Nowoczesne, bardzo wydajne kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe, gazowe, czy olejowe, do prawidłowego funkcjonowania wymagają wylotów kominowych, o odpowiednio dużych średnicach. Co zrobić w przypadku, gdy przekrój komina jest zbyt mały? Pomocne może się okazać frezowanie komina. Na co zwrócić uwagę?
Na czym to polega?
Frezowanie komina polega na powiększeniu jego średnicy poprzez stopniowe „rozwiercanie” części materiału komina od środka. Prace wykonuje się za pomocą wierteł o odpowiednio dużej średnicy, które – w zależności od stosowanej technologii – są stopniowo opuszczane w dół lub podnoszone w górę. Działania wymagają dużej precyzji, najważniejsze jest scentrowanie osi wiertła ze środkiem przewodu kominowego.
Nowoczesne technologie stosowane do rozwiercania kominów
Najczęściej stosowaną technologią jest metoda diamentowa od dołu. Zapewnia ona otrzymanie idealnego, cylindrycznego otworu. Gwarantuje nienaruszalność struktury konstrukcji komina, ponieważ nie generuje uderzeń, ani wibracji. Frezowanie komina przy użyciu tej technologii zapewnia stuprocentową gwarancję skuteczności.
Korzyści wynikające z frezowania komina
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że frezowanie kominów wykonuje się w celu usunięcia sadzy i smoły przylepionej do kanału kominowego, której nie da się zlikwidować za pomocą tradycyjnych metod. Dzięki temu znacznie poprawia się ciąg. Poza tym, poprzez frezowanie komina można poszerzyć jego średnicę tak, aby umożliwić montaż nowego wkładu ceramicznego lub stalowego o większym przekroju, bez konieczności rozbiórki całego komina.
Gdzie wykonać usługę?
Najlepiej jest skorzystać z ofert firm, które mają duże doświadczenie, na rynku funkcjonują od jakiegoś czasu i cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Jedną z nich jest Komeno. Dzięki zatrudnianiu wykwalifikowanych specjalistów, a także stosowaniu wysokiej jakości sprzętu i materiałów przedsiębiorstwo oferuje usługi montażu systemów kominowych i wentylacyjnych na najwyższym poziomie oraz objęte pięcioletnią gwarancją frezowanie kominów.
W starszych domkach jednorodzinnych przewody kominowe mają najczęściej małe przekroje, co dotąd uniemożliwiało modernizację systemu grzewczego. Istniały jedynie dwa rozwiązania: wyburzenie starego komina i zamontowanie w jego miejsce nowego lub montaż na zewnątrz budynku. Dzięki frezowaniu komina można unowocześnić system grzewczy, unikając kłopotliwego demontażu starego komina i znacznie obniżyć koszty całej operacji.