Artykuł sponsorowany
Tegoroczny sezon grzewczy jest nieco inny niż poprzednie. Powszechne problemy ze zdobyciem węgla na opal, drakońskie ceny gazu i wciąż wzrastające ceny prądu sprawiają, że wiele osób z lękiem sprawdza prognozy pogody. Nadejście niskich temperatur będzie przecież oznaczać konieczność ogrzewania domów i mieszkań. Na szczęście jest pewna alternatywa, która świetnie sprawdzi się w tych ciężkich dla nas wszystkich czasach. Mowa o biokominkach. Czym są biokominki, jak działają i czy warto z nich korzystać? Czym różnią się od tradycyjnych kominków i czy są bezpieczne? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Czym są biokominki?
Mówiąc najprościej, biokominek jest pewnego rodzaju pojemnikiem o dużej szczelności, który stworzony jest ze stali i otoczony niepalnym materiałem. Wewnątrz pojemnika znajduje się specjalny materiał chłonny, który jest nasączony bioetanolem. Jest to ciecz łatwopalna. Do korzystania z biokominka nie potrzebujemy instalacji kominowej, gdyż bioetanol wydziela rozkłądające się całkowicie opary. Po jego spaleniu nie pozostaje ani sadza ani popiół, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania.
Biokominki wiszące czy biokominki wolnostojące?
Klienci mogą wybierać biokominki wiszące bądź wolnostojące, dające nieco inne walory dekoracyjne. Jeszcze inny efekt dają biokominki narożne do zabudowy. Doskonale sprawdzają się w każdym mieszkaniu, jak w każdej innej przestrzeni. Nowoczesny wygląd biokominków sprawia, że stanowią one bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, płonąc żywym ogniem i do złudzenia przypominając tradycyjny kominek na drewno. Ciekawostką może być także fakt, że biopaliwa występują także w wersjach zapachowych, co daje kolejny ciekawy efekt i pozwala stworzyć we wnętrzu wyjątkową atmosferę.
Biokominek jako alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych
Tradycyjny kominek wymaga zastosowania pełnej instalacji kominowej, nie jest więc możliwy do zastosowania w każdym wnętrzu. Tradycyjne kominki nie są również rozwiązaniem ekologicznym, w odróżnieniu do biokominka. Jego paliwem jest bioetanol, a w procesie spalania nie powstają praktycznie żadne produkty uboczne. Eko kominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków. Choć ich pierwotna funkcja to przede wszystkim ciekawy efekt dekoracyjny, proces spalania biopaliwa wydziela także ciepło, co może być przydatne podczas tegorocznego sezonu grzewczego. Użytkowanie biokominka według zalecenia producenta jest w pełni bezpieczne i o wiele bezpieczniejsze niż korzystanie z kominka tradycyjnego na drewno.