Czajnik elektryczny zyskał ogromną popularność, dzięki możliwości szybkiego zagotowania wody oraz łatwości obsługi. Urządzenie wystarczy podłączyć do prądu, nalać odpowiednią ilość wody i włączyć odpowiednim przyciskiem. Woda zagotuje się znacznie szybciej niż w klasycznym czajniku na kuchenkę.
Współczesna oferta czajników bezprzewodowych jest bardzo rozbudowana. Do wyboru mamy nie tylko różne pojemności, wzory i kolory, ale również materiały wykonania. Dostępne są czajniki ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, ceramiki, a nawet szkła… Poznaj plusy i minusy każdego rozwiązania i wybierz czajnik dostosowany do swoich potrzeb!
Który materiał najlepszy?
Bogata oferta czajników elektrycznych to możliwość wyboru pomiędzy różnymi kolorami, pojemnościami, wielkościami, mocami, a także materiałami wykonania. Który czajnik będzie najlepszy? Stalowy, plastikowy, ceramiczny, a może szklany czajnik elektryczny? Na zadane pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każdy materiał ma swoje zalety, ale i wady. Przy wyborze powinniśmy kierować się zarówno kwestiami praktycznymi, ale i estetycznymi. Współczesne czajniki mogą stać się bowiem świetnymi elementami dekoracyjnymi każdej kuchni.
Materiały, z których wykonane są czajniki elektryczne:
- stal nierdzewna
- tworzywo sztuczne (plastik lub silikon)
- szkło
- ceramika
Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej
Szukasz solidnego czajnika, takiego odpornego na różne uszkodzenia mechaniczne? Wybierz trwały czajnik ze stali nierdzewnej. Model dobrej marki z pewnością posłuży nam wiele lat. Czajniki elektryczne wykonane ze stali posiadają wygodnie wyprofilowany uchwyt, dzięki któremu komfortowo podniesiemy urządzenie, by zalać gorącą wodą kubki z herbatą lub kawą.
Zalety:
- odporne na uszkodzenia mechaniczne
- odporne na wysokie temperatury i wielokrotne nagrzewanie
- nie rdzewieją
- nie odkształcają się pod wpływem temperatury
- nie tracą swojej barwy z biegiem czasu
Wady:
- cięższe niż czajniki plastikowe
- na niektórych widać odciski palców i zacieki wody
Czajniki z tworzyw sztucznych
Czajniki wykonane z tworzyw sztucznych mogą być wyprodukowane z plastiku lub z silikonu. Te drugie mają najczęściej silikonowy dzbanek i plastikowy uchwyt wraz z wieczkiem i podstawą. Są dodatkowo składane, dlatego sprawdzą się jako wyposażenie turystyczne pod namiotem czy na innym wyjeździe. Z kolei czajniki elektryczne plastikowe to naprawdę szeroka gama pojemności, kolorów i wzorów. Znajdziemy zwykłe, proste czajniki, ale i modele bardziej dekoracyjne. Klasyczne i nowoczesne. Zazwyczaj białe, kremowe lub czarne, rzadziej pastelowe.
Zalety:
- dość trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne
- odporne na wysokie temperatury
- stosunkowo lekkie, a tym samym wygodne w użytkowaniu
- często wyposażone w zewnętrzną miarkę litrażową
- niewygórowane ceny
- idealne w podróży i na wyjeździe
Wady:
- białe modele mogą z czasem żółknąć
- kolorowe modele mogą z czasem blaknąć
- nie są tak odporne na wysokie temperatury jak czajniki stalowe
Czajniki elektryczne szklane
Żaroodporne, wzmocnione szkło w połączeniu ze stalą nierdzewną lub tworzywem sztucznym, to propozycja dla zwolenników nowoczesnych, designerskich rozwiązań. Czajnik jest przezroczysty, dlatego widać w nim gotującą wodę. Dzbanek jest dodatkowo podświetlany, zatem efekt wizualny jest naprawdę bardzo ciekawy. Należy jednak pamiętać, że taki przezroczysty czajnik częściej trzeba będzie odkamieniać niż ten stalowy czy plastikowy.
