Pomalowanie niemal dowolnego pokoju na biało może sprawić, że będzie on wydawać się otwarty, niezwykle czysty, przestronny lub przytulny. Z pomocą tej barwy i kilku przemyślanych dodatków można stworzyć naprawdę modną, dobrze prezentującą się przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że niewielkie różnice między odcieniami lub wykończeniem białych farb dadzą zupełnie inny efekt w Twojej aranżacji. Sprawdź o czym warto pamiętać przed wykorzystaniem tego koloru podczas malowania ścian.

Tylko kilka białych farb jest w rzeczywistości idealnie białych

Wiele osób uważa, że wszystkie białe emalie są prawie takie same i są pozbawione ciekawej kolorystyki. To nieprawda. Białe farby do malowania ścian mogą mieć żółte, szare, niebieskie, czerwone, a nawet zielone odcienie. Jak więc wybrać idealny ton tej barwy? Warto podczas poszukiwania koloru wykorzystać białą kartkę. Naniesiona na nią farba ujawni swój prawdziwy odcień. Nagle zauważysz wiele różnic i złożoności tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się być zwykłą bielą.

Ponadto większość białych farb można podzielić na trzy kategorie: ciepłe (niezbyt jasne), chłodne (dodające optycznej przestronności pomieszczeniu) i „galeryjne” (które są najczystszymi białymi farbami, często używanymi właśnie w galeriach sztuki, aby eksponować poszczególne obrazy). Jeśli chcesz maksymalnie rozświetlić wnętrze mieszkania, użyj bardzo jasnych, chłodnych odcieni, natomiast gdy zależy Ci na przytulnym klimacie, lepszym wyborem będą ciepłe tony.

Ta sama biała farba będzie wyglądać inaczej w różnych miejscach

Czy wiesz, że odcień Twoich oczu delikatnie zmienia się w zależności od tego, co masz na sobie? Ta sama zasada wiąże się z białymi farbami. Kolor ten na ścianie będzie wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, w którym miejscu na świecie mieszkasz, jakie światło dostaje się do Twojego pokoju (strona południowa wygląda zupełnie inaczej niż np. zachodnia), nawet od tego, co jeszcze znajduje się w pokoju: czerwona kanapa da zupełnie inny efekt od jasnozielonej itd. Warto próbkę farby do malowania ścian sprawdzić w danym wnętrzu o różnych porach dnia i w kilku różnych miejscach.

Odpowiednie wykończenie i rodzaj farby pomogą w usunięciu zabrudzeń

W miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. korytarzach, wykorzystaj białe farby do malowania ścian, z których łatwo usunąć zabrudzenia, takie jak otarcia czy ślady dziecięcych dłoni. Idealnie, jeśli farba będzie z wykończeniem typu połysk lub półpołysk – ułatwi to wyczyszczenie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także pozostawienie przy tym powłoki w doskonałym stanie.