Łóżko z baldachimem to symbol luksusu. Nasza wyobraźnia natychmiast biegnie w stronę królewskiej sypialni albo egzotycznego hotelu na Bali czy na Malediwach.

Baldachim z muślinowej tkaniny, lekki jak motyle skrzydło, zazwyczaj biały – oto rajskie łoże na rajskiej wyspie. Funkcje baldachimu są w gruncie rzeczy bardzo prozaiczne: zagwarantować intymność, odizolować śpiących od wzroku ciekawskich, osłonić przed agresywnym słońcem albo sztucznym światłem, a także zadziałać niczym moskitiera. Jak zawsze jednak, proza utylitarności spotyka się z poetycką wyobraźnią projektanta mebli. A kiedy pożyteczne i piękne zaczynają się przenikać, powstają właśnie tak wyrafinowane w formie meble, jak łóżko z baldachimem.

Komfort termiczny

Tak, warto sprawić sobie nowoczesne łóżko z baldachimem. Nie tylko po to, żeby zrealizować swoje marzenia z dzieciństwa i poczuć się jak król czy królowa, ale także po to, żeby zapewnić sobie komfort odpoczynku, odrobinę spokoju oraz dostosować swoją sypialnię do coraz większych zmian klimatycznych. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia warta jest rozważenia.

Tak jak coraz częściej decydujemy się na montowanie w naszych domach klimatyzacji, tak
równie dobrym rozwiązaniem jest zakup łóżka z baldachimem. W obu przypadkach zagwarantujemy sobie komfort termiczny podczas upalnych letnich dni. Im cieplej za oknem, tym trudniej zasnąć. Bywa, że latem jest to prawdziwe wyzwanie – wysokie temperatury i hordy komarów skutecznie uniemożliwiają zapadnięcie w krzepiący sen. Baldachim chroni w obydwu wypadkach. Zdaje on także egzamin, kiedy mamy ochotę spać nago albo chcemy stworzyć dodatkową barierę przed wszędobylskimi dziećmi.

Duże łóżko kolonialne dla rodziców i małe dla dziewczynki

Łóżko, a właściwie łoże – częściej decydujemy się na większy model – z baldachimem to także wyjątkowe walory estetyczne. Charakterystyczna rama do baldachimu pozwala, kiedy nie pełni on swojej najważniejszej funkcji, czyli funkcji zasłony, atrakcyjnie zamotać go albo udrapować. Łóżko wygląda wtedy naprawdę efektownie i aż ma się ochotę zaaranżować sypialnię w stylu kolonialnym albo na wzór bajkowej sypialni księżniczki. W przypadku stylizacji kolonialnej możemy więc sięgnąć po detale z ciemnego drewna egzotycznego albo z rattanu czy wikliny.

Stylizacja bajkowa zda egzamin w pokoju dziewczynki. Tu można zdecydować się na baldachim w innych kolorach niż biały, a także wyposażyć łóżko o dodatkowe poduchy i koce, tworząc z niego wygodne gniazdko dla małej księżniczki i jej przyjaciółek. To będzie największa atrakcja dziecięcego pokoju!

Iście królewski wygląd

Jeśli mamy do wyboru zakup zwykłego łóżka oraz ewentualne późniejsze dokupienie baldachimu montowanego np. do sufitu, lepiej zdecydować się na tradycyjne łóżko z baldachimem mocowanym na nadbudowanej na nim ramie. Unikamy wtedy konieczności wiercenia dodatkowych dziur w ścianach, czy ustawiania łóżka tam, gdzie akurat da się takie dziury wywiercić.

Samodzielne łóżko z baldachimem jest stabilne i mobilne, wygodne i bardzo atrakcyjne wizualnie. Masywna rama z litego drewna gwarantuje iście królewski wygląd, a drewniane zagłówki sprawiają, że łóżko staje się maksymalnie wygodne także, kiedy mamy ochotę poczytać czy pooglądać ulubiony serial.

Jeśli udało nam się przekonać cię do zakupu łóżka z baldachimem, najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie takiego mebla na wymiar. Także w niewielkiej sypialni można stworzyć namiastkę królewskiego klimatu – precyzyjnie zaprojektowane nowoczesne łóżko z baldachimem stanie się najatrakcyjniejszym meblem, wokół którego zaaranżujemy wszystkie dodatki.

Myśląc o zakupie bądź zamówieniu na wymiar łóżka z baldachimem warto przyjrzeć się ofercie Manufaktury Mebli Kalamatan. To polska, rodzinna firma zajmująca się produkcją mebli z litego drewna, działająca na rynku od 2007 roku, która czerpie inspiracje ze stylu kolonialnego. Inspiracje te widać nie tylko w designie, ale także w używanych do produkcji mebli materiałach – lite drewno wykańczane jest wysokiej klasy lakierami, co gwarantuje trwałość a zarazem piękny i naturalny wygląd.