Artykuł sponsorowany

Wiosna to nie tylko czas wiosennych porządków. Każdy ogrodnik przed rozpoczęciem sezonu powinien zrobić przegląd narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Warto zamówić je odpowiednio wcześnie, żeby nie mieć obaw, że niezbędne prace w ogrodzie się opóźnią. Jaki sprzęt ogrodniczy dobrze jest kupić na wiosnę? – podpowiada portal plantet.pl.

Akcesoria niezbędne do sadzenia roślin

Wczesna wiosna to czas, kiedy sadzimy pierwsze rośliny w naszym ogrodzie. Żeby było to możliwe, potrzebujemy takich narzędzi jak między innymi szpadel. Narzędzie to jest niezbędne do sprawnego i szybkiego przekopania ogrodu (spulchniona gleba jest warunkiem koniecznym sadzenia niektórych roślin).

Do przesadzania roślin, a także nabierania niewielkich ilości ziemi potrzebna będzie nam specjalna łopatka. Przed zakupem warto się upewnić czy posiada ona wygodny uchwyt i jest wykonana z solidnych materiałów.

Nie wszystkie rośliny można od razu posadzić do gruntu (wiele z nich nie jest w stanie przetrwać wiosennych przymrozków). Jeżeli planujemy posadzić gatunki roślin wrażliwych na mróz, koniecznie zaopatrzmy się w doniczki do rozsad (w sklepach ogrodniczych takich jak plantet możemy nabyć wielorazowe doniczki z plastiku i doniczki jednorazowego użycia z torfu).

Nawet rośliny, które można sadzić bezpośrednio do gruntu są narażone na przymrozki. W celu ich zabezpieczenia dobrze jest wykorzystać agrowłókninę (jest ona dostępna w każdym, dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym).

Przydatnymi, a jednocześnie nie niezbędnymi akcesoriami są tabliczki do oznaczania roślin. Mogą się nam one przydać, jeżeli planujemy sadzenie dużej ilości roślin różnych gatunków.

Narzędzia do przycinania

Jedną z ważniejszych prac ogrodowych, którą należy wykonać wczesną wiosną jest przycinanie wybranych drzew i krzewów. Do tego celu będą nam potrzebne solidne nożyce ogrodowe (przy ich pomocy można uciąć kilka pędów jednocześnie), sektor. W sprzedaży dostępne są małe sekatory jednoręczne i duże sekatory dwuręczne – znajdziesz je tutaj: https://plantet.pl/narzedzia-tnace

Przycinanie roślin będzie znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze, gdy zrobimy to w rękawicach.

Narzędzia do spulchniania gleby i pielenia

Pielenie roślin byłoby bardzo trudne bez specjalnych narzędzi. Każdy ogrodnik wczesną wiosną powinien mieć przygotowane pazurki (w zależności od potrzeb możemy wybrać pazurki o krótkim lub długim trzonku). Pazurki z krótkim trzonkiem wymagają od nas pracy w pozycji schylonej, na przykład na klęczkach. Żeby pielenie w takiej pozycji było łatwiejsze, warto jest zaopatrzyć się w ochraniacze na kolanach.

Do pielenia i przekopywania gleby w pozycji stojącej dobrze sprawdzi się motyka. W sklepach ogrodniczych możemy kupić motyki z trzonkami o różnej długości i wadze.

Zakupy w sklepie ogrodniczym na wiosnę – inne propozycje

Jeżeli jesteśmy miłośnikami przyrody i chcemy, żeby nasz ogród odwiedzały różne gatunki ptaków i owadów, możemy zaopatrzyć się w specjalne budki lęgowe, karmniki i hotele dla owadów (obecnie w sprzedaży dostępne są hotele, budki i karmniki o różnej wielkości i kształtach, w tym również takie, które wykonane są z solidnych materiałów).

Wiosną w sklepach ogrodniczych kupujemy sadzonki roślin, nasiona (koniecznie sprawdźmy czy opakowanie nasion nie jest uszkodzone i czy posiada aktualny termin przydatności), a także nawozy.

Wiosną dobrze jest pomyśleć o zakupie mebli ogrodowych lub zadbaniu o meble, z których korzystaliśmy w poprzednich sezonach. Jeżeli chcemy, żeby nasz ogród prezentował się atrakcyjnie, warto jest zainwestować w oświetlenie, a także pergole, przy których posadzimy rośliny pnące.