Zalety:
- wykonane z żaroodpornego, hartowanego szkła
- odporne na wysokie temperatury
- nie odkształcają się
- przezroczyste – widać w nich gotującą się wodę
- nie zmieniają smaku wody i przygotowywanych napojów
- podświetlany dzbanek – świetny efekt wizualny
- pasują do nowoczesnych kuchni
Wady:
- mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż czajniki ze stali i plastiku
- cięższe niż czajniki plastikowe
- osad z kamienia jest bardziej widoczny, dlatego trzeba je częściej odkamieniać
Czajniki bezprzewodowe ceramiczne
Od dłuższego już czasu na rynku znajdziemy również czajniki elektryczne wykonane z ceramiki. To bardzo eleganckie urządzenia, które wyglądają jak klasyczne porcelanowe imbryki do parzenia kawy i herbaty. Swoim stylowym wyglądem udekorują każdą kuchnię. Wykonane są z grubej ceramiki są odporne na wysokie temperatury i nie odkształcają się pod wpływem gorącej wody. Są jednak dość ciężkie oraz najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne spośród innych dostępnych na rynku modeli.
Zalety:
- wykonane z grubej ceramiki
- elegancki wygląd – przypominają klasyczne imbryki
- odporne na wysokie temperatury i wielokrotne nagrzewanie
- nie odkształcają się
- nie zmieniają smaku wody i przygotowywanych napojów
- dostępne w zestawach z filiżankami, kubkami
- dostępne są modele z pięknymi wzorami lub ciekawą fakturą
Wady:
- możliwość stłuczenia, pęknięcia, obicia czajnika
- stosunkowo ciężkie
Inne parametry czajników
Oprócz materiałów, z których wykonane zostały czajniki, warto zwrócić uwagę także na inne cechy, które będą istotne przy wyborze urządzenia, takiej jak dodatkowe funkcje, pojemność oraz moc.
- Dodatkowo funkcje w czajnikach bezprzewodowych – sprawią, że ich użytkowanie będzie wygodne i przyjemne. Niemalże każdy czajnik elektryczny wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączania, która sprawia, że po zagotowaniu wody, urządzenie automatycznie przestaje pracować. Nie ma zatem obaw o wygotowanie się wody i przypalenie czajnika. Częstym dodatkiem jest także termostat, który kontroluje temperaturę grzałki i jeśli nie ma wody w urządzeniu, to urządzenie również samo się wyłączy. Regulacja temperatury lub termometr umieszczony na zewnętrznej obudowie pozwalają zagrzać wodę do pożądanej temperatury, co przyda się przy parzeniu różnych gatunków herbat, które wymagają inne temperatury parzenia niż 100°C. W czajnikach szklanych, czasem również w stalowych z widoczną miarką litrażową, dzbanki są pięknie podświetlane na kolor niebieski lub czerwony.
- Pojemność czajnika – oferowane na rynku czajniki posiadają bardzo różne pojemności, dzięki czemu wybierzemy takie urządzenie, które w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Dostępne są produkty od 0,5 litra, w których zagotujemy wodę na jedną szklankę lub dwie filiżanki kawy, aż po duże urządzenia do 2,5 litra. Czajniki tej wielkości przydadzą się w dużych biurach, kuchniach firmowych lub w domach rodzin wieloosobowych. Jednocześnie zagotujemy w nich wodę na kilka kubków.
- Moc czajnika – podawana w watach. Im większa moc, tym silniejsze urządzenie i szybciej zagotuje wodę. Czajniki o mocy poniżej 1000 W gotować będą wodę dłużej niż te o mocy 1500-2000 W. Czajniki o mocy 2500 W pozwolą na naprawdę szybkie zagotowanie nawet sporej ilości wody. Trzeba jednak pamiętać, że moc czajnik dostosowana jest także do jego pojemności. Małe czajniki wcale nie potrzebują wielkiej mocy, ale te większe pojemnościowo powinny już oscylować wokół 2000 W.
Szeroką ofertę czajników elektrycznych wykonanych z różnych materiałów znajdziesz w sklepie Garneczki.pl: https://www.garneczki.pl/produkty/czajniki-elektryczne,287