Dla zwiększenia bezpieczeństwa nieruchomości i domowników kluczowe jest ogrodzenie podsiadanej działki. Bez tego każdy z zewnątrz będzie mógł na nią wejść i nie będziemy w stanie tego w żaden sposób kontrolować. Brakiem ogrodzenia wręcz zachęcamy potencjalnych złodziejów do wejścia na swoją posesję i dokonania kradzieży. W przypadku dużej działki koszt założenia ogrodzenia wiąże się z niemałymi kosztami, ale można mocno zmniejszyć wydatki, inwestując w ogrodzenie panelowe. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, bardzo praktyczne a zarazem ogólnodostępne. Pora poznać zalety tego rodzaju płotu, aby przekonać się do słuszności jego zakupu.
Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie nie tylko zmniejsza ryzyko wejścia na posesję osób nieupoważnionych, ale też pełni funkcję dekoracyjną. Warto wobec tego zadbać o to, aby płot posiadał walory użytkowe i estetyczne. Przykładem takiego ogrodzenia będzie panelowe. Jedną z jego zalet jest duża wytrzymałość, szczególnie przy wybieraniu paneli składających się ze stalowego, grubego drutu. Można mieć wtedy pewność co do wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jest to zdecydowanie lepszy wybór od zwykłej siatki – nie trzeba martwić się o żadne deformacje ani rozerwanie. Panele są sztywne, odporne na działanie silnych podmuchów wiatru. Nie wyginają się, nie poluzowują ani nie odpadają. W przypadku tych ocynkowanych można mówić o wydłużonej żywotności. Cechy te nie dotyczą jednak paneli wykonanych z cienkiego drutu, których wytrzymałość jest zdecydowanie niższa. Jeśli chcemy mieć trwały płot, to warto zapłacić za niego więcej, wtedy będzie to długoterminowa inwestycja.
W przypadku ogrodzenia panelowego ocynkowanego można mówić o właściwościach antykorozyjnych. Będzie ono wtedy odporne na działanie szeregu niekorzystnych czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieniowania słonecznego. Najlepszej jakości są panele z surowego drutu, cynkowane ogniowo lub galwanicznie, malowane proszkowo. Sam wygląd ogrodzenia panelowego jest jego plusem. Prezentuje się bardzo estetycznie, jest uniwersalny, pasuje niemalże do wszystkiego – architektury zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej. Na jego korzyść przemawia lekkość, spora przezierność. Walory estetyczne można dodatkowo zwiększyć za pomocą podmurówki, słupów łupanych czy gabionowych, roślin. Panele mogą mieć różne kolory – białe, szare, czarne, zielone, niebieskie itd.
Co jeszcze przemawia za wyborem ogrodzenia panelowego?
Do zalet ogrodzenia panelowego zalicza się łatwy montaż. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo nie trzeba nawet zlecać tego profesjonalnej ekipie. Jak najbardziej możliwe jest dokonanie montażu samodzielnie. Nie ma problemów z łączeniem paneli, bo do dyspozycji są gotowe systemy montażowe. Wszystko przebiega sprawnie i szybko. Wystarczy wyposażyć się w dodatkowe elementy, które posłużą nam do zamocowania paneli. Chodzi tutaj o złączki, objemy, śruby, nakrętki samozerwalne. Jeśli potrzebujemy w niemalże błyskawicznym tempie ogrodzić działkę, to idealnym wyborem będzie ogrodzenie panelowe. Taki płot postawimy nawet w przeciągu jednego dnia. Co więcej, rozwiązanie to jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się na każdym podłożu. W przypadku braku podmurówki możliwe jest bezproblemowe zdemontowanie ogrodzenia i postawienie go w zupełnie innym miejscu. Panele ogrodzeniowe są wobec tego wielokrotnego zastosowania.
Ogrodzenia panelowe cena a pozostałe parametry – z jakich kosztami trzeba się liczyć?
Ogrodzenia panelowe cieszą się ogromną popularnością, która cały czas rośnie. Wynika to w dużej mierze z atrakcyjnej ceny, dzięki czemu można ogrodzić całą posesję stosunkowo niewielkim kosztem. Tego typu ogrodzenie może być zarówno tymczasowe, jak i stałe. Co więcej, zawsze można coś do niego przymocować, dzięki czemu przestanie być transparentne. Przykładem będzie siatka zaciemniająca lub lamele drewniane. Do dyspozycji mamy wiele ciekawych modeli, różniących się:
•dodatkową powłoką ochronną,
• materiałem wykonania,
• jakością,
•wysokością,
•kolorem
•grubością drutu.
Wszystkie te parametry wpływają na cenę ogrodzenia panelowego. Są one bardzo zróżnicowane, dlatego warto przed zakupem się w nich zorientować, określić swoje potrzeby i preferencje. Ułatwi to i przyspieszy zakup. Bardzo istotna jest grubość drutu – im będzie ona większa, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Znaczenie ma także to, jakiej jakości stali użyto do wykonania prętów. W przypadku paneli kratowych mamy stalowe druty o średnicy sześciu milimetrów. Jeśli zależy nam na mniejszym ogrodzeniu, to warto wybrać modele wzmocnione, czyli w wersji 2D. Mają one profile o przekroju ośmiu milimetrów.
Na cenę ogrodzenia panelowego wpływa to, w jaki sposób zabezpieczono powierzchnię drutu przed działaniem czynników atmosferycznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę antykorozyjną. Możemy kupić panele tylko ocynkowane lub dodatkowo jeszcze pomalowane proszkowo. Taka warstwa oczywiście przyczynia się do zwiększenia ceny ogrodzenia, ale w dłuższej perspektywie czasu będzie to spora oszczędność – cynkowanie i malowanie proszkowo przedłuża żywotność płotu, nie są też wymagane już żadne zabiegi konserwacyjne.
Kolejną kwestią mającą wpływ na cenę ogrodzenia panelowego jest jego wysokość. Zasada jest tutaj bardzo prosta – wraz ze wzrostem wysokości rośnie cena. Można kupić panele mające niewiele ponad metr wysokości, jak również takie półtorej metrowe, ponad dwumetrowe lub sięgające do prawie dwóch i pół metra. W przypadku każdego kolejnego modelu różnica w wysokości wynosi 20 cm. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na podmurówkę betonową, cena ogrodzenia ponownie wzrośnie. Kolor paneli również ma wpływ na cenę. Najtańsze są druty w kolorach standardowych. Gama kolorystyczna jest bardzo bogata i zróżnicowana, dzięki czemu każdy inwestor dobierze ogrodzenie do swoich potrzeb i preferencji. Można z łatwością dostosować je do elewacji budynku i aranżacji ogrodowej. Im ogrodzenie będzie lepiej wykonane, tym więcej za nie zapłacimy. Średnia cena za pojedynczy panel wynosi około stu złotych. Dostaniemy oczywiście tańsze i droższe modele – ceny wahają się między 80 a 350 złotych.