Jednym z najpoważniejszych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie inwestorzy indywidualni planujący budowę własnego domu, jest to dotyczące stanu, do jakiego firma budowlana ma doprowadzić inwestycję. Wielu z nich, licząc na oszczędności, decyduje się powierzyć firmie budowę do stanu deweloperskiego, a prace wykończeniowe zostawia na później. Tymczasem analizy pokazują zupełnie co innego – to właśnie budowa domu pod klucz często bywa dla inwestorów korzystniejsza finansowo, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Budowa domu to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, nic więc dziwnego, że towarzyszy jej mnóstwo pytań i wątpliwości. Spore grono osób zastanawia się na przykład, czy powierzyć firmie wykonawczej budowę do stanu deweloperskiego czy też jednak do stanu pod klucz. Bez wątpienia argumentów przemawiających za tym drugim rozwiązaniem jest sporo.
Budowa domu pod klucz – co to znaczy?
Budowa domu to proces składający się z wielu elementów – trzeba m.in. kupić działkę, wybrać lub zamówić projekt domu, załatwić wszystkie niezbędne formalności i pozwolenia. Później zostaje doprowadzenie przyłączy, wytyczenie geodezyjne budynku i… można zacząć kopać. Budowę domu dzieli się zasadniczo na trzy etapy. Pierwszy z nich to doprowadzenie inwestycji do stanu surowego, czyli m.in. postawienie ścian nośnych, stropu nad parterem i ścian piętra, a także założenie dachu, wstawienie drzwi zewnętrznych i okien (stan surowy otwarty). Stan deweloperski, dość często wybierany przez inwestorów, obejmuje m.in. wykonanie elewacji, instalacji hydraulicznej i elektrycznej, położenie posadzek oraz płyt kartonowo-gipsowych. Z kolei budowa domu pod klucz to inwestycja, po zakończeniu której wystarczy do domu wnieść meble i można w nim mieszkać.
Oczywiście w umowie z firmą budowlaną znaleźć się mogę także kolejne elementy.
– Jeśli klient ma takie życzenie, wykonujemy również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół domu. Chodzi np. o budowę ogrodzenia, wykonanie podjazdów, zagospodarowanie ogrodu, budowę budynków gospodarczych, altany ogrodowej, a nawet nasadzenia roślin
mówi Robert Skulimowski, prezes firmy New House, która od 25 lat specjalizuje się w budowie domów pod klucz w całej Polsce.
Koszt budowy domu pod klucz – czy naprawdę jest drożej?
Inwestorzy indywidualni w wielu przypadkach sądzą, że budowa domu w stanie deweloperskim będzie dla nich bardziej opłacalna niż budowa domu pod klucz. Rzeczywistość jednak bywa zupełnie inna. Dom w stanie deweloperskim i tak trzeba przecież wykończyć, a odkładanie tego w czasie nie jest dobre dla rodziny zarówno ze względów mieszkaniowych, jak i finansowych. Należy pamiętać, że doprowadzenie domu do stanu, w którym można normalnie go użytkować, wymaga pracy wielu ekip – hydraulików, elektryków, murarzy, tynkarzy, stolarzy itp. – i to w określonej kolejności. Biorąc pod uwagę niedobory tego typu specjalistów na polskim rynku pracy, wręcz niemożliwe wydaje się takie zaplanowanie przez inwestora robót, by następna ekipa wchodziła na plac budowy od razu po zakończeniu pracy przez poprzednią. Dodatkowo, trzeba liczyć się ze sporymi różnicami w kosztach wynajęcia poszczególnych brygad, a także w cenach materiałów oraz wysokości podatku VAT, z czego niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę. – Działamy na rynku od 25 lat i możemy uzyskać w hurtowniach bardzo wysokie rabaty na właściwie wszystkie materiały budowlane oraz wykończeniowe. Już ten czynnik może w dużym stopniu zniwelować marżę. Nie można też zapominać, że firmę New House, jako firmę budowlaną, obowiązuje stawka podatku VAT wynosząca 8%. Inwestor indywidualny przy każdym zakupie potrzebnym do budowy tzw. systemem gospodarczym, płaci 23% VAT-u. Różnica jest więc znacząca – dodaje Robert Skulimowski.
Ogólnie rzecz biorąc, koszty budowy domu pod klucz, w zależności od zastosowanych technologii, materiałów, ale także regionu Polski, to od około 2600 do 3200 zł za metr kwadratowy. W szacowaniu kosztów pomocny może okazać się kalkulator budowy domu. Należy jedynie wybrać pola w ankiecie, uzupełnić formularz kontaktowy, a na podany adres e-mail trafi szacowany koszt budowy domu.
Budowa domu pod klucz – wygoda i oszczędność czasu
Budowa domu pod klucz ma również wiele innych zalet. Przede wszystkim pozwala ona na oszczędność czasu – wszystkie ekipy wchodzą na plac budowy w ściśle określonej kolejności, tak by prace postępowały szybko i sprawnie. W przypadku samodzielnego szukania brygad przez inwestora w praktyce nie jest to możliwe. Dodatkowo, niewiele osób w pierwszej chwili zdaje sobie sprawę, że budowa domu to nie tylko typowe prace budowlane, ale również np. zakup materiałów, ich zamawianie oraz odbieranie czy cały proces logistyczny. Dla inwestorów niezwiązanych z branżą to masa kolejnych obowiązków, którym bardzo często nie potrafią sprostać. Dlatego budowa domu pod klucz z pewnością jest rozwiązaniem dla osób, które nie mogą albo po prostu nie chcą zająć się całkowitym nadzorem nad budową. – W naszym przypadku przejście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz to około trzech miesięcy, a całą inwestycję zamykamy w około dziewięć miesięcy, o ile oczywiście nie przeszkadza nam pogoda – dodaje Robert Skulimowski, prezes New House.
Jak więc widać, budowa domu pod klucz jest w wielu przypadkach rozwiązaniem bardzo dobrym, a przynajmniej wartym rozważenia, zarówno ze względu na koszty, jak i wygodę.