Artykuł sponsorowany
Fundament, na którym zbudowany jest dom, ma znaczący wpływ na jego integralność strukturalną. Płyta fundamentowa jest wykonana z betonu i umieszczana na podbudowie z kruszywa w celu zapewnienia odwodnienia. Można także umieścić w niej ogrzewanie (płyta fundamentowa grzewcza), efektywnie wykorzystując masy betonu wykazujące zdolność do akumulacji ciepła.
Jeśli zastanawiasz się nad budową lub kupnem domu na płycie betonowej, istnieje szereg zalet tej technologii, które powinny upewnić cię w przekonaniu, że technologia ta jest w większości przypadków lepszym wyborem niż tradycyjne ławy fundamentowe.
Oto cztery podstawowe zalety płyty fundamentowej:
1. Mniej czasu na wyschnięcie
Schnięcie płyty fundamentowej zajmuje mniej czasu, co oznacza mniej przestojów w budowie, która może być kontynuowana bez opóźnień. Nie trzeba czekać, aż beton stwardnieje i wyschnie, jak w przypadku tradycyjnych fundamentów.
2. Mniejsze ryzyko uszkodzenia w wyniku zalania
Fundamenty płytowe minimalizują ryzyko uszkodzeń spowodowanych zalaniem. Z tego względu są najlepszym wyborem dla terenu budowy o wysokim poziomie wód gruntowych.
3. Oszczędności kosztów
Zastosowanie płyty fundamentowej jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla działek o trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Doskonałym rozwiązaniem pod kątem oszczędności jest również płyta fundamentowa grzewcza. Dzięki niej w skali kilku lat można zaoszczędzić naprawdę sporo na ogrzewaniu. Technologia gwarantuje dobrą izolacyjność i komfort cieplny przy niższych kosztach eksploatacji.
4. Łatwiejsze wykonanie fundamentu
Płyta fundamentowa ma prostszą konstrukcję niż tradycyjne fundamenty ławowe, wykonuje się ją bezproblemowo i szybko. Technologia wymaga mniej prac ziemnych. Wyeliminowana jest konieczność wykonywania deskowania. Cała budowa trwa krócej i ograniczona zostaje ilość kroków do wykonania. Dodatkowo na jej przyspieszenie wpływa również omówiona wyżej eliminacja przerw technologicznych potrzebnych na wyschniecie betonu.
Czy płyta fundamentowa ma jakieś wady?
Płyta fundamentowa najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie panuje cieplejszy klimat. Narażona na działanie niskich temperatur, może pękać, a jej naprawa generuje spore koszty. Ponadto do wykonania fundamentu potrzebny jest droższy beton z wytwórni zamiast zwykłego betonu przygotowanego na placu budowy. W niektórych przypadkach wadą może być również brak możliwości wykonania piwnic w domach parterowych po ukończeniu budowy.