Artykuł sponsorowany

Podlewanie trawnika wydaje się być bardzo prostą czynnością. Jak się jednak okazuje, często wykonywana jest niewłaściwie, co może prowadzić do przykrych konsekwencji. Aby prawidłowo nawodnić glebę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i robić to regularnie.

Właściwie podlewanie jest zabiegiem koniecznym, gdyż trawa ma bardzo duże potrzeby, jeżeli chodzi o wodę. Zabieg ten jednak można usprawnić tak, aby zredukować koszty i móc cieszyć się pięknym zielonym dywanem w ogrodzie. Jak więc prawidłowo podlewać trawnik?

Trawnik w ogrodzie ma oczywiście bardzo dużo zalet. Jest wizytówką każdego miejsca, pozwala na rekreację, aktywność fizyczną i jest prawdziwym rajem dla mniejszych dzieci. Aby utrzymać go w nieskazitelnym stanie, trzeba należycie o niego dbać. Dużą rolę pełni tu nawadnianie trawnika, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w rejonie niedostatku wody, co dotyczy wielu miejsc w Polsce. Niezwykle pomocne w tym celu mogą być akcesoria jak systemy nawadnianie trawnika w ofercie podlane.pl.

Fot. Gardena

Jak często i jak obficie podlewać trawnik?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że trawy zakorzeniają się ok. 10-15 cm pod powierzchnią gleby. Oznacza to, że nie występuje ona tuż pod powierzchnią gleby, tak więc musimy podlewać ją w ten sposób, aby woda dotarła do głębszych warstw.

Jeżeli podlewamy trawnik bardzo często, np. codziennie, mniejszą ilością wody, to robimy duży błąd. Woda wtedy bardzo szybko odparowuje i nie dociera na odpowiednią głębokość. Trawa zakorzenia się płycej, co ma wpływ na jej wytrzymałość i estetykę. Podatna jest na pleśnie i choroby grzybowe oraz rozwój mchu.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest podlewanie trawnika rzadziej, np. raz lub dwa razy w tygodniu ale bardzo obficie. Jeżeli chodzi o dokładniejsze dane, to dla efektywnego podlewania, warto zużyć 5-10 litrów wody na m2 powierzchni. Wyjątkiem są świeżo założone trawniki, które wymagają codziennego podlewania.

Kolejną sprawą, jeżeli chodzi o właściwie podlewanie trawy, to strumień wody. Istnieją przeciwskazania, aby robić to strumieniem nierozproszonym. Może grozić to znacznymi szkodami w wyglądzie trawy. Przydatne w tym celu są różnorakie końcówki do węży, które znajdziesz na: https://www.podlane.pl/.

Kiedy podlewać trawnik?

Nie bez znaczenia pozostaje również pora podlewania trawnika. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie robić tego w południe, gdy słońce świeci najmocniej, a woda niezwykle szybko odparowuje z gleby, nim wejdzie w jej głębsze struktury. Podlewanie o tej porze jest niezwykle nieefektywne.

Podlewanie trawnika wieczorem również nie jest korzystne, gdyż pozostaje ona wilgotna przez większą część nocy. Może to prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów i mchu.

Odpowiednią porą jest wczesny ranek. Niższa temperatura oraz małe parowanie będą czynnikami sprzyjającymi mniejsze straty wody. Słońce w późniejszym okresie spowoduje odparowanie nadmiaru wody, która nie wsiąkła do gleby.

Jak często podlewać trawnik?

Wspomnieliśmy już wcześniej o częstotliwości nawadniania trawnika, jednak rozwińmy nieco tą myśl. Podlewając trawę należy kierować się zasadą, że lepiej podlewać rzadziej, niż często, w mniejszej ilości.

Prawidłowe podlewanie trawnika powinno występować co 2-3 dni. Stosujemy wtedy ok. 5-10 litrów wody na m2. Wielu ogrodników amatorów nawet codziennie podlewa trawnik małą ilością wody, co jak już wcześniej wspomnieliśmy jest zabiegiem wysoce nieefektywnym.

Trawę zawsze podlewamy powoli, niedużym strumieniem, systematycznie sprawdzając stan nawilżenia ziemi. Pomocnym narzędziem diagnostycznym w przypadku chęci sprawdzenia wilgotności gleby jest zwykły, długi pręt, który wbije się na ok. 15 cm w ziemie. Jeżeli będzie on wilgotny, znaczy że woda dotarła w odpowiednie warstwy.

Młode i rozłożone trawniki, trzeba jednak nawadniać nawet 2x w ciągu dnia. Najlepiej robić to przed wschodem słońca i po jego zachodzie. Duża ilość wody pomoże we właściwym zakorzenieniu się. Dojrzały trawnik powinno podlewać się ok. 2 razy w tygodniu. Jeżeli temperatura przekracza 30 stopni zwiększamy częstotliwość do 3x w tygodniu, cały czas obserwując kolor trawy, szczególnie u nasady.

Technologie ułatwiające podlewanie trawnika

Nie ma co ukrywać, ręczne podlewanie trawnika wymaga od ogrodnika dużo dokładności i cierpliwości. Woda powinna być równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że trawa zawsze powinna być nawadniana strumieniem rozproszonym. W tym celu ważne jest wyposażenie w postaci odpowiedniej końcówki zraszającej. Zazwyczaj dostępna jest w dwóch opcjach – pistoletu oraz dyszy.

Trawnik można również nawadniać dedykowanymi rozwiązaniami. Chodzi o chociażby taki wariant, jak zraszacze do trawnika ze sklepu podlane.pl. Duży wybór modeli, umożliwia dopasowanie mechanizmu działania do obszaru nawadniania. Do wyboru mamy między innymi zraszacze wahadłowe, obrotowe czy rotacyjne.

Bardzo popularnym rozwianiem jest również montaż automatycznego systemu nawadniania, który pozwala na spore oszczędności wody w porównaniu z klasycznym podlewaniem. Dobrą informacją jest fakt, że można zamontować go samemu jeszcze przed założeniem trawnika, jednak zaleca się delegację tej czynności profesjonalnej firmie.