia duży promień zraszania.

Bezpieczne prace opryskowe

Opryskiwacz plecakowy idealnie nadaje się do pielęgnacji roślin w dużych ogrodach przydomowych, drzew owocowych i winorośli. Fot. Gardena

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów marki Gardena.