Artykuł sponsorowany

Niemal wszystkie zamierzenia budowlane wymagają zaangażowania w prace wyspecjalizowanego geodety, który przeprowadzi geodezyjną obsługę inwestycji. Jego wsparcie niezbędne jest praktycznie na każdym etapie budowy dlatego, zanim przystąpimy do realizacji przedsięwzięcia, warto pogłębić wiedzę na temat tego, czym jest geodezyjna obsługa inwestycji oraz co obejmuje.

Czym jest geodezyjna obsługa inwestycji?

Geodezyjna obsługa inwestycji to nic innego jak każda czynność geodezyjna wykonywana podczas realizacji inwestycji. Dotyczy ona zarówno budownictwa indywidualnego, jak i większych przedsięwzięć –  budownictwo przemysłowe, budowa dróg, mostów, wiaduktów, osiedli itp. Co więcej, wymagana jest również w przypadku rozbudowy, przebudowy, rozbiórki bądź wykonywania uzbrojenia podziemnego.

Geodezyjna obsługa inwestycji jest kluczowym elementem każdego przedsięwzięcia, gdyż bez niej prawidłowe wzniesienie obiektu budowlanego nie byłoby możliwe. Realizacja niezbędnych pomiarów gwarantuje nie tylko prawidłowe wykonanie obiektu, ale również zapewnia bezpieczeństwo na placu budowy. Pozwala ona na przestrzenne usytuowanie projektu w terenie względem granic działki oraz innych obiektów zarówno tych istniejących, jak i tych dopiero planowanych.

Zakres prac geodezyjnych na terenie inwestycji obejmuje:

  • Założenie i pomiar osnowy realizacyjnej,
  • Wyznaczenie granic terenu,
  • Wytyczenie głównych osi obiektu,
  • Założenie roboczych znaków wysokościowych,
  • Sporządzenie powykonawczej dokumentacji geodezyjno-kartograficznej,
  • Badanie przemieszczeń i odkształceń obiektu.

Co obejmuje obsługa geodezyjna inwestycji?

Etap 1 – Wytyczenie obiektu na terenie budowy

Wsparcie uprawnionego geodety jest niezbędne jeszcze zanim rozpoczniemy prace budowlane. Już na samym początku wykonuje on dla nas wszystkie niezbędne prace przygotowawcze. W pierwszej kolejności sporządza mapę do celów projektowych, która bazuje na kopii mapy zasadniczej. Zawiera ona  informacje o obiektach znajdujących się na działce i w jej obrębie.  Mapa ta jest wykorzystywana przy wykonywaniu adaptacji wybranego przez nas projektu.

Podczas kolejnej wizyty geodeta wykonuje wytyczenie obiektu na terenie budowy. Celem tego etapu jest odpowiednie usytuowanie projektu w przestrzeni. Podczas wykonywania prac bierze on pod uwagę granice nieruchomości, plan zagospodarowania działki oraz usytuowanie obiektu zgodnie z projektem.

Realizacja tego etapu polega na ustaleniu punktów przecięcia osi konstrukcyjnych budynku oraz jego narożników, co pozwala zaznaczyć wykopy pod fundament.

Etap 2 – Kontrola prac wykonywanych na budowie

Kolejnym zadaniem geodety jest stały nadzór nad wykonywanymi pracami budowlanymi. Specjalista sprawdza, czy projekt jest realizowany zgodnie z założeniami. Wszystkie wykonane przez niego czynności powinny zostać zapisane w dzienniku budowy wraz ze stosowną datą.

Etap 3 – Inwentaryzacja powykonawcza

Zwana inaczej odbiorem inwestycji. W końcowym etapie geodeta przygotowuje dokumentację odbiorową oraz ponownie wykonuje pomiary. Następnie na mapę zasadniczą nanosi zarówno powstały obiekt, jak i wszelkie przyłącza.  Etap ten jest niezbędny, gdyż bez niego nie otrzymamy pozwolenia na użytkowanie budynku.

Dowiedz się Więcej